Pamatujete? Trafiky se prohýbaly pod tíhou DVD v papírových pošetkách za pár desetikorun a lidé jich kupovali ročně miliony. Dobře šly na odbyt i dražší novinky a distributoři hlásili stamilionové tržby. Zvolna končila první dekáda nového tisíciletí a „dévédéčková“ horečka byla na vrcholu.

Dnes? Může to vypadat, že fyzické nosiče jsou definitivně mrtvé a jejich místo už zabraly dravé on-line videotéky v čele s Netflixem.

Ale není tomu tak. Filmová studia disky dál vydávají, jejich nejmodernější generace může v některých případech nabídnout i lepší obraz, než jaký jste viděli v kině. Nejnovější vydání Pána prstenů nebo Hobita z konce loňského roku člověku skutečně vyrazí dech.

Tyto Ultra HD Blu-raye mají velmi jemný obraz složený z 8,3 milionu pixelů, což je zhruba dvacetinásobek DVD a čtyřnásobek vysokého rozlišení „obyčejného“ Blu-ray disku. Vedle UHD vypadá streamované video mizerně, zvlášť pokud máte větší televizi nebo plátno.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zatímco na západních trzích mají UHD disky slušnou akceleraci a vychází na nich stále více nových i starých filmů stejně jako na klasických Blu-rayích, v Česku se trh s fyzickými nosiči v posledních letech radikálně propadl. Zbyl tu už jediný velký hráč, který disky distribuuje – Magic Box. Někdejší jednička na tomto poli Bontonfilm zhruba před rokem vydávání nosičů tiše ukončil. Filmy k domácí zábavě už nadále distribuuje jen přes on-line služby jako Netflix, iTunes či Voyo.

Za rozhodnutím „zaříznout“ disky bylo podle Lukáše Vedrala z Bontonfilmu několik důvodů. Ubývalo kupujících i prodejních ploch, takže celkové prodeje nosičů v posledních letech meziročně klesaly zhruba o 25 až 30 procent. Někteří výrobci elektroniky také ukončovali výrobu přehrávačů. Vše pak urychlila pandemie, kdy zmizely filmové novinky z kin a Bontonfilm předpokládal trvalé změny v chování zákazníků. „Uzavření distribuce fyzických nosičů bylo ekonomicky nákladné a velmi nás jako společnost poškodilo, bylo to rychlé a tvrdé rozhodnutí, kdybychom s ním ale otáleli, ekonomické následky by byly ještě těžší,“ řekl HN Vedral.

Bontonfilm, který prodával nosiče také na Slovensku a v Maďarsku, podle Vedrala u některých titulů s vydáním disku i tak počítá – budou to ale už jen výjimky.

„Formáty se mění a my musíme jít s vývojem trhu,“ uvedl.

Příliš malý český trh

Dobrá zpráva pro tuzemské příznivce disků zní, že Magic Box je hodlá vydávat dál. „O fyzická média je stále velký zájem, a pokud filmová studia budou chtít i nadále držet fyzické nosiče pro své filmy, bude tady i Magic Box,“ řekl HN obchodní ředitel David Šnobl. Loni distributor prodal v Česku 680 tisíc disků v součtu DVD, Blu-rayů a UHD. Lidé za nosiče utratili 63,4 milionu korun, což je sice meziroční pokles zhruba o desetinu, kvůli pandemii ale téměř nevycházely novinky.

Špatná zpráva ovšem zní, že některá hollywoodská studia považují český trh za nezajímavý. A začala jej ignorovat.

Tento trend je vidět zejména na technicky nejvyspělejších UHD nosičích. Společnost Disney na žádný ze svých ultradisků nikdy nepřidala český dabing ani titulky. Takže když loni ve světě vydala kolekci Star Wars, měli čeští fanoušci smůlu.

Šíři tohoto problému dokresluje skutečnost, že Disney vedle Lucasfilmu v minulých letech pohltil řadu jiných studií včetně 20th Century, Marvelu, Touchstone Pictures nebo Pixaru. Nic z jejich produkce tedy na UHD discích češtinu nemá a mít nebude.

K Disneymu se teď nově přidává Paramount, čeština tedy bude absentovat i na kvadrilogii Indiana Jonese, kterou světová premiéra na UHD discích čeká v červnu. „Studio Paramount se rozhodlo již neinvestovat peníze a čas do vydávání UHD filmů v naší zemi,“ potvrdil Šnobl. Zhruba za pět let, co nejnovější formát filmových nosičů existuje, tak s českou podporou vyšlo jen několik stovek filmů.

Potíž je v tom, že disky v ultravysokém rozlišení v Česku moc nejdou na odbyt. Od jednoho titulu Magic Boxu lidé obvykle koupí mezi 100 až 400 kusy, což je pro zahraniční studia málo. UHD Blu-raye tvoří jen dvě procenta ze všech disků, které distributor prodá.

Řadu lidí patrně odradí cena. Oficiální je obvykle devět stovek, na e-shopech se pohybuje mezi 750 a 800 korunami za film. Na evropských Amazonech přitom bývají stejné UHD s češtinou v akcích i za méně než 10 eur (270 korun), byť nejde o novinky.

