A co děláte pro svoje zdraví vy? Tato otázka se vnucuje při pohledu na recepty politiků, kteří už zase opatrně kličkují mezi tím, jak slíbit pacientům kvalitní a dostupnou péči a lékařům vyšší platy, aniž by to rozpočet stálo víc. V zemi, kde třicetikorunový poplatek za návštěvu lékaře dokázal změnit výsledek voleb, je opatrnost pochopitelná. Přesto není od věci připomenout pár čísel, jak na tom tuzemské zdravotnictví vlastně je.

Po volbách si pacienti připlatí. Politické strany se chtějí vrátit k poplatkům za pobyt v nemocnici

Co se týče výdajů (v podílu HDP i na osobu), patří Česko v rámci Evropské unie k zemím, které se nepředají. Faktem zůstává, že spoluúčast pacientů je jedna z nejnižších v EU. Je ale dvojnásobná oproti tomu, kolik platí Francouzi, a odpovídá standardu Německa či Dánska. To, že by čeští pacienti měli platit v nemocnici za jídlo, je bez diskuse. O tom, že jde o otázku správného nastavení, hovořil ostatně i Ústavní soud, který zrušil stokorunový denní poplatek − považoval ho za nepřiměřeně vysoký, nezpochybňoval ale jeho existenci jako takovou.

V článku se dále dozvíte

  • Všechny politické recepty na zlepšení zdravotní péče se odvíjejí od různých poplatků, vyšší spoluúčasti či výdajů rozpočtu.
  • Přenést odpovědnost za zdraví na pacienty se ale politici bojí.
  • V Japonsku mají například zákon, který stanoví přípustný obvod pasu, při jehož překročení by měl člověk pod dohledem lékařů zhubnout.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru