Volební lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek hlásá, že za dostupné zdravotnictví bez poplatků je připraven zemřít − a je v tomto postoji čím dál osamělejší. I vláda jeho slovenského kolegy Roberta Fica schválila navýšení poplatků na pohotovostech. Slováci, kteří nebudou potřebovat skutečně bezodkladnou péči, mají na urgentním příjmu v nemocnici platit namísto dvou eur deset.

komentář: Nepřejídej se, nekuř, nechlastej!

A po volbách by za zdravotní péči měli platit více i čeští pacienti. Byť pohotovosti se to zatím týkat nebude. Většina stran v čele s favorizovaným hnutím ANO vyšší spoluúčast pacientů připouští. Kromě ČSSD už ji striktně odmítají jen komunisté.

"Přijatelná je diskuse o poplatku za hospitalizaci, který by pokryl nezdravotní služby, tedy jídlo, úklid a podobně. Bavili bychom se o částce 60 korun za den," říká odborník hnutí ANO na zdravotnictví Adam Vojtěch. Suma je podle něj únosná, navíc by byla omezená ročním limitem ve výši dvou až 2,5 tisíce korun, který by chránil sociálně zranitelné skupiny, například důchodce či děti. Podobně mluví také lidovci nebo TOP 09.

Poplatek za návštěvu pohotovosti v současné výši 90 korun však Vojtěchovi přijde optimální. "Není to úplně bagatelní částka. Musíme brát v úvahu i otázku ústavnosti, protože například poplatky za hospitalizaci Ústavní soud zrušil právě proto, že mu přišly neúměrně vysoké," naráží Vojtěch na verdikt z roku 2013. Ústavní soudci tehdy poté, co se částka za pobyt v nemocnici zvýšila z 60 na 100 korun, zrušili poplatek úplně. Vadilo jim hlavně to, že ho museli platit všichni pacienti.

Vláda Bohuslava Sobotky později zrušila i další regulační poplatky − 30 korun za návštěvu lékaře či za recept. Šlo ale především o iniciativu ČSSD. Koaliční ANO i lidovci posléze plošného zrušení litovali. Ve vládě, kde má nejsilnější slovo ČSSD, také nepřipadal v úvahu návrat k takzvaným nadstandardům, tedy k možnosti připlatit si za komfortnější péči. I to by však volby mohly změnit. Nadstandardům se nebrání ANO, lidovci, TOP 09 ani ODS. "Léta se hovoří o tom, že jedním z vážných limitů českého zdravotnictví je fakt, že si sami pacienti nemohou rozhodnout o nákladnější léčbě a doplatit si ji," říká místopředseda ODS Martin Kupka. Podle něj by nadstandardy přinesly širší možnost volby i větší pacientskou zodpovědnost. "Je potřeba jasně říct, na co má pacient nárok − to mu bude plně hrazeno − a za co si může dobrovolně připlatit. A případně se na to pak i připojistit. Může to přinést další zdroj pro financování zdravotnictví," souhlasí Vojtěch z ANO.

Nadstandardy zavedl v roce 2012 tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Pacienti si mohli připlácet třeba za lepší sádru. O rok později Hegerovo opatření zrušil Ústavní soud. Důvody ale byly pouze formální, soudcům se nelíbilo, že jsou nadstandardy definovány jen ve vyhlášce, a ne v zákoně. Od verdiktu soudu je situace taková, že pokud chce pacient třeba lepší čočku do oka, musí si zaplatit celý zákrok. Nelze jen doplatit rozdíl v ceně materiálu.

Kromě obnovení nadstandardů by se nyní Hegerovi líbilo, kdyby lidé platili "stovku nebo dvě" za to, že ke specialistovi vyrazili bez doporučení praktického lékaře. Exministr vítá i ochotu stran znovu zavést poplatek za hospitalizaci. "Debaty o poplatcích vyvolají jistou míru averze. Politici, kteří budou proti, toho zase budou využívat. Ale to, že ANO a lidovci vidí, že zrušení byla chyba, může v budoucnu pomoct, ať vláda bude jakákoliv," tvrdí Heger.

Jediným místem, kde se regulační poplatky ještě vybírají, jsou právě pohotovosti. Podle lékařů ale ve výši 90 korun jako filtr banálních případů nefungují a pohotovosti jsou přetížené. "Řada pracujících, místo aby si došla k praktickému lékaři, na pátou hodinu přijde na pohotovost do nemocnice. Běžně jde o lidi, které třeba jen bolí v krku," říká předseda spolku Mladí lékaři Jiří Šedo. Představoval by si poplatek přesahující 200 korun. Zachoval by ale současné pravidlo, že se peníze vrací pacientům, jejichž situace byla tak vážná, že si je v nemocnici nechali.

Lidovecký odborník a lékař Vít Kaňkovský souhlasí, že zneužívání pohotovosti je třeba řešit. Podle něj by ale bylo lepší změnit zákon tak, aby personál mohl odmítat neakutní případy.