Loučení s prestižní a náročnou funkcí je jako rozchod. Člověk se bojí samoty, budoucího odmítnutí a často se musí zbavovat různých závislostí. Obzvlášť manažeři, kteří neodcházejí z korporací dobrovolně, si podle psychologa a kouče Radvana Bahbouha připadají odstrčení a vyčlenění.

"Byznys je ve své podstatě droga. Když mi nezvoní telefon nebo nepřicházejí nové e-maily, začnu být nervózní," podělil se nedávno v rozhovoru pro HN o manažerské pocity Miloslav Vyhnal, bývalý šéf cestovní kanceláře Fischer.

S podobnými stavy se po odchodu z funkce mohou manažeři, i třeba majitelé rodinných firem, podle Bahbouha vyrovnávat i rok až dva. Jenže co během nich dělat, když často nevědí, kam se dál vrtnout?

Manažeři na volné noze

Po speciálním vydání, které se věnovalo odcházení českých šéfů z velkých firem, přinášejí HN seriál Manažeři na volné noze. V něm představí život a zkušenosti lidí, kteří se vypracovali do výnosných funkcí a teď žijí bez nich.

Manažerská odvykačka chce řád

Zní to sice otřepaně, ale pro takové chvíle je důležité mít připravený "kompenzační" plán. Když člověk tráví roky v zaměstnání, žije v rituálech, které mu z velké části nastavuje okolí. Chodí do práce v pravidelnou hodinu, má stálé porady, potkává stejné lidi, řeší desítky hovorů. Jako manažer navíc přijímá i odmítá různé benefity.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru