Růst akcií napříč trhy, který trvá prakticky už osm let, překvapuje analytiky i investory. Dokonce se pro něj objevilo označení "nejvíce nenáviděný býčí trh v historii". Nenáviděný proto, že někteří investoři nesouhlasí s tím, co stálo za jeho vznikem: pokrizová opatření centrálních bank (nákupní politiky v USA a v Evropě, označované jako kvantitativní uvolňování) a nízké, nebo dokonce záporné úrokové sazby. Nenáviděný také proto, že veškeré předpovědi o konci růstového období investorům zatím nevycházejí. Někteří růst akcií vidí jako od samého počátku umělý a varují před splasknutím cenové bubliny.

Akcie pražské burzy jsou na tom nejlépe od krize. Optimistické jsou i předpovědi na příští rok

Bude tedy akciový optimismus pokračovat i v nadcházejícím roce? Valentijn van Nieuwenhuijzen, investiční ředitel nizozemské NN Investment Partners, patří mezi ty, kteří věří, že propad trhů zatím není na obzoru. Podle něj bude akciím dál pomáhat zotavení ekonomik napříč trhy. "Pokud nedojde ke skutečné změně postoje centrálních bank anebo ke skutečně silnému geopolitickému šoku, dává makroekonomické prostředí akciovým trhům stále velkou podporu. Nejsou to jen USA a Evropa, je to také Japonsko a mladé trhy − je to synchronizované zlepšení ekonomik. Šíře ekonomického zotavení dává trhům hodně odolnosti. To zůstane velkou podporou pro akcie i v roce 2018," řekl Nieuwenhuijzen HN.

Budou-li globální akciové trhy pokračovat v růstu, je naděje, že stranou pozornosti investorů nezůstanou ani akcie na pražské burze. Které tituly představují perspektivní investici pro příští rok? Jaké vlivy budou působit na hospodaření těchto firem, co bude dobré sledovat a proč?

Přinášíme shrnutí hlavních trendů, které rozhodnou o zhodnocení českých akcií v nadcházejících měsících.

Komerční banka

Podle analytiků bude Komerční banka těžit z růstu úrokových sazeb na českém trhu nejvíce ze všech finančních domů. Ekonomický růst, který je nyní v Česku jedním z nejsilnějších v Evropě, vytváří poptávku jak po úvěrech, tak po hypotékách. S tím, jak se budou zvyšovat úrokové sazby, mají akcie Komerční banky šanci odpoutat se od současné úrovně blízko pětiměsíčního minima. Banka také přijala od mateřské Société Générale půjčku 100 milionů eur, která má posílit její kapitál. To podle analytiků pomůže bance v růstu, případně i umožní zvýšit výplatu dividend. Z letošního zisku banka vyplatí v dividendách 40 až 42 korun na akcii. Dividenda ze zisku příštího roku by mohla narůst i na více než 45 korun.

O2

Telekomunikační firma, ovládaná skupinou PPF Petra Kellnera, umí překvapit dobrými výsledky i ve složitém období. Firma sice bojuje s poklesem zájmu o fixní linky, ale dobře se jí daří prodávat mobilní data v tuzemsku i na Slovensku. Hospodaření ve třetím čtvrtletí navíc naznačuje, že se O2 prozatím dobře vyrovnává se zrušením roamingu v Evropské unii, který dosud hrozil těžko předvídatelnými náklady za svobodné datování klientů v cizích sítích. Uklidnění obav z dopadu roamingu přinesly i výsledky ostatních operátorů v regionu, například T-Mobilu v Polsku a Magyar Telekomu v Maďarsku. O2 bude i v příštím roce přitahovat investory svým dividendovým výnosem kolem osmi procent − v rámci odvětví jedním z nejvyšších v regionu. Ochranou proti propadům ceny akcií také může být to, že O2 bude pokračovat ve výkupu vlastních akcií. Trh také zatím nebere příliš vážně spekulace z říjnového čísla časopisu Forbes o tom, že by O2 plánovalo koupit český a slovenský televizní byznys Central European Media Enterprises (CME), provozovatele televize Nova a Markíza.

Unipetrol

Akcie petrochemické a rafinérské skupiny zajistily letos svým investorům největší zhodnocení na pražské burze. Cena od začátku roku se více než zdvojnásobila. Unipetrol zaznamenává rekordní hospodářské výsledky, mimo jiné díky stabilnímu provozu rafinerií, které v předchozích dvou letech postihly výpadky kvůli haváriím. Prosperita v České republice a ekonomické oživení v Evropě navíc vytvářejí poptávku po palivech i plastech. Firma příští rok také obdrží zhruba 2,8 miliardy korun jako zbytek pojistného plnění za havárii v Litvínově z roku 2015. Do konce roku 2018 by také měla dokončit stavbu nové polyetylenové jednotky za 8,5 miliardy korun, která po spuštění zvýší podle odhadů analytiků zisk EBITDA zhruba o desetinu. Společně s výhledem na dobré hospodářské výsledky může cenu akcií zvednout i plánované zvýšení dividendy nad 10 korun. Letos firma vyplatila na dividendě 8,3 koruny za akcii.

