Světová ekonomika drhne kvůli nedostatku elektronických součástek tak vážnému, že se pro něj vžil obrat „čipový hladomor“. Ovšem Applu jako by se to netýkalo. Výrobce iPhonů, iPadů i klasických počítačů dokázal oproti loňskému jaru zisk takřka zdvojnásobit téměř na 22 miliard dolarů. Astronomická suma v přepočtu odpovídá 480 miliardám korun.

Vedení Applu přitom investory před dopadem nedostatku čipů na výsledky varovalo. Problémy, týkající se především iMaců, které z části závisí na stejných dodavatelích jako výrobci konkurenčních notebooků pro Windows, nebyly nakonec nijak dramatické. Při tržbách převyšujících 80 miliard dolarů za tři měsíce jsme zakolísání počítačových prodejů skoro nepoznali.

Kalifornská firma také těží z předchozích investic do vývoje (přechází například na svůj procesor i v noteboocích), z exkluzivních smluv s dodavateli a dokonale vyladěného výrobního řetězce.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Jako vždy během posledních 13 let táhne výsledky Applu prodej iPhonů, výrobků s fenomenální marží. Lidé mění své starší modely za nové stále velmi ochotně. Bez ohledu na to, že tahák současné generace, jímž je 5G, využije zatím jen menšina. Na síle nabírají třeba i příjmy generované prodejem hodinek. Jistotou jsou zisky ze služeb, které stamiliony milovníků jablečné značky „uzamknuté“ do firemního ekosystému víceméně dobrovolně platí. Prodeje aplikací, tržby za cloud i nákup hudby či předplatné televize vzrostly o třetinu na 17,5 miliardy dolarů.

Tradiční rival Applu Microsoft, který ale nyní jde jinou cestou a zájmy obou firem se střetávají jen na poli tradičních počítačů se systémy Windows či macOS, dokázal zisk navýšit „jen“ o polovinu na 16,5 miliardy dolarů. Stačí to nicméně na to, aby byl Microsoft vedle Applu jedinou firmou západního světa s hodnotou překračující dva biliony dolarů. Investoři ocenili, že pokračuje trend nastoupený během pandemie – práce na dálku, která vede k většímu využívání cloudových služeb, v nichž je Microsoft silný. Vedle toho je růst dosažený divizí Windows a herních konzolí poměrně skromný.

I výsledky třetího do party, který v úterý večer také oznamoval své úspěchy, jsou fenomenální. Příjmy Googlu (vlastněného zastřešující firmou Alphabet) z reklam přesáhly poprvé v historii za jediné čtvrtletí 50 miliard dolarů. Jen samotný videoportál YouTube dokázal prodat o 84 procent reklamy víc. A to přitom uživatele na řadě trhů čím dál intenzivněji tlačí ke koupi předplatného, které znamená vypnutí jinak všudypřítomných reklam.

Celkový zisk u technologických firem roste typicky ještě rychleji než příjmy, čemuž napomáhají úspory z rozsahu. U globálně působících firem jsou značné a v případě Googlu to platí plně. Jeho čistý profit stoupl o více než sto procent na 18,5 miliardy dolarů. Za jediné čtvrtletí.

Na otázku, zda akcie technologických firem nejsou jen nafouknutou bublinou, tak američtí obři odpověděli rázně. Období omezení pohybu, kdy byli lidé nuceně přikováni k počítačům a chytrým přístrojům, jim svědčilo, daří se jim ale i po jejich uvolnění, které na jejich největším trhu v USA bylo totální. Návyky, které si lidi vytvořili, podle všeho z většiny přetrvají. K práci i zábavě budou i nadále potřebovat drahé přístroje a nepřestanou využívat digitální služby.

Krátkodobě může reakce trhů překvapit. Akcie Applu tak po otevření burzy klesly, přestože výsledky překonaly nejoptimističtější očekávání. Ve hře je totiž také obava z probuzené inflace, která dalšímu růstu technologických akcií nepřeje. Podstatnější než krátkodobý výkyv je ale fakt, že motor růstu „velké pětky“ – vedle zmíněných firem, které již oznámily své výsledky, do ní patří i Amazon a Facebook – se nezadrhl. Nic ani nenasvědčuje, že by k tomu mělo dojít.