Na první pohled bychom řekli, že nemohou existovat rozdílnější světy než svět Miloše Zemana a Pirátů. Na jedné straně teletext, jitrnice, kabinetní politika, Moskva. Na druhé iPhone, biomrkev, totální transparentnost, Brusel. Regrese proti progresi, únava proti energii. V lepším případě mimoběžky, v horším konflikt. Jenže kupodivu ze všech opozičních stran mají právě Piráti se Zemanem nejčilejší vztahy. Letos byl za prezidentem Ivan Bartoš už podruhé, zatímco Petr Fiala z ODS se na Hradě formálně ukázal jen jednou a lídři ostatních demokratických partají vůbec ne. Copak je za tím? 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Odpověď může být prostá. Ivan Bartoš ví, že jeho Piráti společně se STAN mohou vyhrát volby, a snaží se přesvědčit Zemana, aby se nevzpěčoval jeho jmenování premiérem. Což zatím Zeman plánuje s bizarním argumentem, že jmenuje předsedu vítězné strany, nikoli koalice.  A tak si Bartoš chodí vyslechnout názory hradního pána na všechno možné, včetně záležitostí, do kterých by prezidentovi z pohledu ústavy nemělo vůbec nic být. Například na konání předčasných voleb v případě, že se sněmovna sto dvaceti hlasy dohodne na rozpuštění, což bylo tématem potlachu včera. Šéf Pirátů zřejmě vychází z toho, že s Milošem Zemanem se to má stejně jako s po zuby ozbrojeným teroristou. Vždycky je lepší s ním jednat než nejednat, protože když skončí jednání, začne se zpravidla střílet.    

Vztah Pirátů k Miloši Zemanovi je celkově zvláštní. V minulosti najdeme momenty totálního nepřátelství, jako třeba když senátor Václav Láska, zvolený s podporou Pirátů, vypracoval ústavní žalobu na prezidenta. Na druhou stranu na pirátském vězeňském autobusu z kampaně 2017 Miloš Zeman vyobrazen nebyl, přestože kauza deblokace ruského dluhu z doby Zemanova premiérování k tomu podle běžných pirátských měřítek přímo vybízela. Když mají Piráti se Zemanem společné protivníky, neváhají s ním přímo spolupracovat. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek například připravil v létě 2018 pro prezidenta soupis kauz Miroslava Pocheho, který měl dokládat napojení tohoto sociálního demokrata na pražské kmotry, což pak Zeman použil jako argument, proč Pocheho nejmenuje ministrem zahraničí. 

V poslední době jsou pirátsko-hradní vztahy podobně obojaké. Hrad se sice handrkuje s pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem o čemkoli – od pomníku maršála Koněva po kácení stromů v Jelením příkopu. Ale když porovnáváme výroky opozičních představitelů vůči Miloši Zemanovi, tak ty pirátské jsou takřka vždy o stupínek mírnější. Například po projevu prezidenta k útoku ve Vrběticích, ve kterém Zeman nahrál narativům Kremlu a dezinformační scény, napsala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: „Bagatelizace, vnášení pochybností, pomlouvání. To vše umně zaobaleno. Tohle není prezident!“ Ivan Bartoš byl naproti tomu prakticky bez emocí: „Sněmovně i našim partnerům v EU a NATO byly předloženy důkazy. Přesto pan prezident hovoří v rovině hypotéz a zpochybňuje důvěryhodnost bezpečnostních služeb vlastní země.“ Je to sice jasné, ale bez šťávy, hyperkorektnost sama. 

Také na hradní útoky na opozici Piráti reagují na rozdíl od jiných partají pouze suše technicky. Když Zeman začal říkat, že opozice pouze „ječí a obviňuje vládu z absolutní neschopnosti“, dodali mu materiál se soupisem 46 bodů, co během koronakrize udělali. Celé to je sice možné přičítat pirátské definiční věcnosti a programové neideologičnosti, ale snaha nemít Zemana za většího nepřítele, než je nezbytně nutné, je tady taky znát.

Pomůže to Pirátům k něčemu? Těžko. Dá se odhadovat, že si do nich Zeman nakonec kopne stejně jako do kohokoli jiného. Respekt nezná, rozumí jen síle. Když to bude vypadat, že by Piráti mohli získat víc mandátů než ANO, přijde s dalšími bizarními podmínkami, jen aby mohl Bartoše držet od Strakovy akademie co nejdál. Vážně by ho vzal, jedině kdyby opozice měla 120 hlasů na to, aby mohla na Zemana podat ústavní žalobu a sesadit ho.

Ivan Bartoš jistě ví, že moc šancí přesvědčit prezidenta nemá. A asi ho nikterak netěší jízlivé poznámky opozičních kolegů, že na Hradě leští kliku. Ale na druhou stranu si po návštěvách u prezidenta bude moci říci – aspoň jsem to zkusil.