V tom, jaké vakcíny jsou proti nemoci covid-19 nejlepší, má maďarská vláda jasno – ruská a čínská. V zemi se, jako v jediném státu Evropské unie, očkuje vedle západních látek také ruským Sputnikem V a čínskou vakcínou Sinopharm. „Ochrana, kterou získají lidé, kteří dostali Sinopharm, není horší, ale dokonce lepší ve srovnání s Pfizerem,“ prohlásil Gergely Gulyás, šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána, v narážce na americko-německou vakcínu Pfizer/BioNTech. Zkušenosti ze světa však ukazují opak.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Maďarská vláda už zveřejnila data, podle nichž se nakazilo či zemřelo méně osob očkovaných ruskou či čínskou vakcínou než těch, kteří dostali západní očkování – především od Pfizeru. Podle expertů ale vláda srovnává nesrovnatelné – Pfizerem či AstraZenecou se v zemi očkovali ti nejzranitelnější lidé, jako například velmi staré osoby či zdravotnický personál. Efektivita vakcín by se tímto způsobem dala porovnat jedině tehdy, kdyby Maďarsko zveřejnilo data podle totožných věkových či zaměstnaneckých skupin. A to neudělalo.

Maďarsko covid stále sužuje mnohem více než státy, které jsou na tom z hlediska proočkovanosti populace podobně a spoléhají se na západní vakcíny. V Maďarsku nyní kvůli novému koronaviru umírá zdaleka nejvíc lidí ze všech zemí EU. Také z hlediska počtu nových případů patří Maďarsko mezi nejpostiženější země,  byť míra nákazy začíná v poslední době ustupovat.

V takové situaci je Maďarsko i přesto, že díky využití čínské a ruské vakcíny očkuje v rámci států unie velmi rychle. Alespoň jednu dávku už dostalo více než 40 procent tamních občanů. Což je nejvíc ze všech zemí EU.

To vše podle odborníků i lékových ústavů nasvědčuje tomu, že západní vakcíny, jako Pfizer/BioNTech, Moderna či AstraZeneca, jsou ve skutečnosti podstatně účinnější než čínské látky či ruský Sputnik. Nasvědčují tomu také data z jihoamerického Chile, které se spoléhá na další čínskou vakcínu – Sinovac. Chile patří mezi nejrychleji očkující státy světa. Přesto ale počet nových případů, stejně jako úmrtí, zůstává vysoký.

„Diplomacie Pekingu je efektivnější než jeho vakcíny,“ napsal server Politico. Narážel na fakt, že Čína své vakcíny často s velkou publicitou vyváží do světa, a to i na úkor očkování svých vlastních občanů.

Maďarsko i Chile koronavirus nadále trápí navzdory tomu, že obě země zavedly přísné lockdowny. Onemocnění tam ale přesto ustupuje mnohem pomaleji než ve Velké Británii, USA či Izraeli. V žádné z těchto zemí se čínská ani ruská vakcína nepoužívají.

O účinnosti obou vakcín navíc panují pochyby. Rusko sice v odborném časopise Lancet zveřejnilo výsledky ze závěrečné fáze testů vakcíny Sputnik, slovenské či brazilské úřady však následně uvedly, že vakcína, kterou jim Moskva dodala, svým složením tomuto popisu neodpovídá. A nelze tak přesně posoudit její bezpečnost a účinnost. Rusko se proti tomu ohradilo.

O čínských vakcínách ale není známo ani to množství dat, která zveřejnili Rusové. Z údajů z Brazílie a Chile, kde se tyto látky ve velkém množství používají, se zdá, že se jejich účinnost pohybuje mezi 51 a 82 procenty. Vakcína Pfizer/BioNTech má podle tvrzení výrobce, potvrzeného úřady řady zemí, účinnost vysoce přes 90 procent.

Potíže čínských vakcín tento měsíc připustil přímo Gao Fu, ředitel Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Uvedl, že výrobci látek by měli uvažovat o takových úpravách, které by „vyřešily problém s tím, že účinnost jejich současných vakcín není vysoká“. Následně ale svůj výrok vzal zpět – údajně chtěl jen vyjádřit přesvědčení, že Čína může „optimalizovat administrativní procesy“.