Projevy Miloše Zemana na Valném shromáždění OSN mají vzhledem k nabitému programu tohoto výročního summitu světové diplomacie jednu nespornou kvalitu.

Jsou krátké. Ve svém včerejším, v pořadí už třetím vystoupení před plénem OSN prezident Zeman ani nevyčerpal vyhrazený limit patnácti minut. A tradicí se už také stává ústřední téma Zemanových projevů. Podobně jako v letech 2015 a 2016 se český prezident i tentokrát soustředil na problém mezinárodního terorismu.

Co Zeman neřekl u světového pultíku

Podle českého prezidenta není světové společenství stále odhodláno postavit se proti terorismu, jehož ideologii Zeman označil za "anticivilizaci", skutečně "svojí plnou silou".

Miloš Zeman ale zároveň pochválil OSN za to, že letos v červnu vytvořila nový Protiteroristický úřad, který byl měl sdružovat dosavadní roztříštěné a podle českého prezidenta neefektivní aktivity Organizace spojených národů v boji s terorismem.

Podle Miloše Zemana by měl tento nový úřad, s jehož vedoucím, Rusem Vladimirem Voronkovem, se český prezident setkal v pondělí, disponovat vlastní vojenskou silou.

"A teď k druhé straně té samé mince," přešel pak Miloš Zeman plynule od terorismu k tématu migrace. Český prezident připustil, že v některých místech jsou to právě teroristé, kdo vyvolává migrační vlny. Zároveň však podle Zemana platí, že teroristé migranty pak i využívají. Tak se tomu děje například v Evropě, kde "vznikají spící buňky" a skrývají se "osamělí vlci".

Český prezident zároveň varoval před podporou migrace. "Každý, kdo vítá imigranty, souhlasí s odlivem mozků z výchozích zemí, s degradací těchto zemí," prohlásil Zeman.

V závěru devítiminutové řeči nicméně vyzval světové společenství k optimismu. Citoval k tomu Martina Luthera. "Kdyby měl být zítra konec světa, tak dnes půjdu a zasadím jabloň," rozloučil se český prezident s plénem Valného shromáždění.

Na rozdíl od předchozích let, kdy Zeman mluvil v osmé desítce všech řečníků, vystoupil včera hned v úvodním panelu, šest míst po americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Až nedlouho po něm přišel za řečnický pult francouzský prezident Emmanuel Macron.

Česká reprezentace si v zasedacím pořádku letošního Valného shromáždění vylosovala místo v první řadě jednacího sálu. Světové státníky tak mohla sledovat z bezprostřední blízkosti.

Podobně jako v předchozích dvou letech museli ovšem tuzemští diplomaté pracující na české misi při OSN uvolnit v sále svá místa členům delegace prezidenta Zemana. Za misi tak byla přítomna pouze česká velvyslankyně Marie Chatardová. Další křesla zabrali Zemanův kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý a mluvčí Jiří Ovčáček.

Největší pozornost si na půdě OSN vysloužil americký prezident Donald Trump. Ve svém projevu označil severokorejský režim za zvrácený a obvinil ho z bezohledné snahy získat jaderné zbraně. Dodal, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, nebudou mít jinou možnost než Severní Koreu zcela zničit.