Při slavnostním přestřižení pásky zrekonstruované jízdárny v Lednici označil Michal Hašek půlmiliardovou rekonstrukci za vydařenou. Dlouholetý politik ČSSD byl tehdy jihomoravským hejtmanem a prohlašoval, že obnova budovy v zámeckém areálu poslouží jako příklad účelného a transparentního čerpání evropských dotací. To bylo v roce 2013. HN teď získaly rozsudek Krajského soudu v Brně, který rozhodl, že v pořádku nebyl hned první krok k prostavění velkých peněz. Projektant, který určil cenu rekonstrukce, získal zakázku nezákonně. A spolek, jenž jízdárny spravuje, musí teď státu vracet peníze a hrozí mu insolvence.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Kritici považovali projekt za předražený už v minulosti. Sdružení, jehož součástí byla firma OHL ŽS, kterou vedl Haškův poradce Michal Štefl, prostavělo zhruba milion korun za den. Akce tak byla nákladná stejně jako rekonstrukce Valdštejnského paláce v Praze, kde sídlí Senát. Protože se lednická jízdárna rekonstruovala za pomoci dotací, rozhodl finanční úřad o jejich částečném vrácení. Jízdárny tak státu dluží 4,6 milionu korun.

Lednický zámek patří státu, který jízdárnu před rekonstrukcí zapůjčil spolku sídlícímu na jihomoravském hejtmanství. Kromě kraje tvořila tento spolek obec Lednice v čele se starostou Liborem Kabátem, dlouholetým Haškovým známým, a brněnská univerzita.
„Odvod za porušení rozpočtové kázně byl vyměřen proto, že subjekt provedl nesprávně zadávací řízení při realizaci veřejné zakázky,“ uvedla o částce, kterou chce stát vrátit, mluvčí Odvolacího finančního ředitelství Veronika Dvořáková. Detaily konkrétního řízení kvůli mlčenlivosti komentovat odmítla.

Dvorní firma Haškovy ČSSD

■ V období, kdy firma Arch.Design na projektu jízdárny v Lednici pracovala, s ní kraj vedený Michalem Haškem spolupracoval i na územním plánu.

■ V roce 2012 pak jejím majitelům a architektům Jaroslavu Dokoupilovi a Radoslavu Kobzovi stavovský soud na tři roky zakázal ucházet se o veřejné zakázky. Pro soukromého investora Dokoupil s Kobzou vypracovali projekt na obří nákupní centrum v centru Brna.

■ Brněnský magistrát vedený Haškovým stranickým kolegou Romanem Onderkou si pak nechal udělat studii o vlivu kolosu na okolí. Zakázku na provedení studie získali zmínění architekti, kteří tak hodnotili vlastní projekt. A vše samozřejmě pro stavbu dobře, což komora architektů označila za střet zájmů.

■ Z toho občanská sdružení Arch.Design obviňovala, i když v éře sociálnědemokratického primátora Onderky firma kreslila brněnský územní plán. Dle nich si tak připravovala regule výhodné pro vlastní stavby. Arch.Design jakákoliv pochybení opakovaně odmítl.

A právě detaily poskytuje rozsudek krajského soudu z roku 2019, který HN a Aktuálně.cz nyní získaly. U soudu se spolek v posledních letech neúspěšně bránil rozhodnutí finančního úřadu.
Projektanta vybíral spolek podle dvou kritérií – rychlosti dodání a výše ceny. Uchazečům komise avizovala, že práce budou stát zhruba 20 milionů korun. Přihlásila se ale i brněnská firma Architekti D.R.N.H., která překvapivě nabídla, že všechno udělá za pouhé tři miliony, tedy 15 procent odhadované ceny. Proč je jeden uchazeč oproti konkurenci tak levný, úředníci nezkoumali. „Hodnoticí komise měla nabídku uchazeče Architekti D.R.N.H. posoudit jako mimořádně nízkou a vyžádat si písemné zdůvodnění, což neučinila. Tím došlo k porušení zákona o veřejných zakázkách,“ zhodnotil později finanční úřad.