Magic Box tvrdí, že níž s cenou jít nemůže, protože studia nezajímá počet prodaných kusů, ale tržby. Matematika je zhruba taková, že aby vydání pro studio nebylo prodělečné, musí se na zdejším trhu při maloobchodní ceně devíti set korun prodat za rok cca 500 kusů daného titulu. „Pokud novinku nasadíme za 499 korun, což ani nemůžeme, museli bychom prodat více než tisíc kusů od titulu. A tolik zákazníků na UHD v Česku bohužel není,“ říká Šnobl. Připomíná letošní akci, kdy zhruba třicítka UHD stála právě pětistovku: „Prodalo se 30 až 70 kusů od titulu za celou akci ze všech e‑shopů.“

V čem jsou fyzické disky lepší než streamovací služby

Lepší zvuk i obraz

Streamované video je dost komprimované. Na velké obrazovce či plátně obrazově jasně vítězí UHD disk, ale i „obyčejný“ Blu-ray. Abyste ale výhody formátu využili, je potřeba kvalitní vybavení včetně systému reproduktorů.

Nikdo vám disk nevezme

HBO loni ze své streamovací služby dočasně stáhlo Jih proti Severu kvůli kritice, že film z roku 1939 zobrazuje rasové stereotypy a předsudky. Disk vám nikdo nevezme, ať se společenská nálada opře do čehokoliv.

Nikdo vám disk nezcenzuruje

Disney vyvolal rozruch, když nedávno dodatečně zakryl odhalené pozadí Daryl Hannah ve filmu Žbluňk!. Fyzický nosič vám takhle nikdo nezcenzuruje.

Dostanete bonusy

Nosiče mívají bonusy jako filmy o filmu, rozhovory či vystřižené scény. On-line videotéky nikoliv.

Názorně to ilustruje, jak se vnímání domácí filmové zábavy za posledních dvacet let proměnilo. Na začátku tisíciletí stála některá novinková DVD rovněž okolo tisícikoruny, a trh přesto rychle rostl. Ještě v roce 2008 lidé v Česku a na Slovensku utratili za 3,3 milionu premiérových DVD přes půl miliardy korun. Navrch vydavatelství chrlila miliony kusů zmíněných levných disků do trafik.

Tento boom se odehrával v době, kdy televizi s velkou úhlopříčkou neměl prakticky nikdo. Dnes ji vlastní kdekdo, o disky nové generace ale zájem není, přestože na ní vypadají mnohem lépe než obraz z on-line videoték.

Ty však jasně vítězí, jsou jednoduché a pohodlné. Doma se vám neválí krabičky s filmy, stačí pár kliků a už se díváte. Navíc si je můžete pustit kdekoliv, i na mobilu. A na YouTube jsou některé filmy dokonce zdarma.

Na Aukru za tisícovku i víc

S úderem pandemie se zavřela kina, a chybí tak novinky i na discích. Magic Box proto na trh vrátil řadu dlouhodobě vyprodaných zahraničních titulů na klasických Blu-ray discích.

„Dovýroba je v množství 300 až 500 kusů na film. U mnoha z nich byl náklad rozprodán během několika dnů,“ říká Šnobl. Reedice obvykle stojí okolo dvou stovek. Není přitom výjimkou, že beznadějně rozebrané tituly se na aukčním portálu Aukro prodávají za tisíc korun a víc.

Blu-ray disků v Česku celkově vychází více než titulů v UHD. U Magic Boxu tvoří 15 procent všech prodaných nosičů, novinky stojí na e-shopech do 450 korun, filmy v akcích i stovku či dvě.

Prodejně to ale rovněž velká hitparáda není. Z novinek posledního roku Magic Box na Blu-ray discích prodal třeba 465 kusů Gentlemanů režiséra Guye Ritchieho, 276 kusů thrilleru Neviditelný nebo 453 kusů titulu Zloba: Královna všeho zlého s Angelinou Jolie. Málokterý film na „modré placce“ překoná tisícovku, oscarový hit Joker s 1412 kusy patří spíše mezi výjimky.

To obchodní šéfy hollywoodských studií určitě také nenadchne. Takže zatímco všech 22 animáků od Pixaru s českou podporou na Blu-ray disku vyšlo, ten nejnovější s názvem Duše bude patrně bez češtiny.

A na disky s vysokým rozlišením se podívá už také jen málokterý současný český film. Starší, restaurovaná díla naštěstí tu a tam vydá Národní filmový archiv, ale novinky se objeví jen zřídka. „Jejich vydávání je prodělečné,“ podotýká Šnobl a nabízí příklad. Filmu 3Bobule s Terezou Ramba se na DVD prodalo 5099 kusů, desetkrát víc než na Blu-ray disku.

Tím se dostáváme k závěru, který je ze všech zmíněných skutečností celkem zřejmý. Na poli fyzických filmových nosičů Česku stále dominuje ten nejstarší – DVD. Je mu už sice 25 let, je zastaralý, absolutně nemůže svým následníkům konkurovat a vyznavači ultrajemného obrazu to nechápou, ale obchodně tenhle formát nad UHD a Blu-rayi stále vítězí. Z loňských 680 tisíc prodaných disků u Magic Boxu tvořila DVD více než čtyři pětiny. Patrně rozhoduje nižší cena a fakt, že do kvalitního audiovizuálního vybavení, aby UHD disky měly smysl, investují spíše jen fajnšmekři.

Aspoň si zlepšíme angličtinu

Ač je situace na českém trhu svízelná, rozhodně to neznamená, že by byl brzy všem diskům konec. Jen si tuzemský sběratel bude muset zvyknout, že filmy ve vysokém a ultravysokém rozlišení bude patrně stále častěji nakupovat v zahraničí a čím dál častěji na nich nenajde ani české titulky. Ale na druhou stranu jedna výhoda se na tom najít dá – aspoň si zlepšíme angličtinu.