Pokud bychom vzali Evropskou unii jako jeden stát, tak Evropa očkuje proti covidu rychleji než Spojené státy. Tam je teď například plně očkováno nebo má první dávku 56,5 procenta obyvatel, zatímco v EU je to 58 procent. V porovnání s dosavadním vývojem je to docela změna – Amerika doposud očkovala rychleji než Evropa.

V USA, kde řádí varianta delta, jde nyní podle expertů o pandemii neočkovaných. Drtivá většina hospitalizovaných s covidem a těch, kteří na koronavirus zemřou, jsou ti, kteří očkování odmítají nebo ho z nějakých důvodů zatím nestihli. Aby americká společnost dosáhla kolektivní imunity, potřebuje i kvůli agresivnější variantě delta dosáhnout proočkovanosti přes 85 procent. Mnohá města jako New York či Los Angeles, státy jako Kalifornie, univerzity a další instituce se proto v posledních dnech rozhodly svým zaměstnancům nařídit povinné očkování, případně časté testy, pokud si chtějí práci udržet.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

O podobném opatření uvažoval pro federální úřady a jejich zaměstnance i prezident Joe Biden. Spekulovalo se, že rozhodnutí oznámí ve čtvrtek. Nařízení o očkování pro své zaměstnance v první linii už vydalo jako první federální instituce ministerstvo pro záležitosti veteránů, které je de facto jedním velkým zdravotnickým systémem pečujícím o desítky tisíc bývalých i současných vojáků a jejich rodiny.

Povinné očkování je samozřejmě citlivé osobní, zdravotní, a jak ukazují Spojené státy, hlavně politické téma. Většinu odmítačů tam tvoří příznivci republikánů a exprezidenta Donalda Trumpa. Navíc Američané jsou velmi citliví na to, když jim někdo něco nařizuje, osobní svoboda se cení nade vše – a v případě očkování proti covidu u mnoha lidí i nad vlastní zdraví.
Ale politickým lídrům, jako je starosta New Yorku Bill de Blasio, už došla trpělivost s tím, proč by mělo město, společnost a ostatní trpět kvůli nedostatku zodpovědnosti těch, kteří očkování odmítají.

Stejně tak už mají pandemie a sobeckosti odmítačů vakcín dost šéfové některých velkých amerických firem, jako je Google nebo Facebook, které odkládají plný návrat do kanceláří a budou do nich pouštět jen plně očkované, případně otestované zaměstnance. Očkovací povinnost je nyní jedním z nejdiskutovanějších témat na Wall Street. Firmy jako JPMorgan Chase se jí bojí hlavně kvůli možným právním sporům, i když vláda zastává právní názor, že to možné je.

Na Spojených státech je nyní názorně vidět proces, který prochází několika fázemi a kterým si nepochybně projdou i Evropané včetně Čechů. Nejprve byl vakcín nedostatek a pečlivě se vybíralo, kdo bude očkován. Pak se postupně otevíraly možnosti pro různé zdravotní a věkové skupiny. Během tohoto procesu se postupně vyčerpávala pozitivní motivace lidí se nechat očkovat. A čím dál větší roli sehrávaly kampaně – pro i proti očkování.

V Česku jsme právě svědky posledních pokusů o to pozitivní v podobě premiérovy nabídky volných dnů pro státní zaměstnance. Pak už nezbude jiná cesta a postupně bude přibývat motivace negativní spojená s nějakou výhrůžkou. Slib premiéra Babiše, že v Česku povinné očkování nebude, můžeme brát jako jedno z jeho mnoha prohlášení, která dokáže pružně a rychle přizpůsobovat měnící se realitě. 

Očkování a cesta ke kolektivní imunitě je jediná skutečná zbraň, kterou lidstvo proti covidu a jeho stále novým a novým verzím má. Podle hlavního poradce amerického prezidenta pro otázky pandemie Anthonyho Fauciho dokonce může hrozit, že covid si mezi neočkovanými vytvoří takovou novou mutaci, na kterou ani nynější vakcíny nebudou stačit. Proto je nutné šíření viru co nejvíce a co nejrychleji omezit.

Nejúčinnější by byl jednotný postup, ale v Evropě při cestování na dovolené názorně vidíme, jak si jednotlivé státy přidávají k očkování další podmínky, jako jsou testy v Německu, což může spíš rozšířit řady odmítačů očkování. Ty rostou podle průzkumů například na Slovensku nebo v Polsku, kde mají společný jmenovatel ve váhavosti až odmítání čelných politiků jít proti vlastním voličům a podpořit očkování.

Jenže výsledkem pak na podzim tváří v tvář nové řítící se katastrofě bude nějaká forma povinného očkování. V případě Česka až po volbách, samozřejmě. Vzpomínáte na loňský podzim a roušky?