Do zimní olympiády v Pekingu příští rok Čína naplno spustí svou digitální měnu. Zároveň se tamní vláda netají tím, že digitálními penězi brzy úplně nahradí hotovost. Říše středu tak ukončí svůj tisíciletý experiment s papírovými penězi, který tolik fascinoval středověké návštěvníky z Evropy v čele s Marcem Polem. Hotovost ale bude mít na kahánku i v Evropě – a tisíc let to trvat nebude.

Prokletí hotovosti

Bankovky a mince mají pro stát hromadu nevýhod. Pomáhají šířit koronavirus (možná) a další patogeny a toxiny (určitě). Umožňují lidem vyhýbat se daním. Ulehčují fungování organizovaného zločinu. Znemožňují centrální bance srazit úrokové sazby hlouběji pod nulu. To jsou problémy často zmiňované a podrobně rozebrané třeba v knize profesora Rogoffa Prokletí hotovosti.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Na hotovost se ale brzy upře zrak pokrokových sil i z jiného důvodu. Běžná papírová bankovka má totiž na svědomí dva až tři kilogramy emisí oxidu uhličitého. Bankovek obíhá v Česku 523 milionů. Už si rozumíme? Naše centrální banka (a nejvýrazněji současný viceguvernér a zřejmě příští guvernér Marek Mora) zatím tlaku na „zezelenání“ odolává, což někteří považují za zpátečnické, jiní za prozíravé, ale všichni se asi shodneme, že je to statečné.

Ovšem nikdo nemůže čekat, že ČNB bude čelit stupňujícímu se tlaku veřejnosti a zahraniční praxe dlouho. Statečnost komplikuje centrálnímu bankéři život. Daleko jednodušší je přístup „nepouštějme se do žádných větších akcí“, tedy pokojná konformita s tím, jak to dělají ostatní. Proto třeba pořád cílujeme inflaci ve výši dvě procenta, ačkoliv moderní výzkum naznačuje, že prospěšnější by nám byla skutečná cenová stabilita.

Hotovost jako únikový ventil

Osobně hotovost nepoužívám, pokud mě k tomu obchodník vyloženě nedonutí. Proti Google Pay je placení bankovkami a mincemi pomalé, trapné a nepohodlné. Nesnáším vybírání z bankomatu. A není nad to zjistit v pondělí při přebíraní dovezeného oběda, že doma nemáte dost hotovosti na zaplacení. Stejně ale utřu slzu, až i naše vláda hotovost zakáže.

Hotovost nám totiž dovoluje utéct ze státního systému regulací a sledování. Většině z nás systém vyhovuje a utíkat z něj nepotřebujeme, ale i tak jsme rádi, že ta možnost existuje. Když chcete, můžete zatím pořád zajít na kafe nebo pivo bez toho, aby to bylo u vašeho jména zapsané ve státním registru. (Vlastně nemůžete, ale v létě snad budete moct.)

Kvůli neefektivitě našich úřadů nemám obavy, že by stát takto získané osobní informace zneužil nebo, a to je ještě mnohem nepravděpodobnější, využil. Přístup úředníků k datům nejlépe ilustruje ubohá blamáž Českého statistického úřadu, který není schopen bez smutné ostudy zvládnout svůj nejdůležitější úkol, který provádí jednou za 10 let: sčítání lidu. On-line. Raz dva.

Lákadlo digitální měny

Naopak v Číně je sledování a získání osobních dat hlavním motivem pro rušení hotovosti. Ještě vylepší první opravdu totalitní systém v dějinách a bude dávat občanům záporné body za nákup cigaret nebo alkoholu. Před laskavým dohledem Strany nebude úkrytu.

Český stát nikdy nebude velký bratr a těžko se bude bít za zelenou budoucnost. Jenže účty z let 2020 a 2021 musí někdo zaplatit na daních. A účinným řešením je zablokovat únikovou cestu v podobě hotovosti. Nejprve ČNB spustí (neanonymní) digitální měnu a stáhne bankovky vyšší hodnoty, pěti- a dvoutisícové. Následovat bude novela zákona, která digitální měnu povýší nad hotovost. Poté ČNB stáhne zbytek bankovek a přechod dovrší zákonný zákaz hotovosti. Divil bych se, kdyby na tom ministerstvo financí už nepracovalo.