Dveře na burzu se v poslední době netrhnou a na veřejný parket vstupuje spousta nových jmen. Historicky běžnou variantou byla primární emise, ale to už není podmínkou. Minulý týden jsme dokonce viděli manželství z rozumu – kryptoměnová burza Coinbase vstoupila na tradiční burzu newyorskou.

Vstup na burzu je významným milníkem v životě každé korporace. Ale v jaké fázi života by se firma měla k tomuto kroku odhodlat? Google šel na burzu ve svých šesti letech, Tesla v sedmi, Spotify ve 12 a zmíněná Coinbase v devíti.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Primární emise, známá pod zkratkou IPO, je vstupem na burzu hlavním vchodem se vší parádou. Firma chce prodat nové akcie, rozuměj vybrat nové prostředky. V ideální variantě buď na svůj další rozvoj, anebo v druhém sledu na částečný akcionářský exit. K takové transakci si firma najme hromadu prostředníků, auditory, bankéře, právníky. Jde o zdlouhavý proces trvající řadu měsíců, firma odhalí své účetnictví, absolvuje náročné road shows. K začátku obchodování patří lock-up, tedy zákaz obchodování s akciemi pro dřívější akcionáře v řádu měsíců. Pozor, neplést s lockdownem.

Přímý vstup na burzu je pak příchod bočním vchodem bez fanfár. Firma na burzu vstoupí, ale nechce od trhu žádné nové prostředky. Jednoduše neveřejná firma nabídne své podíly veřejnosti k obchodování a otevře se novým akcionářům. Proces je svižnější a nevyžaduje žádné diskuse s investičními bankami. Na druhou stranu také nenastupuje automatická poptávka ze strany institucí, které stabilizují cenu akcií zpočátku obchodování. Takto na burzu vstupovala v roce 2018 Spotify a tehdy to byla hodně netradiční forma vstupu. Přímý vstup na burzu především svědčí o tom, že firma nemá problém s likviditou a svůj rozvoj financuje sama.

SPAC je vstup na burzu doslova zadním vchodem. Jde o transakci s překvapením, kterou si můžete představit jako takové kinder vajíčko. Kupujete jej, ale nevíte, co se z něj vyklube. Investujete peníze do entity, která slibuje, že někoho koupí, a vy doufáte, že natrefí na zlatou žílu. SPAC skořápka má dva roky na nalezení vhodného cíle. Tyto skořápky mají zlaté období, jen letos bylo takto vybráno zhruba 100 miliard dolarů, zatímco třeba za celý rok 2013 to byla pouhá miliarda. Je to atraktivní téma pro celebrity, kde celá řada z nich má svůj SPAC. Serena Williamsová, Shaquille O’Neal a mnozí další, vyberte si. Jde však o hodně rizikovou věc, akcie divoce poskakují. Touto cestou šla Virgin Galactic či Nikola, v takových případech bývá velmi důležité sledovat transakce insiderů.

Minulý týden jsme viděli vstup na burzu kryptoburzy Coinbase, první svého druhu. Ta si zvolila podobu přímého vstupu. Vždy mě pobaví, když burza jde na burzu. Coinbase rozhodně není tradiční korporace – firma například definitivně opustila svoji kancelářskou centrálu. Skutečně vhodný příspěvek k uvažování o všeobecné decentralizaci světa i financí, nemyslíte? Ještě více mě zaujalo, že kryptofanoušci a původní akcionáři Coinbase začali prodávat své podíly v kryptofirmě a získali za ně tolik opovrhované nekryté peníze! Tržní kapitalizace Coinbase osciluje okolo 70 miliard dolarů, první obchodní den přesáhla i metu 100 miliard dolarů. Intercontinental Exchange, mimo jiné provozovatel New York Stock Exchange, dosahuje hodnoty 68 miliard dolarů, technologický Nasdaq má visačku 26 miliard USD.

Pro českého drobného investora je cesta k novým emisím v Americe hodně komplikovaná, neřkuli nemožná. Možnost koupit firmu v době úpisu je spíše v rovině sci-fi a lákavý IPO efekt bývá většinou nedosažitelný. Od prvního obchodního dne však akcie bývá k dispozici. Je třeba říct, že zisky akcií v první obchodní den, tak jak je vídáme v poslední době, jsou příznakem nezdravé situace a nabádají k ostražitosti. Více než kdy jindy je důležité přemýšlet a vkládat své prostředky do těch firem, jejichž obchodnímu modelu rozumíme, a ptát se, jestli je ocenění oprávněné.