Když loni v únoru ČNB zvýšila úrokové sazby, přestože se množily zprávy o šířící se pandemii, bylo to evidentně chybné vyhodnocení rizik. Ostatně už o měsíc později se kurz měnové politiky otočil o 180 stupňů. Nyní jsme v opačné situaci. Pandemie odeznívá a ekonomika se vzpamatovává rychleji, než se předpokládalo. Vrací se problémy, kterým jsme čelili před pandemií, zejména nedostatek pracovních sil. Dříve nebo později se to začne projevovat tlakem na růst mezd. Inflaci navíc výrazně podporuje silný růst komodit a materiálů ve světě. S tím sice centrální banka nic neudělá, nicméně musí počítat se sekundárními dopady a omezit případný vliv na inflační očekávání. Stejně jako byla chyba zvyšovat sazby na prahu pandemie, byla by nyní chyba otálet, když vše hraje inflaci do karet.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Jak je na tom česká ekonomika? Z dat o HDP těžko soudit. Prozatím máme jen údaje za 1. čtvrtletí, které bylo výrazně ovlivněno pandemickými restrikcemi. Dílčí data z průmyslu a obchodu ukazují, že se tyto části ekonomiky již vrátily na úroveň, kde se pohybovaly před pandemií. Stavebnictví a část služeb mají ovšem stále co dohánět. Indikace do dalších měsíců je nadějná. Index nákupních manažerů (ukazatel, který ukazuje podmínky výrobního sektoru i celkové zdraví ekonomiky) vyšplhal v květnu na nejvyšší hodnotu v celé dostupné časové řadě, tj. od června 2001. Objem nových zakázek v průmyslu roste velmi rychlým tempem. Situace na trhu práce se stabilizovala, míra nezaměstnanosti (po sezonním očištění) již nestoupá a v dalších měsících nejspíše začne opět klesat.

Přičemž ani během pandemie nezmizel převis poptávky práce ze strany firem nad nabídkou práce. Ke konci května registrovaly úřady práce 267 tisíc dosažitelných uchazečů o zaměstnání a zároveň uváděly 347 tisíc volných pracovních míst. Je patrně jen otázkou času, kdy se oživí tlak na růst mezd jako v letech 2017–2019. Shrnuto, ekonomika prochází výrazným oživením podporovaným nejen zahraniční poptávkou, ale i solidní domácí poptávkou. Nepřijde-li negativní externí šok, bude růst ekonomiky nabírat obrátky a s tím i tlak na růst mezd a později i cen.

Na ceny ovšem působí další, podstatně rychlejší faktor. Tím jsou rychle stoupající ceny komodit a materiálů. Pokud jste v posledních týdnech mluvili se stavaři, truhláři a dalšími řemeslníky, víte, o čem píšu. Některé změny cen jsou opravdu dramatické, jde o desítky procent, někdy až o násobky. Zdražování materiálů je výsledkem souběhu růstu poptávky v Číně a USA díky výrazné stimulaci ekonomiky fiskálními prostředky i měnovou politikou a problémů ve výrobě a dodavatelských řetězcích. Tyto problémy jsou nejspíše dočasného rázu. Například ceny dřeva v USA se již vrátily do obvyklých kolejí. Nicméně razance vzestupu cen neumožňuje českým firmám vstřebat tento problém na úkor svých marží. Inflace v cenách v průmyslu prozatím vyšplhala na 4,6 procenta, ale zřejmě míří k vyšším metám.

Souběh inflačních tlaků z poptávkové a nabídkové strany může podržet inflaci nad horní hranicí pásma kolem inflačního cíle. Inflační očekávání jsou snad v Česku dobře ukotvená díky předchozí měnové politice ČNB, nicméně má-li to platit i nadále, je potřeba reagovat na změny v ekonomické situaci včas a adekvátně.

K přísnějším měnovým podmínkám již přispěl kurz koruny posílením v posledních měsících. Nicméně situace vyžaduje výraznější akci. Měnová politika sice není automat, ale je obvyklé používat jako asistenci při rozhodování nějakou formu reakční funkce, kde na jedné straně rovnice jsou úrokové sazby a měnový kurz a na druhé inflace, případně stav ekonomiky. Nyní tento „automat“ celkem jasně naznačoval zvýšení sazeb ČNB na prahu léta. A jak dále? Bude-li se ekonomika vyvíjet podle aktuálních prognóz, měla by ČNB zasáhnout letos ještě dvakrát a pokračovat v „normalizaci“ úrokových sazeb i v příštím roce.