Kdo chce jet letos na dovolenou do zahraničí, musí denně sledovat neustále se měnící pravidla a podmínky v jednotlivých destinacích. Do toho v mnoha zemích rostou ceny a česká koruna oslabuje. Abychom turistům alespoň trochu pomohli, připravili jsme přehled všech zemí světa, kam momentálně mohou Češi cestovat, včetně cen letenek a aktuálních pravidel pro vstup. V analýze jsme navíc spočítali, jak draho je v těchto zemích v porovnání s Českem.

Pro české turisty je nyní otevřeno na šest desítek dovolenkových destinací, což je oproti loňskému červenci dvojnásobek. Otevřená je většina evropských zemí a také středoamerické státy. Vycestovat lze i do některých oblíbených afrických destinací. Naopak většina Asie je turismu uzavřená. Analýza ukazuje, že nejméně rizikové, nejlevnější a dobře dostupné destinace, co se týče pandemických omezení a dopravy, jsou nyní Albánie, Rumunsko a Bulharsko.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Do Albánie lze vyrazit bez testování a jakýchkoliv dalších omezení. Se zpáteční letenkou cestu zvládnete za cenu kolem 2200 korun. Navíc od konce června létá mezi Prahou a Tiranou přímý spoj. Země je také pro Čechy relativně levná, ceny jsou v ní nižší o necelou čtvrtinu. Prakticky to samé platí o Rumunsku a Bulharsku. Vstup bez omezení ale neznamená, že test nebude požadovat letecká společnost. „Přestože cílové destinace někdy nepožadují PCR test, může ho po turistech chtít přepravce při nástupu do letadla,“ odpovídá majitel cestovní kanceláře Radynacestu.cz Martin Šimek na otázku, na co Češi často zapomínají.

Řada evropských zemí a prakticky všechny státy ve Střední Americe pak požadují před příjezdem vyplnit formulář, který je většinou dostupný i v angličtině. „Nezanedbatelná je i nutnost pořízení cestovního pojištění, které kryje veškeré náklady v případě onemocnění,“ vysvětluje Šimek. Například země jako Kostarika bez pojištění ani turisty nevpustí. Ministerstvo zdravotnictví pak zejména v případě těchto exotičtějších destinací doporučuje instalaci systému DROZD, který umožňuje efektivní komunikaci, pokud nastane krizová situace.

Aktuálně je to vhodné hlavně v případě zemí, jako je Kuba, kde právě probíhají protesty, nebo na Haiti, kde nedávno zavraždili prezidenta a policie provádí razie. Střední Amerika ale rozhodně nabízí i zajímavější a bezpečnější destinace. Kromě Kostariky je to Panama nebo Guatemala. Letecky se tam lze dostat za ceny kolem 16 tisíc korun. Ceny zboží a služeb jsou v těchto zemích podobné jako v Česku. Podmínky vstupu se omezují na testy. V Guatemale mají výjimku lidé očkovaní i ti, kteří nemoc prodělali. Při cestování je potřeba mít všechna potvrzení a příslušné dokumenty v angličtině, nejlépe i ve španělštině.

Čeští turisté se mohou vypravit i do Afriky, otevřené jsou oblíbené destinace Maroko, Tunis, Egypt, Tanzanie nebo Namibie. Poslední dvě zmíněné země nejsou lákavé jen díky nádherné přírodě, ale i ve srovnání s Českem značně nízkými cenami. Při cestování do těchto zemí na vlastní pěst je potřeba mít kuráž a počítat s riziky, která vyplývají i z tamního ne zrovna kvalitního zdravotnictví. Na druhou stranu jsou teď nejlepší podmínky, abyste si dovolenou v těchto zemích užili. „Nemusíte se během týdne s nikým potkat a užijete si své soukromé safari,“ říká průvodce po Namibii Rosťa Janík.

Dostupné jsou pro české turisty i středoasijské republiky jako Kyrgyzstán nebo Uzbekistán, kde se budou Češi díky tamním cenám cítit jako boháči.

To, na kolik vás dovolená vyjde, ovlivňují kromě cen letenek i ceny v daných destinacích a kurz koruny. Oproti minulému roku v průměru ve všech destinacích k žádným výrazným změnám cenových hladin vůči té české nedošlo. „Zatím se nedá říct, že bychom nějak výrazně pociťovali vyšší ceny. Dá se ale očekávat, že vzhledem k výpadkům, které poskytovatelé služeb měli, budou muset ztráty kompenzovat. Ani v Česku už si nedáte pivo za loňské ceny,“ říká Šimek. Výpočty cenových hladin v analýze vychází z dat veřejné databáze Numbeo, kam nahrávají lidé z celého světa informace o cenách zboží a služeb ve svých zemích.

Koruna v posledních týdnech vůči světovým měnám oslabuje, jeden dolar už stojí 21,6 koruny. To dovolenou prodražuje. České měně se nedaří kvůli narůstající nervozitě z rychlého šíření nových mutací koronaviru. Pozitivní není ani fakt, že v Česku je nízká proočkovanost obyvatel, a tedy ideální podmínky pro šíření viru.

Když už se český turista z dovolené vrací, měl by počítat s dalším kolem testů. Při cestě zpátky celkem z devětadvaceti zemí čeká české turisty jediný test. U většiny států je ale nutné mít provedený test před návratem do Česka, následně provést test po příjezdu a mezitím zůstat v izolaci. Mezi tyto země patří například Portugalsko, Španělsko a Kypr. Pět zemí, třeba zmíněné Namibie nebo Tunisko, pak české ministerstvo zdravotnictví považuje za extrémně rizikové a u nich je nutné podstoupit sérií testů a izolací. Bez nutnosti testování se z jakékoliv země mohou vrátit plně očkovaní lidé nebo ti, kteří během posledních 180 dní prodělali nemoc covid-19.

Každý člověk pak má při návratu povinnost vyplnit příjezdový formulář.

A pokud nechcete o podobné texty přijít, přihlaste se k našemu newsletteru Peníze HN.