Bývalého prezidenta si vydržoval, současného vozil ve vlastním letadle. S premiérem měl uzavřenou tichou dohodu o neútočení. Jeho byznys prostupuje kritickou infrastrukturou celé země. Nejbohatší Čech Petr Kellner byl zosobněným důkazem, jak úzce je v Česku podnikání propojené s politikou. Pro Česko proto bude klíčové, co se stane s impériem PPF po Kellnerově tragické smrti.  

Kellnerův byznysový příběh byl vlastně cestou od momentu, kdy mu vztahy s politiky umožnily ve velkém stylu odstartovat, do bodu, kdy se sám stal klíčovou postavou politiky, aniž by v ní byl přímo vidět. V 90. letech dostal příležitost byznysově vyrůst na privatizaci České pojišťovny, načež tehdejší ministr financí Ivan Kočárník dostal místo v představenstvu firmy. Během 30 let pak dosáhla Kellnerova skupina takřka všudypřítomnosti, což je zřejmé už z letmého výčtu jejích tuzemských aktiv: O2, CETIN, Nova, CzechToll, Home Credit, Air Bank... Voláme s PPF, na internet se připojujeme s PPF, za dálnice platíme s PPF, díváme se na to, co uzná za vhodné PPF, půjčujeme si od PPF, ukládáme si peníze u PPF. Skupina má, s výjimkou situací, jako je současná pandemie, na život a finance průměrného Čecha větší vliv než vláda a celá exekutiva. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

V posledních letech už byl Kellnerův vliv tak velký, že prezident Miloš Zeman osobně lobboval u čínského protějšku za Kellnerovo podnikání v Číně. Což se dalo interpretovat i tak, že Kellnerovy zájmy pootočily zahraniční politiku země směrem na Východ. Zatímco původně bylo jasné, že PPF potřebuje české politiky, dnes potřebují čeští politici minimálně stejně PPF.  

Tomu odpovídal i vztah současného  premiéra Andreje Babiše k Petru Kellnerovi. Dal by se charakterizovat jako „nebudeme si překážet“. Mohou to samozřejmě všechno být shody okolností, ale fakt je, že ministerstvo průmyslu vedené Babišovým ANO nedokázalo dostat do Česka čtvrtého mobilního operátora, což vyhovuje O2. Provoz mýtného systému se po různých peripetiích dostal do rukou CzechToll ze skupiny PPF, ač se dlouho zdálo, že mýto má „pořešené“ rakouský Kapsch. Z druhé strany televize Nova vlastněná PPF není k vládě – ani ve chvíli, kdy v epidemii selhává – příliš kritická. Babiš s Kellnerem určitě nebyli spojenci, ale dokázali si pragmaticky vyjít vstříc.   

Rozdíl mezi nimi byl v tom, že přímé politické angažmá nebylo nic, co by Petra Kellnera zajímalo. Jeho politické názory se v poslední době posunuly od liberálních do blízkosti identitární pravice (ve výroční zprávě PPF z roku 2019 Kellner brojil za zachování „tradičních hodnot“ a proti „politice nárokovosti“), ale nijak zvlášť je, když nepočítáme sponzoring institutu exprezidenta Václava Klause, neprosazoval. A to ani na obrazovce Novy, což mu budiž přičteno ke cti. Kellnerova politika byla politikou zákulisí. Mohl se spolehnout na vstřícného prezidenta a nikoliv nepřátelského premiéra, což mu stačilo. S nadsázkou lze říci, že zatímco Babiš se cítil jako ředitel státu a Zeman jako panovník Česka, Kellner byl jeho majitel. 

Nyní se mluví o tom, že nástupnictví po Petru Kellnerovi bude vlastně důležitější než výsledek vyhrocených říjnových voleb. Je to asi přehnané, protože vedení PPF nebude rozhodovat o strategických záležitostech, jako je důchodová reforma, výše daní a tak dále. Ale na druhou stranu: Vedení impéria, které spravuje celosvětově aktiva v objemu ročního rozpočtu Česka, bude mít možnost tahat za nitky podle svých potřeb. Je v tom jistý paradox. Zatímco země je řízena na základě demokratických procesů, podstatný vliv má obří korporace, v níž fungují mechanismy až feudální – nyní rozhoduje, kdo se stane „následníkem trůnu“. Můžeme si tedy jen přát, aby zájmy dotyčného či dotyčných byly alespoň přibližně v souladu se zájmy Česka.