Jsem optimista. Rostoucí počet očkovaných, přirozená promořenost Čechů (ve které jsme podle všeho nejlepší na světě), tvrdá opatření a nástup teplého počasí. To je mix, který by aspoň na konci května měl vést k tomu, že se děti budou opět seznamovat se školou (a po roce spolu navzájem), že budeme sedět aspoň na zahrádkách, když už ne přímo v restauracích, a boty a tričko si vyzkoušíme v obchodě.

Možná jsem optimista i proto, že už mám lockdownu až po krk. A počítám, že v tom nejsem sám. Dva měsíce přitom nejsou málo, byť rétorikou vlády půjde pochopitelně o třikrát „dva až tři týdny“. Pořád je to zhruba 60 dní, rán a večerů, 1440 hodin bez školek a kroužků, tisíce minut domácího vaření nebo videohovorů. Dal jsem proto s pomocí kolegů dohromady deset tipů na aplikace, které mohou čekání na konec lockdownu usnadnit. Je za rohem, don't give up!

aplikace, lockdown, montáž1. Fitify

Možná to aktuálně vypadá nepředstavitelně, ale opravdu zase budeme na pláži a v plavkách. Já bych se tam teď tedy vidět nechtěl, proto jsem nainstaloval aplikaci Fitify, za kterou navíc stojí dva Češi – Martin Mazanec a Matouš Skála. Programovat ji začali už předloni a teď patří k nejúspěšnějším celosvětově. Má přes osm milionů stáhnutí, vede žebříčky popularity ve své kategorii a zakládá si hlavně na personifikaci. Když máte potíže s rukou nebo kolenem, vše zadáte a ona navrhne správný cvičicí postup. Od protahování svalů přes bolavá záda až po „nabírání hmoty“ nebo břišní svaly. Zadat lze také cvičení s míčem, válcem nebo vlastní vahou a vše jede podle přehledných videí. Má to jediný háček. Je potřeba vydržet.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

2. Headspaceaplikace, lockdown, montáž

Meditace, usínání, probouzení nebo zvládání bolesti a stresu. Tohle vše se hodí nejen v časech korony. Za Headspace stojí bývalý buddhistický mnich (pochopitelně narozený v britském Bristolu) Andy Puddicombe, který byl vysvěcen v tibetském klášteře a od roku 2006 vede soukromou meditační praxi v Londýně. Aplikaci založil spolu s obchodním partnerem Richardem Piersonem, který má naopak byznysové a reklamní základy. Headspace má za sebou více než 55 milionů stažení, ročně generuje tržby kolem 100 milionů dolarů a patří k nejlépe hodnoceným. Vznikla funkční symbióza – mnich naučil Piersona meditovat, ten mu zase vede firmu a vydělává peníze. Óm.

3. The Outnetaplikace, lockdown, montáž

Problémy těla a duše máme vyřešené, takže je potřeba se nachystat na cestu do města a do společnosti. Vlastní oblíbený e-shop s oblečením, botami či doplňky za ten rok už jistě máte, tak jen malá inspirace z haute couture. Aplikace The Outnet a její stejnojmenný web nabízí výběr „superbrands“. Nejlepší a nejdražší značky světa, spolu s návrháři na jednom místě. Namátkou Gucci, Dolce & Gabbana, Prada, ale také Diane von Furstenberg, Stella McCartney či mladá značka Aquazzura.

aplikace, lockdown, montáž4. Around

Tip pro lepší videohovory od šéfa našeho webu iHNed.cz Luboše Kreče. Komunikační platforma Around, která má česko-slovenské kořeny. Ze stránky Around.co si můžete stáhnout program, který při videohovorech nezabírá celou plochu obrazovky, ale jednotliví účastníci v něm mají jen malé „hlavičky“ v kruhu. Ty je možné stáhnout třeba do rohu displeje. Lze tedy pohodlně pracovat a zároveň hovořit. Navíc umí filtrovat okolní zvuky, ať už dětí na home officu, nebo ozvěnu kolegů, kteří jsou připojení ke stejnému callu v jedné místnosti. Za značkou Around stojí Čech žijící v Silicon Valley Pavel Serbajlo a Slovák Dominik Zane (dříve Balogh).

aplikace, lockdown, montáž5. HopSkoč2

Jasný název s podtitulem Junák – český skaut, který odkazuje na autory. Skautskou aplikaci, která shromažďuje tipy a nápady na hry pro děti a rodiče, doporučuje také náš technologický autor a otec dvou dětí Otakar Schön. V době zavřených školek a prvních stupňů užitečná věc.

Pro starší a pokročilé přidává tip na předplatné Xbox Game Pass, které otevírá přístup ke stovkám velkých her včetně například Microsoft Flight Simulator, který umožňuje proletět se po celém světě. Už aby to bylo doopravdy.

aplikace, lockdown, montáž6. Degiro

Kdybychom to před rokem věděli, všichni bychom nakoupili. Řeč je o akciích, které po prvotním šoku loni v březnu vystoupaly o desítky procent. Navíc jsou stále živené neustávajícím přílivem peněz do ekonomik ze strany centrálních bank v rámci protikrizových opatření. To se jen tak nezmění. Co zkusit využít lockdown k proniknutí do světa investování?

Revolut určitě znáte, šéf byznysové rubriky Milan Mikulka jede přes aplikaci Degiro. Kdybyste chtěli zkusit kasino kolem kryptoměn, zkuste třeba aplikaci Binance.

aplikace, lockdown, montáž7. Rouvy

Tohle už vyžaduje více vybavení. Ale díky české technologické platformě zase dojedete na kole dál než na hranice okresu. Ještě dnes si můžete zajet etapu přes Passo dello Stelvio nebo celou La Vueltu. Program Rouvy se označuje jako „indoor cycling reality“ a nejlépe funguje ve spojení s chytrým cyklotrenažérem. Stojí za ním vývojáři z jihočeského Vimperku, kteří díky Rouvy rychle rostou.

aplikace, lockdown, montáž8. NYT Cooking

Co dodat? Jedna z nejoblíbenější aplikací na recepty, vaření a kuchtění vůbec. Z dílny New York Times, nechybí v ní videa, fotky, má prostě všechny ingredience. Pokud byste chtěli vynechat maso, zkuste web Forks over Knives a aplikaci Forks Plant-Based Recipes.

aplikace, lockdown, montáž9. Lumosity

Trénink mozku na všechny způsoby. Tip od manažera nejen mediálního rozvoje Hospodářských novin Štěpána Horna. Lumosity procvičuje paměť, pozornost a další mozkové funkce a drží tak ve střehu více než 70 milionů lidí po světě. Spojuje více než 25 kognitivních her a průběžně ji vylepšují na univerzitách. Čeština zatím chybí.

aplikace, lockdown, montáž10. Nepanikař

Kdyby všechno předešlé selhalo a konec lockdownu byl pořád ještě příliš daleko, nebo prostě jen pro všechny životní příhody – je tady aplikace Nepanikař. První svého druhu v češtině, přičemž její spoluautorkou je studentka Vysokého učení technického v Brně Veronika Kamenská. Vyvinula ji s dalšími studenty Tomášem Chlubnou a Alešem Řezáčem a také ve spolupráci s psychology a psychiatry. Má sedm základních modulů – od deprese, paniky, sebepoškozování, myšlenek na sebevraždu až po sledování nálady a poruch příjmu potraviny. Navíc obsahuje i přímé kontakty na odborníky, kteří v krizi mohou pomoci. Vedle další české aplikace Záchranka, která slouží čistě fyzičnu a neměla by chybět v žádném telefonu, je Nepanikař první pomoc pro duši.