Tím ale pochybení teprve začala. Poté co Architekty D.R.N.H. spolek vyhlásil jako vítěze, smlouvu odmítli podepsat. Úředníci tak uzavřeli kontrakt s druhou firmou v pořadí – brněnskou společností Arch.Design. Ta obratem na část prací najala právě konkurenta Architekti D.R.N.H., který jí předtím uvolnil prostor. I výběr Arch.Designu byl ale podle soudu nezákonný.
Vítězná firma nebyla v tendru druhá nejlevnější – práce nabídla udělat zhruba za 13,9 milionu korun, o čtyři miliony dráže než jiní uchazeči. Vítězství jí dle výběrové komise zařídilo to, že zazářila v druhém soutěžním kritériu – slíbila odevzdat projekt o celých 48 dnů dříve, než byl výchozí termín.

Spolek sídlící na Haškově hejtmanství ovšem takovou povinnost do následné smlouvy nepromítl – s firmou se nakonec dohodl jen na desetidenním uspíšení. To, že spolek vybral firmu na základě podmínky, kterou ale následně neuplatnil, soud označil za nezákonné. „Návrh smlouvy musel odpovídat zadávacím podmínkám,“ uvedl předseda senátu Krajského soudu v Brně David Raus.

Úředníci následně vyšli vstříc Arch.Designu ještě jednou. Bez výběrového řízení s firmou uzavřeli dodatek, dle kterého za dalších 300 tisíc zpracovávala ještě architektonickou studii interiérů stavby. Bez další soutěže, a tedy nelegálně. Spolek ale argumentoval, že jde jen o logický doplněk prací.

„Výklad by mohl vést ke zcela absurdním důsledkům. V takovém případě by nic nebránilo tomu, aby po uzavření smlouvy v zadávacím řízení se začalo objevovat relativně nekonečné množství potřeb dalšího plnění, jež nebylo (a údajně nemohlo být) v zadávacích podmínkách původně zadávané veřejné zakázky předpokládáno,“ nesouhlasil soud.

Když pochybení sečetl, potvrdil rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství – nařídil vrátit 300 tisíc vyplacených za dodatek smlouvy a navrch ještě 25 procent původní zakázky. Celkem lednický spolek dluží státu 4,6 milionu korun a vyhlíží rozhodnutí v kasační stížnosti, kterou podal k Nejvyššímu správnímu soudu. Šanci, že nakonec platit nebude, má ale minimální. Pokud soud nerozhodne ve prospěch spolku, hrozí mu také platba penále – až do výše částky určené berním úřadem, tedy 4,6 milionu. 

Hašek v rozhodnutí úřadů, které je potvrzeno soudem, problém nevidí. „Jestli teď po 10 letech a desítkách kontrol a prověřování byla konstatována nějaká dílčí chyba, mrzí mě to, ale podstatné je pro mne i nadále to, že se oprava jízdáren zdárně uskutečnila, a tím pádem je areál zámku důstojným místem pro turistiku a jízdárny možným zázemím pro společenské akce, kongresy,“ uvedl Hašek.

Navzdory velkým plánům a investovaným stamilionům zůstává ale od svého otevření v roce 2013 jezdecké centrum převážně nevyužité a vydělat si na sebe nedokáže. A to přesto, že zámek v Lednici, zapsaný do světového dědictví UNESCO, patří se 400 tisíci návštěvníky ročně mezi trojici nejnavštěvovanějších hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu. Spolek, který spravuje jízdárnu, přišel loni o dotace od Jihomoravského kraje, kvůli pandemii koronaviru také o návštěvníky a zůstal téměř bez příjmů. Haškova ČSSD navíc z vedení kraje vypadla.

Haškův politický návrat

■ Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek je jedním z vítězů nedávného sjezdu ČSSD. Předsedovi Janu Hamáčkovi pomáhal vyjednávat rozložení sil, které ho znovu vyneslo do čela strany a zajistilo porážku protikandidáta Tomáše Petříčka, kterého Hamáček obratem odvolal z postu ministra zahraničí.

