Akcionáři Monety Money Bank budou příští úterý hlasovat o plánu, který má z jejich banky vytvořit jednu z největších na českém trhu. Moneta se má spojit s Air Bank a dalšími úvěrovými firmami ze skupiny PPF. Nově vzniklé uskupení by bylo důležitým konkurentem velkých retailových bank, jako jsou Česká spořitelna, ČSOB nebo Komerční banka. Některým akcionářům se ale plán nelíbí, zejména kvůli vysoké ceně, kterou má Moneta za spojení zaplatit. Transakce je navíc poměrně složitá. Tady jsou proto odpovědi na nejdůležitější otázky kolem možného spojení bank.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Jaké firmy se spojují?

Při transakci se budou směňovat akcie a hotovost téměř za 26 miliard korun. Moneta má koupit od skupiny PPF menší digitální banku Air Bank, oblíbenou mezi mladými zákazníky. Koupí i českou a slovenskou část splátkové firmy Home Credit, a navíc i start-up Benxy, který pod značkou Zonky funguje jako internetová platforma, na níž si lidé napřímo půjčují peníze.

Kdo komu kolik zaplatí?

Obě strany už podepsaly rámcovou smlouvu, že Moneta zaplatí PPF částečně v hotovosti (2,6 miliardy korun), ale také tím, že vydá nové akcie, které připadnou PPF (v hodnotě 23 miliard korun). PPF je už nyní s 29,94 procenta akcií v Monetě největší akcionář a získáním nových akcií se stane nadpolovičním vlastníkem. Plán tedy směřuje k tomu, že PPF nakonec nové uskupení ovládne.

Kdo spojení podporuje?

Spojení chce hlavně skupina PPF. Přestože se firma v minulosti stranila publicity, tentokrát vystoupili před akcionáře na obhajobu plánu členové nejužšího vedení, finanční ředitelka Kateřina Jirásková a jeden z vlastníků PPF Jean-Pascal Duvieusart. V květnu na telekonferenci vysvětlovali, že plán přinese 1,8 miliardy korun úspor a prospěch z transakce budou mít všichni akcionáři.

Za spojení bojuje i ambiciózní generální ředitel Monety Tomáš Spurný, jehož reputace coby jednoho z nejschopnějších bankéřů v Česku je tím v sázce. Spurný tvrdí, že silnější skupina s 2,4 milionu klientů by dostala další impulz k růstu. Podle Spurného je to šance vylepšit pozici banky ve výběru vkladů od lidí a vytvořit největšího prodejce spotřebitelských úvěrů na trhu.

Komu se spojení nelíbí?

Většina analytiků se shoduje, že PPF chce prodat Monetě firmy kolem Air Bank za přemrštěnou cenu. PPF by získala Monetu asi za 1,5násobek hodnoty vlastního kapitálu, zatímco firmy kolem Air Bank by se prodávaly Monetě podstatně dráž – asi za 2,5násobek.

Nejhlasitějším odpůrcem je aktivistický fond Petrus Advisers, registrovaný v Londýně. Ten je akcionářem v Monetě už nejméně od roku 2016 a tvrdí, že v současnosti vlastní v bance více než pět procent. Patrně na podnět tohoto fondu se proti plánu vyslovili v červnu také dva takzvaní proxy poradci. Jde o renomované americké poradenské společnosti Glass Lewis a Institutional Shareholder Services (ISS), které radí institucionálním investorům před klíčovými hlasováními a také je obvykle při takových hlasováních zastupují.

Jaké jsou argumenty fondu Petrus proti sloučení?

Analytici fondu argumentují, že cena za firmy PPF je neodůvodněně vysoká. Transakce podle nich představuje nadměrné riziko plynoucí z posílení v oblasti spotřebitelskému financování. Petrus je také skeptický k prezentovaným projekcím budoucího růstu a synergiím nové skupiny, podle nich jsou příliš „agresívní“. A co je možná nejzávažnější: fond kritizuje složitou  struktura obchodu, která podle něj umožňuje Monetě obejít regulaci a povinnost aktiva řádně a nezávisle ocenit.

K těmto argumentům se v podstatě přiklonili ve svých analýzách i poradci z Glass Lewis a ISS „Také máme otazníky nad tím, zda Moneta učinila dostatečné kroky, aby ochránila zájmy ostatních akcionářů, zejména když dochází ke změně kontroly nad společností,“ stojí například v analýze Glass Lewis. 

Jak může hlasování na valné hromadě 22. června dopadnout?

Mimořádná valná hromada bude v boji o Monetu klíčový moment. Výsledek je ale těžké předpovědět, protože akcionářská struktura Monety je velmi rozdrobená. Z dvaceti největších akcionářů má většina podíly mezi jedním a třemi procenty.

Na valné hromadě budou hlasovat zvlášť o dvou krocích operace. Nejdřív o nákupu skupiny kolem Air Bank, poté o vydání nových akcií skupině PPF. Dá se předpokládat, že velká část institucionálních investorů – různé akciové a penzijní fondy – se bude držet doporučení proxy poradců a bude hlasovat v obou bodech proti.

Kolik hlasů bude potřeba pro schválení?

Pro nákup skupiny kolem Air Bank je nutná podpora nadpoloviční většiny akcionářů účastnících se valné hromady. Pro schválení nové emise akcií je nutných alespoň 75 procent hlasů zúčastněných akcionářů. Protože se průměrná účast na valných hromadách Monety v uplynulých čtyřech letech pohybovala mezi 50 a 66 procenty, mohla by PPF téměř se třicetiprocentním podílem uspět jen tehdy, kdyby získala více velkých spojenců.

Co se stane s cenou akcií Monety, když akcionáři transakci schválí?

Podle analytiků téměř nic. Akcie v úterý dopoledne otevřely na ceně 78,20 koruny a trh ví, že od PPF přijde na podzim nabídka na další výkup akcií za 80 korun. Podíl skupiny v Monetě se totiž má zvýšit asi na 55,4 procenta a PPF bude muset ze zákona učinit nabídku ostatním akcionářům. Výkupní cena by podle předchozích prohlášení měla být 80 korun na akcii – pokud Česká národní banka nestanoví cenu jinou. 

Co se stane s cenou akcií, když celou transakci akcionáři zamítnou?

Někteří analytici si myslí, že v případě zamítnutí cena akcie Monety poroste. PPF totiž do plánu už investovala hodně peněz a energie a nejspíš by se k němu za pár měsíců vrátila, s vyšší nabídkou akcionářům nebo s férovějším ohodnocením firem kolem Air Bank. To si myslí například portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler nebo Michal Křikava, analytik Patria Finance. „Pozice největšího, ale stále jen minoritního akcionáře by pro PPF nebyla do budoucna komfortní a bylo by z mého pohledu jen otázkou času, kdy by skupina přišla s vylepšenou nabídkou,“ říká Křikava. Analytici navíc upozorňují, že se akcie pod prodejní tlak nedostanou nejspíš také proto, že akcie ostatních českých a evropských bank v posledních týdnech rostly a v podstatě se vrátily na předkrizové úrovně.