Už více než rok chodí lidé ze společnosti Software Delsol do práce jen čtyři dny v týdnu. „Absence poklesla o 28 procent, roční tržby vzrostly o 20 procent. A co je nejdůležitější, naši klienti hodnotí naše služby stále velmi kladně,“ sdělila HN personalistka firmy Ana Arroyo Cerezová. Společnost sídlí ve městě Jaén v Andalusii a vyvíjí specializovaný software zejména pro malé a střední podniky.

Software Delsol je vůbec první firma, která ve Španělsku zavedla zkrácený pracovní týden. Nyní se stala inspirací pro současnou španělskou vládu, která se rozhodla kratší týden otestovat. Vytvořila pilotní projekt, který má trvat tři roky a vyjde na 50 milionů eur, tedy v přepočtu na 1,3 miliardy korun.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Od loňského ledna zaměstnanci Software Delsol chodí do práce jen čtyřikrát týdně. Než se ale tento systém rozjel, musel se na něj podnik důkladně připravit. „Naše firma měla dříve 166 zaměstnanců. Jejich počet jsme zvýšili o 15 procent, abychom mohli přejít ke krátkému týdnu,“ vysvětluje Arroyo Cerezová.

Firma rozdělila svoje zaměstnance do dvou skupin. Do té první spadají oddělení, která nemají přímý kontakt s klienty. „Ti mají volno stejný den v týdnu, tedy v pátek,“ říká Arroyo Cerezová. Ostatní, tedy zaměstnanci, kteří naopak jsou neustále v kontaktu s klienty, pak rotují a mají volno v různé dny během týdne. Například jeden týden ve středu, další třeba v úterý.

Podle Arroyo Cerezové zaměstnanci díky čtyřdennímu pracovnímu týdnu změnili své chování a jsou spokojenější. „Zaměstnanci nahlížejí na pracovní týden pozitivněji. Vědí, že mají o jeden pracovní den méně, a lépe si tak plánují svůj čas. Zkrátily se tak porady, aby byly produktivnější, a lidé se nenechají tolik odvádět od práce,“ popisuje.

Zaměstnanci jsou zároveň šťastní, že si mohou lépe užívat svůj volný čas. „A to se promítá i do jejich práce. A dokonce si toho všímají i naši klienti. Mají více času na to, aby dělali běžné činnosti, jako je třeba vodění dětí do školy. Také se víc věnují sportu nebo svým koníčkům,“ dodává.

Zároveň však Arroyo Cerezová upozorňuje, že podobné uspořádání není vhodné pro všechny. „Každá firma si musí udělat svoji vlastní analýzu. Neexistuje žádná ‚káva pro všechny‘. Je třeba vzít v potaz, v čem daná firma působí, a podmínky, ve kterých se rozvíjí. Nutné je si také ujasnit, že podobný krok vyžaduje i velké investice do platů, do školení a vybavení,“ popisuje.

Je to šílenství, kritizují podnikatelé

O zavedení kratšího pracovního týdne se ve světě stále více diskutuje. Podpořila ho třeba novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, která to považuje za způsob, jak po pandemii koronaviru povzbudit domácí cestovní ruch a najít lepší rovnováhu mezi prací a osobním životem. Čtyřdenní pracovní týden testovaly už firmy jako třeba Microsoft. Ještě nikdy ho ale nikdo nevyzkoušel v takovém rozsahu, jako to nyní plánuje Španělsko.

S nápadem přišla malá levicová strana Más País, jejíž návrh přijala španělská vláda. „Španělsko je jednou ze zemí, kde zaměstnanci pracují více hodin, než je evropský průměr. Ale nepatříme mezi ty nejproduktivnější,“ uvedl Iňigo Errejón, lídr strany Más País. „Jsem přesvědčen o tom, že pracovat déle neznamená pracovat lépe,“ dodal.

O detailech pilotního projektu ještě hodlá vyjednávat se španělskou vládou. Přesto se očekává, že projekt odstartuje už letos na podzim. Povede ho panel expertů složených ze zástupců vlády, odborů i sdružení podnikatelů. Firmy ponesou jen minimální riziko. Náklady zaplatí stát. První rok ze sta procent, druhý rok z poloviny a třetí z 33 procent, navrhuje strana Más País.

„S těmito čísly jsme vypočetli, že by se do projektu mohlo zapojit zhruba 200 firem, které dohromady zaměstnávají tři až šest tisíc lidí,“ upozornil Héctor Tejero, autor politického programu strany Más País. Podniky by neměly kvůli projektu nijak snižovat své stavy nebo platy svých zaměstnanců. Naopak, peníze mají využít na to, aby zaměstnaly více lidí či investovaly do inovací.

Tejero zároveň uvedl, že už nyní se přihlásilo několik firem, které mají zájem se do projektu zapojit. Pro server El Comercio vysvětlil, že chtějí vybrat reprezentativní vzorek malých a středních podniků, které zaměstnávají šest až 200 lidí. Nejjednodušeji se podle něj se čtyřtýdenním pracovním týdnem vyrovnají technologické, poradenské firmy či advokátní kanceláře. Španělé ale chtějí, aby se do projektu zapojily i společnosti podnikající v cestovním ruchu, který hraje významnou roli v tamní ekonomice.

Byť projekt ještě neodstartoval, čelí kritice. Proti zkrácení pracovního týdne jsou někteří zástupci podnikatelských sdružení. Ricardo Mur, šéf Španělské konfederace podnikatelů, to označil za „šílenství“. Zdůraznil, že španělská ekonomika se loni kvůli pandemii koronaviru dostala do vůbec nejhlubší recese od doby občanské války z let 1936 až 1939. „Abychom se z krize dostali, potřebujeme více pracovat, ne méně,“ prohlásil.