Vzpomínáte, jak Andrej Babiš ještě nedávno tvrdil, že jeho ANO je „protikorupční hnutí“? Moc často to už neříká, a když se podíváme na to, co se děje v řadách jeho poslanců a ministrů, tak se není co divit. Babišův nejbližší spolupracovník Jaroslav Faltýnek se obklopuje roztodivnými typy a v deníčku, který se dostal na veřejnost, popisuje všemožné kejkle, jak dostat veřejné peníze na správná místa. Nový Babišův ministr zdravotnictví Petr Arenberger se zase hned zkraje blýskl tím, že neuvedl do majetkového přiznání desítky milionů, které vydělal na klinických studiích, a rozjel dotační kolotoč, který by se po vzoru legendární Karlovarské losovačky mohl jmenovat Arenbergerova klikačka. Zkrátka za vlády „protikorupčního hnutí“ můžeme s nostalgií vzpomínat na dobu, kterou sám Babiš nazýval Palermem.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Babiš sliboval, že v Česku zcela promění politickou kulturu. To splnil, ale přesně opačným směrem, než bylo zřejmě zamýšleno. Vzpomeňme si, za co se odstupovalo kdysi, za vlády zlopověstného Petra Nečase. Tak například ministr životního prostředí Pavel Drobil za ODS  odstoupil proto, že vzniklo podezření kolem rozdělování dotací na jeho ministerstvu. Ministr průmyslu Martin Kocourek, taktéž za ODS, odešel proto, že při rozvodu „odklonil“ od manželky šestnáct milionů korun. Ministr kultury Jiří Besser za TOP 09 musel odstoupit, protože si koupil byt na Floridě a neuvedl to v majetkovém přiznání. Ani jeden ze jmenovaných nebyl obžalován z trestného činu, ale z politiky navždy zmizeli.  

To dnes, v době vlády „protikorupčního hnutí“, se nad podobnými přešlapy jen mávne rukou. Anoisté sedí na svých místech až do doby, kdy je situace naprosto neudržitelná, jako v případě brněnské kauzy Stoka. Podezřelé zakázky, jako třeba na ministerstvu pro místní rozvoj, jsou ignorovány. A problematické záležitosti, jako papalášské chování a podezření z tunelování krajského rozpočtu pro soukromé účely jako v případě exhejtmanky Pokorné Jermanové, se politicky neřeší vůbec. Dotyčná je naopak odměněna prvním místem na krajské  kandidátce pro sněmovní volby. Zatímco dříve se zcela správně odlišovala politická odpovědnost od odpovědnosti trestní, dnes obojí splynulo. 

Důvod je zřejmý – jmenuje se Andrej Babiš. Pokud je v čele „protikorupčního hnutí“ trestně stíhaný člověk v gigantickém střetu zájmů, je jasné, že se mění i celková perspektiva. Vedle jeho prohřešků všechno ostatní vypadá jako drobnost, a vládnoucí politici jsou si tudíž vědomi, že jim je dovoleno daleko víc než kdykoli předtím. Formálním výrazem tohoto stavu je to, že z etického kodexu ANO mimo jiné už před časem tiše vymizel paragraf, podle kterého se člen hnutí musel vzdát mandátu, už pokud bude obviněn z trestného činu. Politická odpovědnost přestala existovat a nepotismus, šmelení, hry s veřejnými zakázkami se tak dostaly na novou, mnohem vyšší úroveň než dříve. 

Hezky to je vidět na zdravotnictví v koronavirové krizi. Těžko bychom hledali jedinou zakázku, která by nebudila pochybnosti. Předražené respirátory, nesmyslné nákupy nefungujících antigenních testů do škol a nejnověji třeba právě „Arenbergerova klikačka“. I v době Palerma by si sotvakdo dovolil rozjet hru o dotační miliardy, ve které rozhoduje rychlost ruky na klávesnici a v níž jakoby náhodou nejvíc uspěje nemocnice na Vinohradech, se kterou je spojen pan ministr, a nemocnice u Svaté Anny, ze které pro změnu pochází jeho náměstek. A pokud by někdo takovou klikačku rozjel, musel by se okamžitě z vládní funkce pakovat.     

Andreje Babiše velká část společnosti volila, protože slíbil zničit drobné přikrádání a korupci. Jenže obojí zůstalo a rozrostlo se. Přibalen jsme dostali gigantický střet zájmů, který už komplikuje celé zemi získávání evropských dotací. Z toho plyne mimo jiné lekce, že ten, kdo příliš hlasitě křičí o boji proti korupci, může být nebezpečný; před Babišem totéž dělal například Miloš Zeman, který hodlal „zavřít tisíc tunelářů“ a za jeho vlády vznikl systém mocenského kartelu s příslušnými finančními benefity pro účastníky. Racionálně bychom proto měli volit spíš ty, kdo příliš hlasitě proti korupci nekřičí, ale je u nich pravděpodobnost, že se budou chovat plus minus normálně. Pak se snad vrátíme aspoň k rozumné politické kultuře doby „Palerma“. A jako bonus, protože ono Palermo také nebylo nic moc, snad dospějeme konečně i k přirozené míře korupce obvyklé v západoevropských zemích, se kterou se už dá docela dobře žít.