Erste group

Také pro skupinu Erste je výhled na růst českých úrokových sazeb dobrou zprávou. Vyšší sazby pomohou hospodaření České spořitelny, dceřiné společnosti, která generuje necelou polovinu čistého zisku skupiny. Díky ekonomickému oživení navíc poroste poptávka po úvěrech i v ostatních částech východní Evropy, kde Erste působí. "Banka je exponovaná na zajímavé růstové trhy − Rumunsko nebo Chorvatsko," říká Václav Kmínek, bývalý analytik Patria Finance a nyní portfolio manažer fondů Redside. Větší prodej úvěrů podle Kmínka pomůže bance kompenzovat pokračující pokles marží. Skupina na příští rok očekává nárůst zisku asi o deset procent. Patria má cílovou cenu na akcie Erste 995 korun, tedy asi šest procent nad současnou cenou.

CME

Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v Česku vlastní televizní stanice skupiny Nova, byla letos po Unipetrolu a Fortuně třetí nejlepší investorskou sázkou na pražské burze. Od začátku roku se její cenné papíry zhodnotily o polovinu. Důvodem je především růst zájmu inzerentů o televizní reklamu, který se příznivě projevuje na zisku firmy. Zvyšuje se také zájem diváků o placené kanály. CME rostou tržby ve všech čtyřech zemích, kde nyní působí. Kromě Česka je to ještě Slovensko, Rumunsko a Bulharsko. Firma, jejímž největším akcionářem je se 42procentním podílem americká mediální a zábavní skupina Time Warner, má díky zlepšujícím se hospodářským výsledkům dobré předpoklady pro snížení dluhu. Letos navíc prodala za téměř šest miliard korun svoje aktivity v Chorvatsku a Slovinsku. "Výnos z prodeje adriatických aktiv by mohl plánované snižování zadlužení ještě více urychlit," říká analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Firma se pravděpodobně navíc v polovině příštího roku více začlení do skupiny Time Warner (kvůli warrantům, konvertovatelným na akcie), a bude tak pro americkou mediální skupinu strategickým byznysem.

Moneta Money Bank

Šestá největší česká banka je ve srovnání s ostatními obchodovanými tuzemskými finančními domy zaměřená více na spotřebitelské úvěry. V této oblasti přitom roste konkurence a marže se snižují. Růst českých úrokových sazeb bude proto spíše pomáhat konkurentům, kteří se zaměřují více na firemní úvěrování, kde jsou častější například úvěry s plovoucími sazbami a lepšími maržemi. Moneta sice má zhruba polovinu úvěrového byznysu v korporátní oblasti, jedná se ale hlavně o živnostníky a menší firmy, kde plovoucí sazby nejsou časté. Banka však i přesto stále zůstane hlavně dividendovým titulem. Ještě nejméně dva roky bude podle analytiků vyplácet v dividendách zhruba osm korun na akcii, což nabízí investorům asi desetiprocentní dividendový výnos.

ČEZ

Za více než dvanáctiprocentním zhodnocením akcií největší tuzemské energetické skupiny, kterou ze sedmdesáti procent ovládá stát, letos stojí vyšší ceny elektřiny na světových trzích. Cena akcie sice za pohybem elektřiny zpočátku zaostávala, ale v posledních měsících se dorovnala, i když jen částečně. Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše budou pro hospodaření firmy současný a příští rok nejtěžší: vyšší ceny elektřiny se v hospodaření projeví až se zpožděním a mezitím bude ziskovost dál klesat, protože ČEZ svoji produkci prodává za ceny zafixované v minulosti. Dobrou zprávou by ale podle analytiků mohlo být, pokud by se nová vláda rozhodla pro rozdělení firmy na dvě části, z nichž jedna se bude zabývat například distribucí nebo obnovitelnými zdroji. "Neefektivnosti, které v molochu jako ČEZ jsou, by se snáze odstranily, kdyby se firma rozebrala na menší části. Hodnota rozdělených částí by tak ve finále mohla být větší než u současného celku," myslí si portfolio manažer Ondřej Koňák z fondů Redside. Samostatná distribuční část ČEZ by mohla zajímat třeba penzijní fondy, protože jde o stabilní byznys bez rizik, který v současnosti představuje například jaderná energetika. Hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček ale tento plán prozatím vnímá jako "nejistou budoucnost".

Menší firmy v indexu

Akcie sázkové kanceláře Fortuna jsou letos druhým nejrychleji rostoucím titulem pražské burzy. Od začátku roku získaly už o více než 80 procent. Pomohly k tomu i nad očekávání dobré výsledky firmy za třetí čtvrtletí. Přijaté sázky se meziročně více než zdvojnásobily. Kromě zvyšujícího se zájmu o internetové sázení bylo důvodem i to, že se firma letos rozrostla o novou akvizici v podobě irské společnosti Hattrick Sports Group. Analytici vidí ale pro obchodování s Fortunou riziko: investiční skupina Penta, vlastnící přes 76 procent akcií, chce vykoupit podíly menších akcionářů a stáhnout firmu z burzy. Letošní rok byl zajímavý také pro akcionáře textilky Pegas Nonwovens, která změnila hlavního majitele. Fond R2G vykupoval ostatní podílníky za cenu 1010 korun za akcii. To bylo o osm procent více, než akcie před oznámením nabídky stály na trhu. R2G nyní vlastní 88,5 procenta firmy a uvažuje o tom, že omezí nebo zcela zastaví vyplácení dividend.