Tak už i Česko zažilo úspěšnou vzpouru minoritních akcionářů. Událost je to o to důležitější, že komplikuje snahu o vytvoření bankovního ústavu, který by měl sílu postavit se největším hráčům na českém trhu. Ale partie ještě není u konce.

Rebelie akcionářů proti managementu se odehrála na valné hromadě banky Moneta, která měla schválit koupi Air Bank a dalších splátkových firem z rodiny skupiny PPF. Samotné spojení, jež by vytvořilo jednu z největších českých bank zaměřených na spotřebitelské financování či na úvěry pro malé a střední firmy, přitom prošlo. Ozvaly se sice námitky, že cena – téměř 26 miliard korun – je vzhledem k aktivům a výkonům Air Bank a dalších kupovaných firem až příliš vysoká, ale nadpoloviční většina hlasů se našla. To si ostatně PPF pojistila už tím, že sama skoupila takřka třicetiprocentní podíl v Monetě a moc spojenců tak při účasti mírně nad 73 procent nepotřebovala.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

To však neplatilo v případě hlasování o upsání nových akcií, kterými měla Moneta PPF zaplatit. K prosazení tohoto bodu bylo potřeba 75 procent hlasů zastoupených na valné hromadě. Chyběla zhruba osmina.

Jde o první porážku skupiny PPF v nové éře, kdy funguje bez svého zakladatele a nezpochybnitelného šéfa Petra Kellnera, s jehož jménem se vždy pojil přídomek nejbohatší Čech. Ten několik měsíců před havárií, při níž přišel o život, celou transakci znovu rozhýbal. Akcionářům to na valné hromadě sdělil šéf Monety Tomáš Spurný. Kellner mu prý zavolal na samém konci minulého roku. Pár týdnů nato Moneta Money Bank obdržela od PPF oficiální návrh na zahájení jednání o případném sjednocení s Air Bank. Už druhou, ta první v roce 2019 ztroskotala na tom, že Spurný chtěl slevu a tu mu Kellner odmítl dát.

Tentokrát Spurný za podmínkami dojednanými s PPF bezvýhradně stojí a proti opozici některých nespokojených akcionářů je také hájil. A když přišel direkt v podobě odmítnutí vydání nových akcií, Spurného to neodradilo. „Transakce byla schválena, nebylo schváleno její financování. Tudíž se musíme zamyslet nad tím, jak to koncipovat, aby financování schváleno bylo,“ řekl HN po skončení valné hromady očividně otřesený šéf Monety.

Jenže oddělit koupi od financování nejde. Šestadvacet miliard korun je příliš velká suma na to, aby ji banka velikosti Monety mohla uhradit z vlastních zdrojů. Ostatně o to by PPF nejspíš ani neměla zájem – „zbavila“ by se sice Air Bank a česko-slovenské části Home Creditu za dobrou cenu, zůstala by ale pořád jen menšinovým podílníkem Monety. A o to PPF nestojí, ta chce kontrolní podíl, který jí umožní rozjet expanzi a vytvořit „českého bankovního šampiona“.

Spurnému a PPF tak nejspíš nezbude nic jiného než celou anabázi opakovat. Už potřetí. To není zrovna elegantní postup ani pro jednu stranu. Může vyjít i docela draho, protože bez zajištění nutné podpory by akce mohla dopadnout znovu fiaskem. Stejné chyby, stejné známky, řekl by klasik.

Pro Spurného je to porážka ještě citelnější než pro obří finanční skupinu pověstnou drsnými a překvapivými tahy vůči minoritním akcionářům. Spurný měl dosud mezi českými bankovními šéfy unikátní pozici. Moneta nepatří do žádné nadnárodní struktury, a nemusí tedy plnit zadání z centrály ve Vídni, v Bruselu či Paříži. Když si šéf na valné hromadě vyjedná podporu – a to Spurný vždy uměl a roztříštěná struktura akcionářů mu v tom hodně pomáhala –, je svým vlastním pánem.

Teď jeho pán sídlí v PPF Gate. Pokud jde o příliš silné označení, tak rozhodně lze říct, že šéf Monety a PPF (pro tu Spurný dlouhá léta pracoval) mají „stejný zájem“. Zájem, který část akcionářů nesdílí. A těžko je Spurný dostane na svou stranu, když jejich argumentům nedopřává sluchu. K zajištění svého křesla je sice nepotřebuje – bohatě si vystačí s podporou PPF a tu má slíbenou –, ale k prosazení cíle, jejž považuje za zásadní, už ano.

PPF říká, že umí pružně volit scénáře, jak svých cílů dosáhnout. Možná všechny překvapí neortodoxním tahem, ale pokud na sloučení Monety s Air Bank spěchá, musí otupit odpor aktivistických akcionářů a části institucionálních investorů. Jak jinak než lepšími podmínkami. Pro nic jiného než pro peníze se rebelie nekonala.