Mírná bolest, kterou při psaní tohoto textu pociťuji v levém rameni po druhé dávce očkování, mě vybídla, abych se po delší době podíval do statistik očkování proti nemoci covid-19 a zkusil srovnat, jak si Česko vede v porovnání se světem. Podle dat ministerstva zdravotnictví je už očkováno alespoň jednou dávkou nebo je na očkování zaregistrováno 51,9 procenta populace.

Při porovnání stavu světa podle různých databází si tak Česko vede špatně ve srovnání s nejvyspělejšími zeměmi, je i pod průměrem EU, ale je na tom daleko lépe než většina chudých zemí světa. V Rusku se pandemie rozjíždí, v Británii řeší, zda je většinové očkování látkou firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity bude dostatečně chránit před agresivněji se šířící variantou delta. A USA, dříve jedna z nejhůře postižených zemí, se v žebříčku agentury Bloomberg měřícím aktuální odolnost vůči pandemii posunuly na první místo. Česko je v něm na místě jednatřicátém, mezi Hongkongem a Ruskem. Tento žebříček však neměří jen míru proočkovanosti, ale i další indikátory.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Nicméně, i když je namístě mírný optimismus, že se možná podaří do září dostat na kýženou hranici sedmdesáti procent, která by podle některých expertů mohla znamenat kolektivní imunitu, vyhráno ještě dlouho nebude. Objevují se názory jiných odborníků, že kvůli agresivnější variantě delta by proočkovanost měla činit až 85 procent, aby se kolektivní imunity dosáhlo.

Navíc, pokles případů se v Česku zastavil. I sám premiér Andrej Babiš v úterý řekl, že epidemie v Česku rozhodně neskončila. A na Slovensku, kde je míra proočkovanosti zhruba o třetinu nižší než v Česku, už se hovoří o rozjíždějící další vlně koronaviru.

Ministerstvo zdravotnictví, věrno své pověsti posledního roku, změnilo podmínky pro očkování druhou dávkou, což řadu lidí opět zmátlo – a možná od druhé dávky odradilo. Vysvětlující komunikace prostě není nejsilnější stránkou této vlády, to už jsme snad pochopili. Kabinet sice má na stole návrh pro pokračování kampaně, která má nerozhodnuté Čechy přesvědčit jít se očkovat, ale už ta předchozí byla poměrně neviditelná. A až se od 1. července otevřou možnosti očkování pro děti od dvanácti let, rozjede se ještě víc než dosud proud dezinformací, které budou ty váhavé odrazovat. Pokud jsou rodiče na něco opravdu citliví, tak je to přece zdraví jejich dětí. Zásadní problém kampaně je, že přišla pozdě.

Přesto nic jiného než očkování nezbývá, pokud chceme do podzimu vstoupit s tím, že další lockdown a omezování už nechceme zažít. Příklady zemí, jako jsou Tchaj-wan, Singapur nebo Nový Zéland, kde se nyní potýkají s prudkými nárůsty nakažených, ukazují, jak důležité je očkování. Nový Zéland to stihl jen u jedenácti procent populace. Singapur je na 44 procentech, Tchaj-wan ale jen na čtyřech procentech. I tolik oslavovaný Izrael stagnuje na necelých šedesáti procentech očkované populace.

Ano, ve hře je stále mnoho neznámých, které mohou vyvolávat pochybnosti, a vědci je průběžně zpracovávají. Tento týden byla třeba zveřejněna studie, která uvádí, že vakcíny firem Pfizer/BioNTech a Moderna založené na moderní technologii mRNA jsou ve dvou dávkách účinné i na všechny dosud známé mutace koronaviru.

Ale základ je v příkladech a přesvědčování, že očkování má vůbec smysl. Na českém venkově jsem se minulý týden setkal s názorem, že očkování je příčina úmrtí lidí na covid, nikoliv že je ochraňuje, a že v rodině dotyčného očkování prostě nepřipadá v úvahu. Nemělo by, ale znovu mě to překvapilo a zaskočilo, že rok po vypuknutí pandemie stát není schopen své občany argumentačně i emočně přesvědčit o něčem tak očividném, jako je prospěšnost očkování proti covidu. Jako by těch 30 298 mrtvých, oficiálních obětí covidu, nebylo dostatečně silným varováním.