V historii České republiky je to vůbec poprvé, co od soudu odešel člověk obviněný z otravy volně žijících živočichů s trestem. Ochránci přírody to označují za přelomový rozsudek, který je důležitým signálem pro společnost a výstrahou pro všechny traviče. Prvenství patří strakonickému okresnímu soudu, jenž ve čtvrtek vynesl rozsudek v případu otravy dvou chráněných orlů mořských, kteří byli před dvěma lety nalezeni u rybníků v Mečichově na Strakonicku.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Nepravomocně potrestán za to byl chovatel ryb Miloslav Vodička. Strakonický soud ho odsoudil k podmíněnému trestu odnětí svobody na 2,5 roku. Podmínku mu vyměřil na 3,5 roku. „V takový výsledek jsem ani nedoufal. Je to obrovský posun v tématu otrav zvířat. Konečně přišla adekvátní reakce na dlouhodobý problém desítek a stovek případů otrav, které jsou v Česku každý rok,“ řekl HN Karel Makoň, vedoucí Záchranné stanice živočichů Plzeň, který jednoho z otrávených orlů v Mečichově našel. Za přelomový považuje rozsudek i kynoložka Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické, která se věnuje vyhledávání jedovatých návnad a otrávených dravců.

Rozsudek soudu mile překvapil i státní zástupkyni Věru Smíškovou, která sama nevěřila tomu, že by se obžalovaného podařilo odsoudit za víc než za držení zakázaného jedu. „Myslím si, že policie při vyšetřování odvedla skutečně dobrou práci,“ řekla HN Smíšková. 

Do Mečichova ochránce přírody tehdy přivedla satelitní vysílačka umístěná na zádech jednoho z orlů, který zůstával dlouho na jednom místě. Dravce pak našli pracovníci plzeňské záchranné stanice, a protože byl podle polohy těla a křečovité strnulosti evidentně otráven, případ nahlásili kriminální policii. 

Při pitvě byly zjištěny zbytky karbofuranu, nervového jedu, který zabíjí už při podání pár kapek. Právě proto ho stále používají traviči zvířat po celém Česku, přestože už je jeho využití ve volné přírodě přes 50 let zakázané a od roku 2008 je i jeho pouhé držení trestným činem.

Karbofuran

Pokládání otrávených návnad v přírodě je zakázáno už více než 50 let, přesto je řada lidí stále používá. Často k tomu zneužívají léta zakázaný insekticid karbofuran, který se dříve používal v zemědělství. Od roku 2008 je i jeho samotné držení trestným činem. V celé Evropské unii je zakázaný.

Jedná se o nervový jed, který vede k ochrnutí dýchacího svalstva a ke smrti udušením. Je vysoce toxický nejen po pozření, ale také po vdechnutí jeho výparů nebo po potřísnění kůže. Je tedy smrtelný i pro člověka. Lidé by se i proto neměli v přírodě přibližovat k mrtvým zvířatům, která mohou být karbofuranem otrávená.

Policie se při vyšetřování zaměřila na místního chovatele ryb Miloslava Vodičku, který na rybnících hospodaří. Přestože rybářské spolky používání jedů jednoznačně odmítají a odsuzují, bývají rybáři a chovatelé ryb v případě těchto úhynů mezi podezřelými. Mají totiž motiv. Návnady mohou klást například proto, aby se zbavili vyder, které jim žerou ryby.

Při domovní prohlídce u Vodičky našla policie ve spolupráci s cvičeným psem Kláry Hlubocké jak zakázaný karbofuran, tak další jed endrin, jenž se rovněž nesmí používat. S ním byli prokazatelně otráveni dva krkavci velcí, jejichž těla se společně s dalším orlem u rybníků také našla. Vodička u soudu tvrdil, že o přítomnosti zakázaných jedů ve svém sklepě nevěděl a že je tam mohl dát někdo jiný. Co se pokládání návnad týče, nejsou žádní svědci, kteří by mohli dosvědčit, že je tam umístil právě on.

Soudce Roman Šustr uznal, že přímé důkazy nemá. Okruh nepřímých důkazů, které se vzájemně potvrzují, je však podle něj k rozsudku dostatečný.

Soud argumentům Vodičky neuvěřil i kvůli tomu, že při prvním výslechu vypověděl, že jedy používá na myši. „Je tedy zřejmé, že věděl, že se jedná o jed,“ uvedl v závěrečné řeči Šustr. Možnost, že Vodičkovi jedy do sklepa někdo dal, je podle něj velmi nepravděpodobná a nic pro ni nesvědčí.

Vodička se s rozsudkem nehodlá smířit a se svým právním zástupcem má v úmyslu se odvolat ke krajskému soudu, a to ve všech třech trestných činech, za které ho strakonický soud odsoudil – tedy z přechovávání omamných a psychotropních látek, týrání zvířat a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. „Závěry jsou postavené na domněnkách. Odvoláme se,“ řekl po skončení jednání obhájce obžalovaného Milan Dočkal.

Ornitologové v Česku zaznamenají každý rok desítky otrávených dravců, nepochybují přitom o tom, že se jedná jen o špičku ledovce. Drtivou většinu zabitých ptáků nikdo nenajde. Ještě obtížnější je zjistit, kdo otrávené návnady klade. Jen výjimečně má policie konkrétního podezřelého a ještě výjimečněji jej dostane k soudu.

Podle Zdeňka Vermouzka, ředitele České společnosti ornitologické, která se už k rozhodnutí soudu také vyjádřila, v Česku nyní hnízdí kolem 130 párů orlů mořských. Každý mrtvý jedinec je tedy pro jejich druh citelným oslabením.

Soud s rybníkářem Miloslavem Vodičkou (zcela vpravo) odsouzeným strakonickým soudem za otravu orlů mořských a držení zakázaných jedů.
Soud s rybníkářem Miloslavem Vodičkou (zcela vpravo) odsouzeným strakonickým soudem za otravu orlů mořských a držení zakázaných jedů.
Foto: HN – Viktor Votruba