A že se nám pomalu pod rukama rýsuje nová země nezemě, stát nestát, jste si všimli? Je to republika (protože je to opravdu věc veřejná), která převyšuje státy, ale není státem s vládou, parlamentem či radou starších, nemá hranice, je víceméně všude a zabývá se vším (a tím se myslí opravdu vším – od oprav ledniček po placatost země). Je to „stát“, který je planetární a působit v něm může každý, kdo chce a víceméně jak chce. Vítá děti, stejně jako staré a děti jsou migrací do něj nadšenější než ti starší.

Bez tohoto „státu“, bez této komunity, je dnešní svět a život téměř nepředstavitelný. Na jeho existenci jsme si během dvou desetiletí tak zvykli, tak často jej navštěvujeme, až nám přijde přirozený, jako vzduch. Prorostl naším světem jako tuk krkovičkou, ale je jasně svérázný, odlišný. Pod rukama se nám rodí: Nová republika internetu, New Republic of Internet.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Proč nás nenapadá o Nové republice internetu (NRT) uvažovat jako o formě státu, je zřejmě dáno tím, že se vyvinul tak spontánně, tak bez válek, bez problémů, bez donucování, bez ústavy, plíživě, bez krveprolití, bez sloganů, bez ministerstva, bez odboje a bezmezně, až si toho nikdo nevšiml. Ale jakási nová forma polis – a tedy i státu – to každopádně je. Akorát bez státního aparátu a klasických institucí státu.

Jak může být svět v kapse?

Navíc nutno říci, že se internet rozvinul do dnešní podoby (a nevidíme konec) zcela neplánovaně. Nebyla žádná cestovní mapa, jak dostat internet do formy celoplanetární oboustranné komunikace, a zároveň něco, co můžeme „nosit v kapse“. Koneckonců celá neuvěřitelná absurdita toho, že můžeme celý „svět“ vlastně „nosit v kapse“, je neskutečným způsobem nedoceněna. A tato vlastnost z nás již nyní dělá kyborgy, napůl žijící v NRI, transhumanisty, skoro by se chtělo říci nadlidi. S jediným (vlastně nedůležitým) rozdílem: že novou část našeho těla nosíme libovolně po kapsách a nemáme ji namontovanou kdesi pevně v sobě.

Nicméně právě tato vlastnost nám umožňuje migrovat do NRI téměř libovolně: ve vaně, v autobusu, na večeři, na přednášce, po probuzení, před usnutím, na chvíli, na dlouho, laškovně nebo pracovně při posílání milionů kryptoměn. NRI je všude. A nepotřebujete cestovní pas. A vlastně žádné doklady. Ani čas na onu cestu necestu klidně přes celičký svět (pamatujete, jak dlouho trvalo připojení k internetu v dobách dial-upu?). A ten lístek nic moc nestojí. Stavitelé NRI postavili ten svět spontánně (sami plánu nemajíce), tak aby do něj mohl bez papírování a nějakých velkých investic vstoupit kdokoliv, kdo má maličký základní kapitál – smartphone a připojení.

Nový model ekonomiky

A zároveň se zrovna náhodou proměnila okolní ekonomika tak, že právě dorůstá do nehmotného stavu (většina západního HDP je nehmotná), kterému se ve světě internetu daří jak houbě po dešti. A zároveň se změní a přizpůsobí marketingový model prodeje tak, že se na internetu můžeme všichni pohybovat bezplatně, bez peněz, protože internet udržuje reklama. Jo, a v NRI nejsou žádné daně, abych nezapomněl. A tak není žádný internet pro bohaté a chudé, pro chytré a hloupé, pro staré a mladé, pro vědce nebo pro hulváty, ale je jeden.

Také se to mohlo vyvinout úplně jinak. Internet se mohl stát stokou (ne že by ji neobsahoval), ale nestal. Je to nekonečná studnice poznání – od oprav praček až k přednáškám z Harvardu. Také mohl být pohyb po internetu zpoplatněn, mohly se zde vyvinout daně, hranice, odbory, válka dvou a více paralelních internetů. Také se mohl stát nebezpečným klondajkem, který vyvolá nenávist, jež by se přesunula do skutečného světa a modří by válčili s červenými i ve světě masa a krve.

Beztřídní anarchistický internet

V Nové republice internetu se zhmotňují chvályhodné části snů anarchistů a zároveň komunistů: bez válek a revolucí jsme dosáhli jisté rovnosti kapitálu: kdo má základní vstupní kapitál (mobil a připojení), má přístup ke stejnému beztřídnímu internetu jako Bill Gates. A zároveň to vzniklo anarchisticky, jako nezamýšlený důsledek vědy a neuvěřitelného nasazení ajťáků a nerdů ať už v armádě, univerzitách nebo v garážích. NRI nedbá o váš věk, status či bohatství, zkušenosti, rasu či pohlaví. Vítá všechny stejně. A pro všechny je stejným úkolem, pastí i pokušením úplně stejně. Pod rukama se nám rodí naše první celoplanetární republika internetu.