Zašel na očkování proti nemoci covid-19 a zhrozil se, jak zdlouhavé je ruční zadávání každého pacienta a vakcíny do systému. Radek Mounajjed tak vysvětluje, proč začal připravovat aplikaci, která proces vakcinace digitalizuje, a tím násobě urychlí. Zakladatel dobrovolnické iniciativy Lékaři pomáhají Česku je přesvědčený, že jedině tak zdravotníci stihnou do podzimu naočkovat dost lidí, aby se předešlo další velké vlně nemoci covid-19. Aplikace byla nasazena poprvé v ostrém provozu toto pondělí ve velkokapacitním očkovacím centru v pražské hale O2 universum.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Kdybychom nebili na poplach a sami na tom nepracovali, nikdy by aplikace nevznikla. Všem jsme říkali, co je potřeba, ale nikdo nevěřil, že je to možné. Teprve až když jsme jim předvedli hotovou aplikaci, dali nám za pravdu, že digitalizace očkování může fungovat,“ říká Mounajjed.

Ve zmíněném největším českém očkovacím centru zvládnou zdravotníci naočkovat až sedm tisíc lidí denně, tedy mnohonásobně více než všechna další zařízení v zemi. Díky nové aplikaci se zbavili veškerého papírování. Po načtení QR kódu, který pacient dostane po registraci k očkování,  se data o něm zpracují automaticky během pár vteřin.

„Běží to tak rychle, že lékaři čekají, až pacienti přijdou. Netvoří se žádné fronty. Lidé centrem proběhnou během pár minut,“ popisuje přímo z O2 universa programátor Pavel Hanousek, jehož  brněnská firma Code Creator aplikaci vytvořila. Požádal ho o to právě Mounajjed z iniciativy Lékaři pomáhají Česku. První verzi za 270 tisíc korun zaplatila Ústřední vojenská nemocnice, která očkování v O2 universu zajišťuje. Nemocnice souhlasila s tím, že otevřenou verzi aplikace potom dostanou všechna očkovací centra v Česku zdarma. Účtovat si bude Code Creator jen za případný servis.

MUDr. Radek Mounajjed  29. dubna 2021 v Hradci Králové Hradec Králové, foto Jiří Benda
Zubař Radek Mounajjed, který přišel s nápadem aplikace na očkování.
Foto: HN – Jiří Benda

Mounajjed, který je povoláním zubař, vedle své práce měsíce obcházel úřady i politiky včetně premiéra a ministrů zdravotnictví. S kolegy upozorňovali na nízkou kapacitu očkovacích center. Dosud je nikdo nebral příliš vážně. Očkování brzdily výpadky v dodávkách vakcín a maximální výkon tehdy nikdo příliš neřešil.

Minulý týden ale ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil, že i když bude v Česku vakcíny dost, z kapacitních důvodů se nezvládne očkovat ani 100 tisíc lidí denně. S tím přitom vláda počítala už v týdnu po Velikonocích. To by mohlo ohrozit vládní cíl naočkovat do léta 70 procent dospělé populace, tedy vytvořit kolektivní imunitu a dostat pandemii pod kontrolu. Bývalý ministr Jan Blatný (za ANO) dokonce plánoval, že Česko bude vakcinovat tempem 120 tisíc lidí denně a dál zrychlovat. Podobně jako Izrael, kde injekci dostane i 150 tisíc lidí za den.

Podle Mounajjeda by to ale díky aplikaci mohlo Česko zvládnout. S kolegy ji pojmenovali Turboočkování, protože věří, že podávání dávek zrychlí až čtyřikrát. Minulý týden proto měli schůzku na Úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO), vládním zmocněncem pro digitalizaci Vladimírem Dzurillou a také se zástupci ministerstva zdravotnictví a centrálního řídícího týmu, který radí vládě, jak zvládat pandemii. Právě ti připravují na Babišův popud propojení aplikace se státními systémy a mají za úkol ji očkovacím centrům nabídnout a poradit jim s instalací.

Dnes cesta každého zájemce o očkování začíná zadáním osobních a zdravotních údajů do centrálního registru na webu ministerstva zdravotnictví. Ve vakcinačním centru pak pracovníci nejprve musí ověřit identitu pacienta a vyplnit dotazník, kde uvedou stejné údaje, které už pacient sám zadal do registru při objednávce termínu.

Následně informace ručně přepisují do centrálního Informačního systému infekčních nemocí (ISIN), kde se očkování eviduje. Systém ale pod velkým náporem požadavků center často padá, a data je tak možné zadávat až se zpožděním, čímž se vše zdržuje. Zaměstnanci centra pak ještě musí potřetí údaje ručně přepsat do dalšího systému kvůli vykázání pojišťovně.  

„Je stupidní, že v dnešní době musíme data z rezervačního systému několikrát ručně přepisovat. Teď nám to tady dělá jedna pracovnice, sedí u toho třeba do pěti do rána,“ říká Martin Rusnák, provozovatel očkovacího centra ve středočeských Dobřichovicích. Je první, kdo se rozhodl aplikaci využít. „Čím méně lidí budeme potřebovat, tím to bude jednodušší. Hlavní je, že aplikace spojí dva systémy (ISIN a registrační web, pozn. red.), jež spolu momentálně vůbec nekomunikují,“ vysvětluje Rusnák. U očkovacích center, která zřizují nemocnice a zdravotnická zařízení, pak aplikace odešle data i do systému pro pojišťovny.  

V Dobřichovicích dnes zvládají očkovat 450 lidí za den. „Chceme ale zrychlit na 700 lidí za den, vysněný cíl pak je 1000 lidí denně. Myslím, že díky té aplikaci to zvládneme, už nemusíme nic přepisovat,“ popisuje Rusnák. Pro své zaměstnance teď shání chytré telefony či tablety, aby mohli QR kódy načítat.

Další výhodou je vyloučení lidské chyby. Aplikace automaticky kontroluje i šarži vakcíny, kterou pacient dostal, a také rozestup mezi první a druhou dávkou.

Lékaři z iniciativy při vývoji vycházeli z reálné praxe. Zjišťovali, kolik lidí dokážou centra denně vakcinovat a kolik k tomu potřebují zdravotníků. Porovnali to se situací v USA, kde očkování probíhá digitálně s pomocí tabletu či telefonu.

Česká očkovací strategie počítá, že vakcinace zrychlí díky praktickým lékařům. Ti by mohli očkovat až 50 tisíc lidí denně. Zatím ale používají jen vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson, jejichž dodávky provází výpadky. Největší nápor tedy leží na očkovacích centrech. Celkem zdravotníci zatím podali nejvíce vakcín ve čtvrtek, bylo to 72 843 dávek.