Státní firmy, které zadávají holdingu Agrofert největší veřejné zakázky, budou znovu analyzovat možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle konečného auditu Evropské komise premiér svou bývalou firmu Agrofert stále ovládá. Přestože ji v únoru 2017 vložil do svěřenského fondu. Auditoři tvrdí, že Babiš podmínky zákona proti střetu zájmů nesplnil. Zákon říká, že firma ovládaná veřejným funkcionářem nesmí čerpat nejen státní nebo evropské dotace, ale ani se účastnit veřejných zakázek.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

V tendrech dvou státních firem získaly společnosti z holdingu Agrofert za poslední čtyři roky zhruba 15,3 miliardy korun, a to od Čepra a Lesů ČR. Na dotacích pak holding v letech 2017 až 2019 čerpal dalších zhruba šest miliard. Většinu tvoří takzvané nárokové zemědělské dotace, které stát vyplácí podle výměry obhospodařované půdy. Asi čtvrtina peněz šla na investice, například v rámci podpory inovace a zaměstnanosti.

„Od této chvíle by nemělo být Agrofertu proplaceno nic. A nemyslím si, že by nešly ani zpětně vrátit peníze ze zakázek státních firem i od úřadů. Zákon říká, že pokud je zakázka zadaná protiprávně, mají se peníze vrátit,“ uvedl pro HN senátor za Piráty a bývalý náměstek ministra financí pro audit Lukáš Wagenknecht.

Prvním krokem by podle něj mělo být zastavit a dál neproplácet zakázky holdingu Agrofert. Vzhledem k jasnému závěru auditu o střetu zájmů premiéra by přinejmenším nové zakázky Agrofertu být zadávány neměly ani podle advokátky Anny Koller z právní kanceláře Rossmann. „Bylo by to úmyslné pochybení, konečný audit dal jasný signál, jak dál postupovat,“ řekla HN.

Státní olejářská firma Čepro zadala od roku 2017 do konce loňska Agrofertu zakázky za 8,9 miliardy korun na dodávky bionafty a biolihu. Údaje o tom samo Čepro poskytlo analytickému týmu Pirátů. Jak se k zakázkám postaví dál, teď firma zvažuje a čeká na postoj státu.

„V současné době neprobíhá žádné zadávací řízení, u kterého by byla pravděpodobná účast společností ze skupiny Agrofert,“ sdělil HN mluvčí Čepra Marek Roll. Podle něj tak má státní firma prostor celou záležitost důkladně analyzovat. Jinou možnost prý ani nemá, protože k uvedené otázce dosud nikdo nevydal žádné výkladové ani metodické stanovisko. „Celou situaci nicméně nebereme na lehkou váhu a stejně jako dosud budeme postupovat striktně s péčí řádného hospodáře,“ řekl Roll.

Pokud se ale Agrofert o nějakou zakázku přihlásí, firma mu v tom bránit nebude. „Současně není možné, aby společnost Čepro podání jejich nabídky zabránila,“ dodal Roll.

Čepro navíc brání i svůj dřívější postup. Od Agrofertu si pravidelně žádá čestné prohlášení, že všechny zákonné povinnosti včetně neexistence střetu zájmů plní. V ruce má i právní analýzu od kanceláře Císař, Češka, Smutný, která potvrzuje, že Agrofert nelze ze zakázek vyloučit a že Agrofert nemá kvůli svým akciím ve svěřenském fondu střet zájmů. Audit Evropské komise však nyní oficiálně tvrdí opak, tedy že i přes svěřenský fond je Babiš stále konečnou ovládající osobou Agrofertu. Podle Čepra však audit v rozporu s jejich právní analýzou není, protože audit se nezabývá veřejnými zakázkami.

Novou analýzu si budou dělat i Lesy ČR. Za poslední čtyři roky u této společnosti Agrofert v soutěžích získal dodávky zhruba za 6,4 miliardy korun. Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová potvrdila, že vzhledem ke konečnému auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Babiše se firma bude zabývat situací znovu. „Aktuálně se zpracovávají právní analýzy závěrů auditu EK v kontextu našeho právního řádu,“ uvedla. Podnik podle ní pracuje i na výkladu, jak v případě Agrofertu postupovat do budoucna. „Situaci analyzujeme také s ohledem na změny v naší legislativě,“ upozornila Jouklová.

Změny přináší hlavně nový zákon o registru skutečných majitelů firem, který začíná platit od června. Ten požaduje zapsat do registru skutečného majitele, tedy fyzickou osobu, i pokud firmu ovládá svěřenský fond, jako je to v případě Agrofertu a premiéra Babiše. Čas mají firmy do letošního prosince.

Zadavatelé si pak v evidenci budou moci ověřit, zda je, či není Babiš jako skutečný majitel zapsán. Zda se premiér zaeviduje, není jasné, tvrdí, že Agrofert neřídí a nemá s ním nic společného. Svěřenský fond ale založil a je i jediný, kdo má nárok na výnosy z tohoto majetku. „Zapsat by se tam měl,“ prohlásila advokátka Koller.