Biotechnologickou společnost Sotio ze skupiny PPF čeká zásadní změna strategie. Místo snahy prorazit na vlastní pěst v oboru, který je doménou amerických a švýcarských firem, bude nyní Sotio spíš hledat partnerství s velkými farmaceutickými firmami, které by pomohly zafinancovat hlavně závěrečnou a velmi nákladnou fázi testování nových léků proti rakovině. A jak HN řekl generální ředitel Sotia Radek Špíšek, úkolem bude vytvořit základnu na americké půdě a také se připravit na případný vstup na některou z tamních burz.

Sotio založil finančník Petr Kellner před 11 lety v Praze s trojicí českých vědců imunologů. Je to možná nejambicióznější, ale také nejvíce riskantní podnik ze všech aktivit skupiny PPF. Kellnerovým snem bylo využít vydělané miliardy k hledání nových metod léčby rakoviny – a ze Sotia vybudovat ryze českou biotechnologickou firmu s vlastními léky. Jenže nejbohatší Čech Kellner několik měsíců před tím, než tragicky zahynul, odsouhlasil změnu přístupu.  

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

PPF tím zároveň posílí svou přítomnost v USA. Největší byznys skupiny, firma Home Credit, tam už několik let zkouší uspět se splátkovým financováním a skupina PPF nedávno koupila administrativní komplex v Atlantě a chystá se i k dalším nákupům.

Kellnerova PPF postupem let do Sotia nalila kolem deseti miliard korun. Sotio vymyslelo nebo koupilo několik výzkumných programů zaměřených na inovativní léčbu různých typů nádorů. Kromě výzkumných laboratoří v pražských Holešovicích a Bostonu má firma i výrobní laboratoře v Pekingu a své přípravky testuje po celé Evropě.

Biotechnologické společnosti typicky fungují tak, že hledají mezi tisíci medicínskými studiemi z celého světa ty nejnadějnější, ze kterých mohou dalším bádáním vzejít nové terapie. Je to riskantní byznys, protože často jen jeden z desítek výzkumných programů nakonec vyústí v nový lék, který pak musí celé úsilí zaplatit. Ve hře jsou stovky milionů dolarů, protože nový lék prochází několika fázemi testování na skutečných pacientech. Biotechnologické firmy proto své úspěšné programy zpravidla prodávají ještě před závěrečným klinickým testováním a nejdražší fázi testů tak přenechají velkým farmaceutickým hráčům.

Na přelomu roku se podle Špíška rozhodlo, že ne vždy musí Sotio mít ambici celý proces vývoje léku dotáhnout až do konce na vlastní pěst. Podle něj by mělo být biotechnologickou firmou západního střihu a „nezavírat oči před tím, že ty hlavní věci v oboru se dějí na východním a západním pobřeží USA a trochu ve Švýcarsku“.

Biomedicína

Biomedicína používá místo tradičních chemických léků například vlastní buňky pacienta nebo zásahy do genů, které aktivizují imunitní systém v boji s nemocí. Vědci si od tohoto relativně mladého medicínského oboru slibují, že umožní třeba léčit rakovinu nebo obnovit poškozené části orgánů.

V plánu je proto zásadní posílení v americkém Bostonu, kde je největší koncentrace  biotechnologických firem na světě a kde také působí firmy, které vývoj nových léků financují. Na předměstí Bostonu, v Cambridgi, má zatím Sotio výzkumnou laboratoř a pracuje tu pro něj asi 40 specialistů. Právě zde má vyrůst základna firmy v USA. 

Michal Zahradníček, zakladatel české biotechnologické firmy PrimeCell, HN sdělil, že pro třetí fázi klinických hodnocení, a zejména pro onkologii, je posílení v Bostonu „správné rozhodnutí“. V Bostonu je podle Zahradníčka „největší světová koncentrace biotech investorů, peněz a expertizy. Získáte tím důkaz kvality pro vstup léku na světový trh,“ řekl.  Dodává ale, že kvalitní výzkumné výsledky vznikají v různých částech světa. PrimeCell například nedávno koupil od Massachusettského technologického institutu dva patenty ve velmi ranné fázi, které dokončuje v Česku a klinické hodnocení fáze I a II plánuje v Evropě. To je podle Zahradníčka efektivnější.

Úkolem vedení Sotia je nyní najmout do Bostonu experty se zkušeností s klinickým vývojem a vazbami v oboru. „A o našich programech, které jsou vnímané jako atraktivní, se chceme cíleně bavit s velkými farmaceutickými firmami,“ říká šéf Sotia Špíšek. Tým má také posílit o lidi se zkušeností s přípravou vstupu na burzu.

Špíšek zdůrazňuje, že rozhodnutí jít na burzu zatím nepadlo. Na burzu by v budoucnosti mohlo jít buď celé Sotio, nebo konkrétní testovaná léčebná platforma. Firma by se tím také dostala do povědomí v oboru a ukázala, že biotechnologie umí. „Tato informace se z Prahy posílá těžko,“ říká ředitel.

Sotio

Sotio