Zatímco jindy se v ulicích Dubrovníku tlačily davy turistů, teď jsou poloprázdné. Pro město, kterému se přezdívá perla Jadranu, je to neobvyklý pohled. Chorvatsko, pro jehož ekonomiku jsou turisté zásadní, se proto snaží dělat kroky, aby přilákalo návštěvníky zpět. Vedle levných testů na covid je to i zajištění bezpečí před nákazou.

Právě v Dubrovníku proto chorvatská vláda před několika týdny odstartovala svůj projekt na očkování pracovníků v cestovním ruchu. „Vzhledem k tomu, kolik tito lidé mají denně kontaktů, považujeme toto očkování za velmi důležitou záležitost,“ řekla HN chorvatská ministryně pro turismus a sport Nikolina Brnjacová. Tento krok podle ní snižuje riziko, že by se v Chorvatsku v budoucnu mohlo objevit ohnisko koronaviru.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Cestovní ruch hraje v chorvatské ekonomice klíčovou roli. Na tvorbě HDP se podílí zhruba z pětiny. Koronavirová pandemie ale loni snížila příjmy z turismu na polovinu, tedy zhruba na 4,8 miliardy eur, tedy 125 miliard korun.

Chorvaté nyní chtějí získat alespoň část turistů zpět. Vedle očkování lidí, kteří jsou v každodenním kontaktu s turisty, připravili i značku Safe stay in Croatia, která označuje bezpečná místa z pohledu nákazy. Získat ji mohou všichni, kdo splní hygienické a bezpečnostní podmínky stanovené státem.

„Do projektu se mohou například zapojit všichni, kteří se nějak podílí například na cestovním řetězci. Mohou to tedy být čerpací stanice, trajekty nebo letiště, ale také hotely, přístaviště, soukromé apartmány, muzea a další turistické subjekty, které dodržují dané protokoly o bezpečnosti a ochraně zdraví,“ popisuje Kristjan Staničić, ředitel Chorvatského turistického sdružení. Známku už dostalo přes 13 tisíc různých subjektů.

Na stejnojmenných webových stránkách turisté najdou i důležité informace včetně toho, kde se nechat otestovat. „Začali jsme budovat dodatečná místa pro testování antigenními či PCR testy. Chorvatsko se spolupodílí na nákladech na antigenní testy, takže očekáváme, že cena testů pro turisty bude opravdu symbolická,“ pokračuje ministryně. Kolik přesně budou testy stát, však není zatím jasné. 

Chorvaté s ohledem na to doufají, že letos dorazí do jejich země na dovolenou více lidí než loni. „Minulý rok přijelo do oblasti Zadaru v meziročním srovnání o polovinu návštěvníků méně. Ještě hůře na tom byl jih Dalmácie. Tam to bylo až o 75 procent méně,“ popisuje Ante Galić z turistické centrály v Zadaru.

Zatím se však místní dívají na nadcházející turistickou sezonu s nejistotou. „Vzhledem k epidemické situaci v Evropě i jinde ve světě se jen dá těžko odhadnout, jak bude vypadat letní sezona. Doufáme, že turisté začnou ve větším počtu přijíždět nejpozději v červnu,“ uvádí Sanja Cinkopan Korotajová z turistické centrály v Pule.

Podobně je na tom i Split, kam své vlaky v létě vypraví také český železniční dopravce RegioJet. „Stále máme více dotazů než samotných rezervací. Mnoho turistů se později rozhodne pro last minute rezervace,“ říká Alijane Vukšičová z turistické asociace ve Splitu.

Během května a června se na dovolenou nejvíce vydají sami Chorvaté, popřípadě dorazí návštěvníci z okolních zemí. „Pro nás je klíčový britský trh, který by se mohl rozjet tak v polovině května, pokud to epidemická situace dovolí,“ dodává Aida Hadžičová, jež řeší cestovní ruch v Dubrovníku.

Podnikatelé v cestovním ruchu se také spoléhají na to, že letos bude turistická sezona delší než obvykle. „Snad se protáhne až do podzimu. Společně s prodloužením sezony bychom pak mohli zaznamenat i více přenocování než loni a to se týká i hostů z Česka,“ vysvětluje Cinkopan Korotajová z Puly. Doplňuje, že postupně poroste i počet naočkovaných lidí v Evropě.

Nové atrakce a slevy

Turisty, kteří se rozhodnou strávit dovolenou v Chorvatsku, čekají slevy a různé další akce. Například v Dubrovníku přizpůsobily hotely a jiná ubytovací zařízení nabídku těmto pandemickým časům. Změnily například podmínky pro snazší zrušení rezervací, nabízí různé promo akce a podobně. Podobně se zachovaly podniky i v Korčule, které například snížily své ceny.

Korčula se také snaží nalákat turisty na nové atrakce. „Letos se například otvírá palác Gabrielis, ve kterém se nachází městské muzeum Korčuly s výstavou. Také plánujeme otevření nového centra Marka Pola. Doufáme, že tyto nové atrakce ovlivní návštěvnost města, které vždy patřilo mezi oblíbené destinace Čechů,“ říká Hana Turudičová, ředitelka turistického sdružení v Korčule.

Split zase nabízí program City Break. Všichni lidé, kteří ve Splitu zůstanou nejméně na dvě noci, získají možnost zúčastnit se zdarma prohlídky města s profesionálním průvodcem, dostanou zdarma lístky do Chorvatského národního divadla ve Splitu a ještě také kartu, která zahrnuje bezplatné vstupy nebo slevy na různé služby. Tahle akce platí do konce května, pak ale Split nabídne i jiné.