Máte v plánu vyrazit na dovolenou? Cesta k moři do Řecka nebo do Itálie bude možná i letos, uprostřed koronavirové pandemie. Evropský parlament schválil ve čtvrtek podobu covidových pasů, které mají cestování mezi členskými státy Evropské unie v této době usnadnit. Poslanci nastavili dva zásadní požadavky – pasy by měly mít jednotnou podobu a jejich vydání má být bezplatné. Včetně testování, které bude pro jejich získání potřeba. Uznávat by je měly všechny unijní země.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Česko se ale k pasům staví jinak. Podle dokumentů, které mají HN k dispozici, chce vláda jejich vydávání zpoplatnit. Odmítá také možnost, že by potřebný test měli uchazeči o pasy zdarma. Podle europoslanců by na pasy měli mít nárok všichni očkovaní, stejně jako lidé, kteří před cestou absolvují negativní test nebo covid-19 v nedávné době prodělali.

„Nelze akceptovat povinnost bezplatného vydávání certifikátů, respektive jeho jednotlivých komponent,“ stojí v podkladech, které připravilo české ministerstvo zdravotnictví koncem března. Česko vyvíjí vlastní mobilní aplikaci, která by fungovala jako covid pas. Ta má být zdarma.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová odmítla, že by Česko bylo proti bezplatnému vydávání samotného potvrzení, potvrdila ale, že má problém s testy zdarma. „V případě, kdy se dělají kvůli cestování, je pojišťovny nehradí,“ uvedla s tím, že na to upozorňují i jiné státy.

„Evropské státy budou chtít, aby vydávání certifikátů bylo zdarma, a dlouhodobě tlačí i na to, aby se testy výrazně zlevnily. Češi mají ale stále jedny z nejdražších PCR testů na světě,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). O covid pasech hlasoval ve shodě s většinou Evropského parlamentu, tedy pro certifikáty zdarma.

Exministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který ve funkci skončil 7. dubna, tvrdí, že financování covid pasů se za něj neřešilo. „Osobně jsem nikdy neintervenoval za jejich zpoplatnění,“ řekl. Ministerský dokument, který bezplatnost pasů odmítá, má datum 30. března.

S jednotlivými členskými státy bude nyní europarlament o podobě certifikátů vyjednávat, o jejich zavedení by se mělo hlasovat v červnu. Od července by měly začít platit.

Poplatky nejsou jedinou překážkou ke shodě, Česko chce mít autonomii v tom, zda a jak bude pasy uznávat. Europarlament požaduje, aby členské země nemohly cestující omezit karanténou nebo dodatečným testem. To se Česku nelíbí.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

„Členské státy by měly mít jistou flexibilitu k vydávání a uznávání jednotlivých komponent… tak aby měly možnost přijímat opatření v kontextu přeshraničního pohybu,“ stojí v podkladech. To je ale v rozporu se smyslem pasu, který už informace o bezinfekčnosti bude obsahovat a měl by zabránit překážkám volného cestování.

Europoslanci také odsouhlasili, že uznávat se budou jen vakcíny schválené Evropskou lékovou agenturou. Tedy nikoliv ruský Sputnik V ani čínský Sinopharm. Za tyto látky lobbují Maďaři, kteří jimi očkovali. Česko také volá po delším přechodném období, což by mohlo plné využívání pasů posunout na pozdější dobu, než se kterou europarlament počítá.

Chystaný evropský covid pas by mohl fungovat na principu QR kódů obsahujících potřebné informace. Návrh ale počítá i s jejich papírovou podobou. „Cílem je zabránit diskriminaci osob bez mobilního telefonu či jiného zařízení, které umožní zobrazení digitálního certifikátu,“ vysvětlil Michal Nulíček z advokátní kanceláře Rowan Legal s tím, že digitální i papírovou formu je potřeba ošetřit tak, aby neporušovaly ochranu osobních údajů.