Domácí bankovní domy budou v budoucnu u hypoték posuzovat, jak moc je pořizovaný dům či byt šetrný k životnímu prostředí. Pokud nemovitost vyhoví ekologickým požadavkům, žadatel by mohl získat levnější hypotéku. Tento trend takzvaného zeleného bankovnictví je již patrný u průmyslových hal či skladů. A podle odborníků se už brzy projeví i v oblasti bydlení.

Na českém trhu momentálně nabízí takzvané zelené úvěry na bydlení pouze ČSOB. Banka zvýhodňuje financování projektů postavených s použitím moderních úsporných technologií a ekologických standardů. Podle informací HN s těmito úvěry zanedlouho přijdou i další bankovní domy. Už nyní dostávají od bank cenové zvýhodnění developeři, kteří žádají o prostředky na výstavbu ekologicky šetrných výrobních či kancelářských objektů. 

Větší příklon k zelenému financování přichází v době, kdy se odehrál jeden z největších posunů v oblasti udržitelného financování. Tento měsíc se čtrnáct bank a finančních domů, včetně České spořitelny, ČSOB a Komerční banky, v memorandu přihlásilo k principům společensky odpovědného podnikání, ochrany přírody a například i boje proti globálnímu oteplování. Prohlášení vzniklo v rámci České bankovní asociace (ČBA), která pro tuto oblast také ustavila novou pracovní komisi.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Memorandum by mělo dát jasný signál klientům, že bankovní sektor je chce motivovat tak, aby své investice směřovali víc a víc do oblasti udržitelnosti,“ řekla HN předsedkyně komise Hana Kovářová, která zároveň vede komunikaci v Komerční bance.

Banky se v dokumentu zavázaly, že svou činnost sladí s mezinárodními úmluvami a politikami, například Pařížskou dohodou o ochraně klimatu či Principy odpovědného bankovnictví OSN. Zásady udržitelnosti a ekologického podnikání mají uplatňovat nejen při svém vlastním provozu, ale i vůči svým klientům a dodavatelům. V praxi to znamená například snahu o snížení energetické spotřeby v jejich budovách, nákup nízkoemisních automobilů pro firemní vozový park nebo konec úvěrování uhelných firem. 

Za udržitelné finance

K Memorandu ČBA pro udržitelné finance se zatím připojily Air Bank, Česká spořitelna a Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), ČMZRB, ČSOB, Deutsche Bank, Equa Bank, Hello bank, ING, Komerční banka, mBank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank.

Banky budou muset vykazovat konkrétní výsledky v oblasti ekologie a udržitelnosti v pravidelných zprávách. Kromě životního prostředí budou referovat i o boji s diskriminací, jak řeší větší zastoupení žen ve vedení či jaká je kvalita a transparentnost jejich hospodaření.

Jednou z konkrétních oblastí, kde udržitelné financování brzy pocítí i běžný zákazník, jsou v úvodu zmíněné hypotéky. Zatímco například v Nizozemsku je běžné, že banky poskytují zvýhodněnou „zelenou“ hypotéku na nákup ekologického domu, v Česku má podobný produkt od roku 2018 pouze Hypoteční banka ze skupiny ČSOB.

Ta nabízí slevu na úrokové sazbě o desetinu procentního bodu, slevu na pojištění nemovitosti a odhad její ceny zdarma. Pořizované bydlení musí ale spadat do kategorií A nebo B energetické náročnosti. Banka tuto hypotéku začala nabízet před třemi roky. Mluvčí ČSOB Patrik Madle nechtěl specifikovat, kolik klientů si ji už pořídilo. 

V polovině roku by zelenou hypotéku měla nabídnout i Komerční banka, řekl HN mluvčí Pavel Zúbek. Komerční banka v těchto týdnech spouští pro zákazníky z řad majitelů domů i další novinku – zvýhodněnou půjčku na fotovoltaické panely na střechách. Součástí nabídky bude i spolupráce se zatím nespecifikovanými energetickými společnostmi. Díky nim zákazník získá další výhody. Konkrétní nabídka bude zákazníkům k dispozici od 6. dubna, řekl Zúbek. 

Zvýhodněné financování udržitelného bydlení a zelených projektů chystají například i Raiffeisenbank a Moneta Money Bank. „V budoucnu se může stát, že nás u žadatelů o hypotéky bude zajímat, na jaký dům si úvěr berou a o jak energeticky šetrnou budovu jde. Podle toho jim upravíme danou půjčku,“ sdělila HN mluvčí Monety Zuzana Filipová.

„Produkty jako zelené hypotéky už jsou na trhu i v Česku a jsem přesvědčená, že se budou dál rozvíjet. Klienti budou sami požadovat zvýhodnění a banky budou tuto potřebu naplňovat,“ dodává šéfka komise ČBA Kovářová. 

