Loni v září, kdy se v Česku zdvihala druhá pandemická vlna, se premiér Andrej Babiš (ANO) sešel s dermatologem Petrem Arenbergerem na každoroční preventivní akci Stan proti melanomu. Odborník na kožní lékařství a jeho žena, která je také dermatoložkou, předsedovi vlády před kamerami zkontrolovali mateřská znaménka. Následně Babiš v rychlém sledu vystřídal tři ministry zdravotnictví, než přišla řada právě na Arenbergera. Dosavadní ředitel pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady se ministrem stal ve středu před polednem a nahradil tak odvolaného Jana Blatného (za ANO).

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Babiš s Blatným, který v ministerském křesle vydržel pět měsíců, měl v poslední době spory a poslal mu několik vytýkacích dopisů. S Arenbergerem by si mohl rozumět lépe. Jak ukazuje Babišovo zapojení do lékařovy podzimní akce týkající se melanomu, oba muže spojuje snaha posílit prevenci proti rakovině, což ve středu před novináři nezapomněli zdůraznit.

Kromě toho Arenberger vyzdvihl důležitost léků proti covidu-19 s takzvanými monoklonálními protilátkami. Příkladem je třeba bamlanivimab. Babiš tyto léky propaguje a Blatného kritizoval za nastavení příliš přísných podmínek pro jejich podávání. Nový ministr slíbil, že se zasadí o lepší dostupnost těchto přípravků. Arenberger se také na rozdíl od Blatného staví vstřícněji k využití ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V, kterou evropské úřady dosud neschválily. Nebránil by se vyzkoušení této očkovací látky v Česku v rámci klinické studie.

V den jeho nástupu do funkce se začaly objevovat spekulace o jeho spolupráci s StB. Arenberger přiznal, že byl členem KSČ. „Ale spolupracovníkem Státní bezpečnosti jsem nebyl. Mám čisté lustrační osvědčení,“ uvedl.

Dvaašedesátiletý lékař, který kromě Karlovy univerzity studoval také v německém Mnichově a na americkém Stanfordu, se profesně věnuje především lupénce a kožním nádorům. Je předsedou České dermatovenerologické společnosti. Podle místopředsedy odborné organizace Karla Ettlera je Arenberger „nesmírně pracovitý a schopný člověk“ s dobrými komunikačními dovednostmi. „Pracuje od rána do večera. Snad ani nespí,“ řekl HN Ettler.

O tom, že by se ředitel vinohradské nemocnice mohl stát ministrem, se během pandemie spekulovalo několikrát. Arenberger se tomu nebránil. „Ambici být ministrem nezbytně nutně nemám, ale kdyby bylo potřeba, tak mě znáte, že já rád pomáhám všem,“ řekl v březnu serveru Novinky.cz.

První den ve funkci Arenberger uvedl, že neplánuje být politikem až do smrti. Rád by se vrátil na Vinohrady, kde působí přes třicet let. Než se v tamní nemocnici stal ředitelem, byl 17 let náměstkem pro vědu a výzkum a podobně dlouho pracoval také jako přednosta tamní dermatovenerologické kliniky.

Za „špičkového lékaře a dobrého člověka“ Arenbergera považuje jeden z jeho předchůdců ve funkci Adam Vojtěch (za ANO). Právě on dermatologa na podzim roku 2019 jmenoval do funkce ředitele vinohradské fakultní nemocnice. Vojtěch oceňuje, že se nový ministr plánuje věnovat nejen covidu-19, ale i dalším oblastem. Arenberger při uvedení do úřadu zmínil například nutnost zabývat se dalšími zdroji, z nichž by kromě zdravotního pojištění bylo možné financovat péči.

Vojtěchův někdejší poradce, epidemiolog Rastislav Maďar, personální výměnu v čele stěžejního úřadu pro boj s pandemií označuje za riziko. Situace podle Maďara stále není příznivá a pro nového ministra bude obtížné se v ní zorientovat.

„Věřím, že profesor Arenberger bude konzistentně hájit odborné názory expertů před politickými vlivy,“ uvedl Maďar. Podle něj je paradoxem, že byl Blatný odvolaný ve chvíli, kdy ve funkci podával nejlepší výkon.