Bill a Melinda Gatesovi navzdory svému odloučení a probíhajícímu rozvodu v úterý oslavili nezvyklé výročí. Už přes deset let se jejich nadace, která je nejbohatší charitativní organizací na světě, snaží od základu překopat koncept splachovacího záchodu. Spoluzakladatel Microsoftu Gates o tom informoval na svém blogu. V rámci výzvy Reinvent the Toilet už nadace poskytla stovky milionů dolarů na vývoj ekologičtějších a úspornějších toalet pro lidi z rozvojových zemí, které se potýkají s nedostatkem vody a špatnými hygienickými podmínkami.

 Čtvrtý nejbohatší člověk planety dlouhodobě upozorňuje na to, že špatná hygiena představuje zásadní problém současného světa. Více než 3,6 miliardy lidí, tedy téměř polovina světové populace, postrádá přístup k bezpečným hygienickým zařízením, uvádí zpráva Unicef

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Život bez záchodu přitom podle Gatese znamená reálné nebezpečí. „Nedostatečná hygiena vede ke kontaminaci vody, půdy a jídla. Způsobuje nemoci a smrt,“ uvádí Gates. Na průjmová onemocnění a podobné nemoci zemře podle posledních dat ročně přes 525 tisíc dětí do pěti let. 

Projekt Gatesových zatím podpořil vznik řady vynálezů, které by tuto situaci mohly zlepšit. Jedná se o záchody a další zařízení, která pouze s minimální či nulovou spotřebou energie a vody dokážou z lidských výkalů vyrobit hnojiva, čistou vodu či elektřinu. Už v roce 2018 Gates na pekingském expu představil záchod, který v sobě některé tyto vynálezy kombinuje, nyní dokončuje vývoj jeho druhé, vylepšené verze. 

Pracuje na ní tým doktora Shannona Yeeho z Georgijského technického institutu. Yee je strojní inženýr specializující se na využití tepelné energie a podle Gatese představuje ideálního kandidáta pro tento úkol. Chytré záchody totiž podobně jako například kávovary na espresso využívají teplo, energii a tlak a po technické stránce tak spadají do Yeeho odbornosti.

Nově vyvíjená toaleta, zvaná Generation 2 Reinvented Toilet (G2RT), se dělí na dvě části. Přední vypadá jako klasický záchod, zatímco zadní tvoří krabice velikosti pračky, ve které probíhá zpracování odpadu. Po spláchnutí malým množstvím vody dochází v zadní části k oddělení moči a výkalů. Moč spolu s vodou prochází sítí filtrů, která produkuje čistou vodu. Ta se recirkuluje zpátky do toalety, kde se následně používá pro splachování.

Oproti tomu výkaly prochází dvěma procesy, podle konkrétního modelu toalety. V jednom se pasterizují, přičemž uhynou všechny nebezpečné patogeny a odstraní se zápach. Následně se pak sterilizované výkaly stlačí na malé placičky a vysuší. 

Druhý proces spočívá v mírnější variantě takzvané oxidace v nadkritickém stavu, kdy se výkaly v podstatě spalují ve vodě za zvýšeného tlaku a teploty 373 stupňů Celsia, která je o bod nižší než kritický stav, po jehož překonání začíná voda měnit své vlastnosti. Výsledkem tohoto procesu je popel a voda. Popel se usuší a voda putuje do filtračního systému.

Sušené placičky i popel v zadní části toalety propadávají do speciální nádoby, kterou je nutné jednou za několik dnů vyjmout a vyprázdnit, například na kompost, kde se přirozeně rozloží.

Vývoj tohoto přístroje se již nachází v závěrečné fázi a Yee na příští rok plánuje rozesílat první testovací modely do Jižní Afriky, Indie a Číny. Očekává přitom, že o záchody, které nemusí být připojené ke kanalizaci a vodnímu potrubí, bude zájem i ve Spojených státech a Evropě.

Odhadovaná cílová cena se pohybuje kolem 450 dolarů (téměř 10 tisíc korun), což je podle Gatese levnější než budování kanalizační infrastruktury, ale i tak nedosažitelné pro nejchudší rodiny na světě. Očekává proto, že na distribuci záchodů budou spolupracovat vlády, soukromé společnosti a individuální dárci.