Jako by se premiéři Polska a Česka snažili divadlo, které doma předvádí vláda Andreje Babiše, přenést na evropskou úroveň. Mateusz Morawiecki poté, co na českého kolegu podle svědků „pištěl“ na okraji jednání summitu EU, oznámil, že se s Českem domluvil na tom, že Praha stáhne žalobu na Polsko kvůli těžbě v příhraničním dole Turów.

Sotva z Polska začaly chodit chlácholivé komentáře na sociálních sítích, tak Andrej Babiš sehrál – stále v Bruselu – svoji pro domácí publikum již známou a obvyklou scénku „nepochopený a nerozumím“ – a řekl, že Česko žádnou žalobu stahovat nebude. Poláci se pokoušejí hrát tvrdě. Zavírání dolu v úterý opět odmítl vicepremiér Jacek Sasin. Hrál hodně na city, hovořil o ztrátě desítek tisíc pracovních míst a chudobě. A potvrdil, že důl bude fungovat do roku 2044.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Spor o těžbu hnědého uhlí v Turówě jako by se ale vedl ve dvou míjejících se rovinách. Češi v něm vidí mnohem méně politiky než Poláci. V Česku je to regionální téma týkající se konkrétního problému a ochrany životního prostředí. Celostátní problém z něj udělala až žaloba podaná ministerstvem zahraničí pod vedením Tomáše Petříčka, který si tím možná chystal půdu pro společnou kandidátu sociálních demokratů a Zelených. Ale pořád je to téma okrajové.

Pro Poláky je to všem od pátku, kdy Soudní dvůr EU nařídil v rámci předběžného opatření zastavit v dole těžbu, téma číslo jedna – domácí i zahraniční. Jde o stabilitu domácího energetického systému, v němž se nyní začínají projevovat dlouhodobé problémy a nedostatek investic do nových zdrojů. Jde také o vztah k Evropské unii, který je i bez české žaloby napjatý kvůli sporům o dodržování právního státu. Někteří provládní konzervativní komentátoři vidí v české žalobě dokonce německé spiknutí.

Úterní (ne)výměna názorů jasně ukázala, že jsme svědky největší krize v česko-polských vztazích za poslední dekády. Případ Turów plně odhaluje problém, který je charakteristický pro česko-polské vztahy tak nějak celkově: Problémy příhraničí se řeší národní nebo až nacionalistickou optikou ze vzdáleného centra. Přes všechny politické deklarace o blízkém přátelství se dostatečně neznáme, nemáme o sobě informace a nejsme schopni se na různých úrovních bavit o společném řešení problémů.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na