Růst akcií napříč trhy, který trvá prakticky už osm let, překvapuje analytiky i investory. Dokonce se pro něj objevilo označení "nejvíce nenáviděný býčí trh v historii". Nenáviděný proto, že někteří investoři nesouhlasí s tím, co stálo za jeho vznikem: pokrizová opatření centrálních bank (nákupní politiky v USA a v Evropě, označované jako kvantitativní uvolňování) a nízké, nebo dokonce záporné úrokové sazby. Nenáviděný také proto, že veškeré předpovědi o konci růstového období investorům zatím nevycházejí. Někteří růst akcií vidí jako od samého počátku umělý a varují před splasknutím cenové bubliny.

Akcie pražské burzy jsou na tom nejlépe od krize. Optimistické jsou i předpovědi na příští rok

Bude tedy akciový optimismus pokračovat i v nadcházejícím roce? Valentijn van Nieuwenhuijzen, investiční ředitel nizozemské NN Investment Partners, patří mezi ty, kteří věří, že propad trhů zatím není na obzoru. Podle něj bude akciím dál pomáhat zotavení ekonomik napříč trhy. "Pokud nedojde ke skutečné změně postoje centrálních bank anebo ke skutečně silnému geopolitickému šoku, dává makroekonomické prostředí akciovým trhům stále velkou podporu. Nejsou to jen USA a Evropa, je to také Japonsko a mladé trhy − je to synchronizované zlepšení ekonomik. Šíře ekonomického zotavení dává trhům hodně odolnosti. To zůstane velkou podporou pro akcie i v roce 2018," řekl Nieuwenhuijzen HN.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.