Cena zemního plynu v Evropě na burze v Rotterdamu, odkud nakupuje i Česká republika, stoupla tento týden na nejvyšší hodnotu od roku 2008. V letním období je obvyklé, že probíhají opravy a doplňují se prázdné zásobníky, takže je složitější dodat na trh více plynu. Ale přesto se objevují názory, že jde i o výsledek neochoty Gazpromu (tedy ruské vlády) dodat na trh více plynu a tím snížit cenu, což dosud nebyl problém. Kreml chce Evropany dotlačit k tomu, aby dál nebránili dokončení „politického“ plynovodu Nord Stream 2 poté, co americká vláda přestala klást překážky.

Moskva má důvod k tomu, aby svůj postoj vůči Západu přitvrdila. Ruský prezident Vladimir Putin si na summitu s americkým kolegou Joem Bidenem v Ženevě nechal pro Rusko potvrdit status globální velmoci. Den před summitem EU deník Financial Times odhalil francouzsko-německý návrh začít se znovu bavit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nápad, diplomaticky řečeno, zaskočil hlavně ty členské státy, které mají s Putinovým Ruskem bezprostřední zkušenost. Ze všeho nejvíc teď tento plán vypadá spíše jako snaha ustoupit tlaku Kremlu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Putinovo Rusko se zastaví jen tam, kde narazí na sílu. Jinak se bude vždy snažit využít všechno, co ze svého pohledu považuje za slabost svých partnerů či protivníků. V tomto případě je hlavní slabostí nejednotný postoj Evropské unie k východnímu sousedovi a také poměrně velká závislost na ruském plynu, která navíc roste s tím, jak hlavně Německo odstavuje špinavé (uhlí) či nebezpečné (jádro) zdroje energie.

Argument, že když se s Putinem baví Biden, tak by Evropané měli také, je poměrně nebezpečný. Amerika může skutečně s Ruskem jednat jako s velmocí, například s ohledem na jaderné zbraně, které obě země vlastní, či na sankce, které USA jako technologická a ekonomická mocnost mohou prosadit.

Evropská unie však vůči Rusku nemá žádnou páku, která by snesla geopolitická měřítka. Kreml v Evropě poměrně úspěšně aplikuje svoji strategii narušování jednoty a soudržnosti spojenců mezi sebou i uvnitř jednotlivých společností. Nabídnout v této situaci Putinovi další možnost, jak ukázat, že je silný a mocný a že umí Evropany mezi sebou rozhádat, je – řekněme to slušně – nerozumné.