Banky k většímu plnění závazků v oblasti životního prostředí a sociálně rovných podmínek tlačí Evropská unie. Její členové cíle promítli i do společného rozpočtu na roky 2021 až 2027. Jde o historicky nejrozsáhlejší soubor opatření na podporu členských ekonomik, který kdy byl z unijního rozpočtu financován. Součástí balíčku je i rozvojový fond, kombinující úvěry a granty celkem za 750 miliard eur (20 bilionů korun), jež má pomoci Evropě vyjít z koronavirové pandemie ekologičtější, digitálnější a odolnější.

Česko z něj má dostat více než 170 miliard korun a banky se připravují, že se na financování stovek projektů spojených s těmito evropskými penězi budou podílet. Některé tuzemské bankovní domy se už k udržitelným financím hlásí, a dokonce přicházejí s prvními konkrétními návrhy. K tomu je nutí i jejich zahraniční vlastníci, které zase tlačí akcionáři, investoři a veřejné mínění.

Odklon od financování uhelných projektů

Větší udržitelnost a zelené financování ale bude znamenat mnohem víc než jen levnější hypotéky. Banky budou výhodnějšími sazbami úvěrů motivovat i firemní klienty k investicím do emisně šetrných projektů v oblasti vývoje, dopravy nebo energetiky. Úvěrovat naopak přestanou ty společnosti, které se k principům udržitelného hospodaření hlásit nebudou.

Například na Komerční banku se vztahuje klimatická strategie mateřské skupiny Société Générale. V rámci ní je i ona vázána cílem postupně ukončit financování klientů spojených s uhelným odvětvím do roku 2030. Již nyní skupina neposkytuje nové finanční produkty zákazníkům, kteří mají z uhlí nad 50 procent ročních příjmů. Zákaz se týká i klientů, kteří mají z uhlí víc než čtvrtinu příjmů a nemají plán na odchod od této suroviny. Banka ale může financovat klientův přechod na ekologičtější paliva, třeba v případě teplárny, jež chce pořídit kotle na plyn nebo biomasu. Příští rok pak skupina chystá další zpřísnění: nedá nový úvěr žádné firmě, která nebude mít vypracovaný plán na odchod z uhelného průmyslu do roku 2030. 

Omezení úvěrování uhelných byznysů oznámila i belgická KBC, vlastník skupiny ČSOB, a také rakouská Erste, pod kterou spadá Česká spořitelna. Ta svým retailovým klientům v Česku nabízí možnost zhodnocovat své úspory v rámci investičních fondů, které ze svých portfolií vyřazují společnosti, jež působí ve zbrojním průmyslu, využívají dětskou práci, spekulují s cenami potravin, produkují geneticky upravené plodiny nebo se věnují produkci a obchodu s tabákem.

Moneta v únoru zase oznámila, že chce být jako firma do roku 2025 uhlíkově neutrální, v souladu s úsilím EU o snížení emisí skleníkových plynů a očekáváním akcionářů. Nyní vedení připravuje konkrétní kroky pro splnění tohoto cíle. Moneta je jedna z mála tuzemských bank, která nemá zahraničního vlastníka, obchoduje se na pražské burze a jejími podílníky jsou stovky zahraničních fondů a dalších investorů.

Také proto se snaží plnit kritéria pro podnikové řízení – tzv. ESG (Environmental, Social and Governance), jež zahrnují i vnitřní genderovou a sociální vyváženost. Od roku 2019 je Moneta jedinou českou společností, kterou mezinárodní finanční agentura Bloomberg zahrnula do svého Indexu genderové rovnosti. Ten například posuzuje, kolik žen je v rámci jednotlivých firem zastoupeno na vedoucích postech a jak moc jsou oproti mužům na podobných pozicích platově znevýhodňovány.

I přes větší snahu českých bank aktivně se zapojovat do ekologických otázek se proti nim v Česku chystají protesty. Policie ČR v dopise zaslaném České bankovní asociaci upozorňuje, že tuzemská odnož enviromentální skupiny Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) svolává na 16.4. nenásilnou protestní akci. Aktivisté bankovní domy obviňují z prohlubování klimatické krize tím, že poskytují úvěry a další finanční produkty společnostem působícím v oblasti těžby uhlí.

„Chápeme obavy, které vedou k těmto a obdobným protestním aktivitám, je však otázkou, zdali v tuto chvíli nejsou zbytečné. Jak je zřejmé z memoranda, ale i z mnoha dalších aktivit bank, tak se český bankovní sektor vydává jinou cestou udržitelného rozvoje,“ uvedla v reakci na plánované protesty aktivistů mluvčí ČBA Monika Petrásková.