Příští rok v červenci skončí mandát hned třem členům bankovní rady ČNB. Prezident zřejmě znovu jmenuje Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého, neboť jejich práce je respektována uvnitř banky i navenek. Jiří Rusnok už znovu jmenován být nemůže, a tak se v radě uvolní jedno místo. Rok před jmenováním se obvykle objevují první spekulace, kdo uvolněné místo obsadí. Ještě dříve si dovolím vlastní prognózu: do bankovní rady tentokrát usedne žena.

ČNB od roku 1993 zažila 29 radních, ale jen dvě byly ženy – Michaela Erbenová (2000–2006) a Eva Zamrazilová (2008–2014). Ano, ze všech společenských věd jsou v ekonomii ženy zastoupeny nejméně, přesto takový poměr bije do očí. Nejde jen o rovnost pohlaví. Zapojení žen kultivuje diskusi, ať u piva či na jednání bankovní rady. Navíc ženy jsou citlivější k inflačním tlakům u praktického zboží. Ne nadarmo patřila Eva Zamrazilová mezi důsledné jestřáby.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek


Tři kandidátky

V této souvislosti se nabízejí tři jména: Marie Hoerová, Helena Horská a Danuše Nerudová. Marie Hoerová, čerstvá držitelka ceny Kateřiny Šmídkové pro nejlepší českou ekonomku, je poradkyní v Evropské centrální bance. Podle České společnosti ekonomické patří mezi pět nejúspěšnějších českých ekonomů bez rozdílu pohlaví. Helena Horská se může pochlubit hlubokou expertizou v komerčním bankovnictví a prací v řadě poradních výborů ČR. Danuše Nerudová disponuje kromě akademické excelence i skvělými manažerskými zkušenostmi jako rektorka univerzity.

Není jisté, zda by některá z dam takovou nabídku přijala. Pro všechny by to asi znamenalo snížení platu. Navíc nejzajímavější práce radního, rozhodování o měnové politice a finanční stabilitě, tvoří jen zlomek úvazku. Zbytek zabere méně vzrušující regulace a organizační záležitosti. Jde ovšem o prestižní službu vlasti a odrazový můstek pro zbytek kariéry. Koneckonců Michaela Erbenová po konci svého mandátu dosáhla na ředitelský post v Mezinárodním měnovém fondu.

Guvernérem Mora, nebo Michl?

Všechny tři dámy by byly též skvělými kandidátkami na guvernérku, ač příští rok nejvyšší post asi opět připadne muži. Nejčastěji se mluví o viceguvernéru Marku Morovi a radním Aleši Michlovi. Marek Mora je zkušený diplomat se státnickým vystupováním, často se už dnes vyjadřuje za celou banku. Je rozvážný, uvnitř i vně ČNB uznávaný, budí málo kontroverzí a zřejmě by se nepouštěl do větších změn.

Aleš Michl neodpovídá archetypu běžného centrálního bankéře. Kontroverze spíše vyhledává, od začátku svého mandátu asertivně komunikuje navenek. Otevřeně mluví o potřebě změn v politice ČNB včetně nutnosti postupně investovat devizové rezervy, aby Česku vydělávaly peníze. S Alešem Michlem by také mohla přijít změna v plnění ústavního úkolu péče o cenovou stabilitu. ČNB stále cíluje dvouprocentní inflaci, ač moderní výzkum naznačuje, že prospěšnější by nám byla skutečná cenová stabilita.

Guvernéra je třeba krotit

Obě varianty mají své výhody. Marek Mora je sázkou na jistotu, zatímco Aleš Michl, bude-li úspěšný, přinese užitečné změny. Každopádně toto prezidentovo rozhodnutí bude klíčové. Guvernér má obrovskou moc. Má-li většinu v radě (což mu prezident často dopřeje), rozhoduje de facto sám o úrokových sazbách a osudu více než 3,5 bilionu korun v devizových rezervách. Žádné schvalování parlamentem, žádné interpelace, žádné hlasování o důvěře. Guvernér je neodvolatelný. V blízké budoucnosti to nehrozí, ale pro ambiciózního diktátora je u nás snazší nástup z pozice guvernéra než premiéraI z hlediska krocení chlapských ambicí je tedy užitečné, aby v radě usedly dámy.