Syrské armádě a jejím spojencům se podařilo dobýt z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS) celé východosyrské město Dajr az-Zaur. Podle agentury Reuters to v pátek potvrdili představitelé syrské armády a uvedla to i státní televize. O osvobození Dajr az-Zauru už ve čtvrtek informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Syrská armáda vydala prohlášení, v němž oznámila, že dobyla Dajr az-Zaur a že bude proti IS a "dalším teroristickým skupinám" bojovat, dokud v Sýrii znovu nenastolí stabilitu. Čtené prohlášení odvysílala syrská státní televize.

Armáda zahájila ofenzivu proti IS v tomto městě v září. Dajr az-Zaur byl do té doby z velké části pod kontrolou IS a jen menší část ovládala armáda. Tu obléhali radikálové skoro tři roky. Situace se změnila ve prospěch armády, když se jí letos s pomocí ruského letectva podařilo obležení prolomit.

Dajr az-Zaur, který leží na západním břehu řeky Eufrat a je střediskem stejnojmenné provincie, je největším a nejdůležitějším městem ve východní Sýrii, zejména proto, že se tam nachází ropa.

V provincii IS čelí dvěma ofenzivám - kromě té, do níž je zapojena syrská a ruská armáda, proti němu bojují také arabsko-kurdské oddíly podporované mezinárodní koalicí. Území pod kontrolou radikálů se tak zmenšuje. V polovině října přišla organizace o svou hlavní baštu v Sýrii, o město Rakka. Novým střediskem islamistů se stal Búkamál na irácké hranici.

Islámský stát ztrácí i v Iráku

O své pozice přichází Islámský stát také v Iráku. Irácká armáda pronikla do města Káim, jednoho z posledních míst v Iráku, které stále ještě kontroluje tato teroristická organizace. S odkazem na páteční sdělení irácké armády o tom informovala agentura Reuters.

Jednotky patřící k irácké armádě, protiteroristickým silám, sunnitským kmenovým skupinám a šíitské koalici PMF, kterou podporuje Írán, se účastní vojenské operace s cílem dobýt z rukou IS města Káim a Ráva, která leží na hranici se Sýrií.

Související