V Praze a Liberci vystoupaly ceny bytů do natolik astronomických rozměrů, že je výhodnější bydlet v nájmu. Díky snaze udržet home office v praxi a stále ještě přidušenému cestovnímu ruchu se nájemné drží na dlouho nevídaných nízkých hodnotách. Nájemníci si nyní mohou vybírat, majitelé bytů, pokud jsou tlačeni finanční nouzí, respektive hypotékou, na výběr naopak nemají. Investiční byt proto ve výše zmíněných lokalitách z čistě ekonomického hlediska nedává žádný smysl.

Čistě ekonomická analýza ovšem zdaleka nepostihuje i další aspekty vlastnictví bytů v ceněných lokalitách. Přičemž nemusí jít jen o Prahu. Vlastnictví bytu v podobných místech není pouhým vlastnictvím prostoru, malty a cihel. Ale uceleným psychologicko-sociologickým fenoménem, který absolutně nemohou nahradit například investice do bitcoinu, akcií a dalších, třebas i výnosnějších aktiv, než je byt. Proto je také zavádějící srovnávat byt a další nemovitosti s většinou jiných investičních aktiv. A to jak v případě bytu pro vlastní bydlení, tak i pro investici.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Pokud začneme psychologickou stránkou věci, vlastnictví bytu se stalo kotvou a antidepresantem žití. Nejenže vlastníkovi pomáhá zmírňovat obavy z inflace, snižuje také emoční zatížení při ztrátě zaměstnání či po rozvodu. Může si totiž stále říkat, že „něco“ vlastní. V obou posledních případech pochopitelně jen ve chvíli, kdy byt není zatížen dluhem, případně se o něj vlastník nemusí s nikým dělit.

Víc bytů pak jednomu majiteli vedle dodatečných příjmů a také nákladů umožňuje efektivněji nakládat s časem a prostorem. Dokáže přesně to, co ekonomové rádi doporučují – stěhovat se podle velikosti rodiny a životních potřeb, a to vše v rámci svého vlastnického prostoru několika bytů, případně několika činžáků.

Další opomíjenou stránkou investic do bytů je společenská prestiž vlastníka, a to především v dobrých lokalitách, kde jsou také nejlepší služby včetně těch veřejných, jako jsou školky a školy. Lokality dobrého, a tedy drahého vlastnického bydlení také většinou nabízejí lepší dostupnost i kvalitu lékařské i nemocniční péče.

Vlastnictví bytu v dobré lokalitě výrazně zjednodušuje i výběr dobrého partnera. Ne přímo kvůli vlastnictví, ale kvůli lokalitě a každodennímu pobytu a společenským kontaktům v ní.

Dlouhodobé vlastnictví bytu vede k socializaci místních obyvatel, k vytváření aktivního komunitního života, který se posléze přelévá do pracovního prostředí, boří skleněné stropy a zlepšuje investiční profil všech vlastníků.

Společenskou stránku bydlení v dobrých lokalitách samozřejmě může uplatnit i nájemník. Nicméně pouze vlastník může využít její plný potenciál. 

Když se vrátíme k ekonomické stránce věci, vlastnictví nemovitosti s ohledem na to, že i na tomto trhu mohou vznikat velké cenové výkyvy, není automatickou ochranou proti inflaci. Nicméně v dlouhém období nemovitost s ohledem na místo a stav jistou ochranu před znehodnocením peněz poskytuje. Nikoliv ovšem lineárně po celou dobu vlastnictví.

Výnosy z pronájmu mohou ve výsledku dosahovat nákladů nutných k udržení nemovitosti ve slušném stavu. S ohledem na nutnost nemovitost spravovat – byť pasivně – je pronájem také nevhodný coby zabezpečení v  hlubokém stáří.

Tady naopak přijde na řadu výnos z prodeje nemovitosti – bez ohledu na to, zda se tento prodej líbí potomkům, kteří by spíše ocenili její generační přesun. Nicméně s ohledem na rostoucí ceny sociální péče ve stáří i rostoucí počet zdravotních pomůcek, lékařských zákroků a vylepšení, které nehradí stát, je okamžitý zisk vysoké částky jednou z mála možností, jak alespoň část konce života prožít v důstojných podmínkách celodenní péče. Tedy takové, která nepřipomíná kriminál a zajistí například pohodlí a stravování, jež seniora nevrací do vzpomínek na školní jídelny. 

Ano, je určitě pravdou, že lidé v Česku často nakupují nemovitosti i ve chvíli, kdy to ekonomicky nedává smysl. Po započtení všech výše uvedených dodatečných externalit ovšem investice do bydlení nejen kvůli samotnému obývání zakoupeného prostoru smysl dává. A kdo chce nemovitost čistě jako investici, už dávno přišel na to, že se nejvíc vyplatí nakupovat tam, kde žijí ti nejchudší. Protože na těch se nejen v případě nemovitostí vydělává nejlépe.