■ Hašek se nedávno stal předsedou buňky ČSSD na Brno-venkově a svoje další politické ambice po sjezdu neskrývá. "Byl to úžasný pocit a přiznávám, že i obrovská satisfakce. Nejen za mne, ale za nás všechny. Teď ovšem přijde čas dokončit tuto změnu také v regionech a při přípravě voleb včetně kandidátek. Namažte si pod koleny, bude to třeba. S ­úctou a poděkováním za vše Belzebub, váš partyzánský generál," napsal podle iDNES.cz Michal Hašek do uzavřené skupiny svých přátel zprávu, která se pak mezi sociálními demokraty rozšířila.

■ Už vloni ho Hamáček jmenoval svým poradcem na ministerstvu vnitra. Působí i jako šéf legislativní rady ministra zemědělství Tomana. Pokus Hamáčka dosadit Haška do legislativní rady vlády, prestižního orgánu poskytujícího ministrům stanoviska k zákonům, nevyšel. Členové rady hrozili rezignací kvůli Haškově titulu JUDr. Ten získal na slovenské soukromé škole vedené tamními sociálními demokraty. Na základě rigorózní práce, která by dle expertů v Česku neobstála ani jako středoškolská seminárka.

■ Podle dvou zdrojů Aktuálně.cz a HN nyní Hamáček uvažuje o tom, že Haška jmenuje na post politického náměstka ministra vnitra. Zaplnil by tak uprázdněné místo po blízkém spolupracovníkovi Hamáčka Jakubu Kulhánkovi, který se stal ministrem zahraničí. Hamáček ani Hašek na dotazy ohledně toho včera neodpověděli.

Jízdárnu se nyní pokouší převzít památkový ústav. Starosta Lednice Libor Kabát, který předsedá spolku, jenž budovu po rekonstrukci provozuje, se ale jízdáren dlouhodobě odmítá vzdát. Podle něj se spolek žádného prohřešku nedopustil – chyby vidí jen jako formální. „To je záležitost z roku 2010 a my jsme samozřejmě celou věc řešili dlouhou dobu, odvolávali jsme se, jednali s finančním úřadem,“ řekl Kabát.

Památkový ústav uvádí, že pro jízdárnu využití má. Už v roce 2019 v tiskové zprávě sliboval, že z budovy udělá vstupní bránu do celého lednicko-valtického areálu a zařídí v ní prostor pro badatele či výstavy. „Chceme tam zřídit návštěvnické centrum, jak bylo součástí původní dohody. K domluvě ale nedošlo. Starosta Kabát to odmítá přijmout. Naposledy jsme jednali před dvěma měsíci,“ uvedl ředitel pobočky ústavu v Kroměříži Petr Šubík.

Právě ústav už navíc vyměřil spolku další čtvrtmilionovou pokutu. Celkem v pěti případech zjistil, že v rozporu se zákonem a bez souhlasu ministerstva kultury pronajímal sály pro komerční akce, aby si vylepšil rozpočet. 

Na veřejnosti Kabát dlouhodobě tvrdí, že jízdárna funguje skvěle a nemá žádné finanční problémy. U soudu se ale bránil pokutě za pomoci opačných argumentů.
„Podle stěžovatele je z uvedených informací zřejmé, že jeho hospodaření je ztrátové, přičemž ztráta bývá kryta z větší části z dotací, povinnost odvést do státního rozpočtu celkem 4 580 730 Kč by proto pro stěžovatele znamenala závažnou či spíše likvidační újmu,“ cituje argumenty spolku ve svém rozhodnutí o odkladu platby do doby, než rozhodne, Nejvyšší správní soud. To, že peníze na pokutu spolek nemá, nyní přiznal Kabát na přímý dotaz HN. 

Hašek s Kabátem byli i u toho, když lednická radnice dostala další pokutu. Po prohraných krajských volbách v roce 2016 se Hašek stal koncipientem v advokátní kanceláři nyní stíhaného Miroslava Jansty, sociálního demokrata a předsedy České unie sportu. Haška, který titul JUDr. získal ve slovenském městě Sládkovičovo s prací, jaká by dle expertů neobstála, starosta Kabát najal, aby jim radil s rozdělením místních lázní. Kvůli chybě ale Lednice a jejich spoluvlastník Hodonín finančnímu úřadu musely doplatit 29 milionů korun. Obec se kvůli tomu musela zadlužit.

Barokní jízdárna zámku Lednice.
Barokní jízdárna zámku Lednice
Foto: ČTK