Dluh české vlády se prodražuje. Výnos desetiletých státních dluhopisů dosáhl v těchto dnech nejvyšší úrovně za poslední dva roky. Zatímco ještě na začátku roku se pohyboval kolem 1,2 procenta, nyní převyšuje úroveň 1,9 procenta. Úroky, které státy ze svého zadlužení platí investorům, se zvyšují napříč světem, a tak Česko do jisté míry kopíruje globální trend. „Stojí za tím víra, že světové ekonomice se bude ve druhé polovině roku dařit lépe,“ komentuje dění na trzích hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Ten ale upozorňuje, že na výnosy dluhopisů působí do značné míry plány ČNB, která se v letošním roce chystá zvyšovat úrokové sazby. 

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

Dluhopisy jsou hlavním nástrojem, který stát využívá k financování svého dluhu. Ten ke konci loňského roku dosáhl 2,05 bilionu korun a vláda loni na jeho obsluhu vynaložila 40 miliard korun. Podle analytika Komerční banky Františka Táborského by měly letos náklady vzrůst o deset miliard, když k tomu přispějí právě rostoucí výnosy státních dluhopisů. 

„Finanční trhy původně očekávaly, že úrokové sazby ČNB zůstanou poblíž nuly po delší dobu, nyní ale svůj pohled přehodnocují, a tak sázejí na jejich dřívější zvýšení,“ říká Táborský. Podle něj investoři očekávají, že centrální banka zvýší během následujícího roku úrokové sazby celkem třikrát. Základní sazba by tak měla vzrůst z aktuální úrovně 0,25 procenta na jedno procento. „A právě očekávání ohledně zvyšování úrokových sazeb se promítají do rostoucího vývoje výnosů státních dluhopisů,“ vysvětluje Marek.

Trhy mění svůj postoj na základě dat, která plynou z české ekonomiky. Ta se ukázala být odolnější, než analytici původně očekávali. To dokazuje i loňský vývoj HDP, které loni meziročně kleslo o 5,6 procenta, ačkoliv některé odhady hovořily o deseti procentech. Letos by měla ekonomika růst, uvádí například prognóza České spořitelny. Jenže s jejím oživením porostou také spotřebitelské ceny. A právě kvůli riziku vyšší inflace investoři očekávají, že centrální banka zakročí a zvýší úrokové sazby.

Související

Ke zdražování dluhu přispívá také vláda. Ta pro letošní rok schválila deficit státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun, v posledních dnech však hovoří o jeho zvýšení. I když vláda růst schodku ještě neschválila, ministerstvo financí již emituje větší objem dluhopisů, a tak se podílí na rychlejším růstu výnosů. „Vyšší nabídka ministerstva potvrzuje výraznější potřebu vlády financovat dluh v letošním roce,“ přibližuje hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Vyšší úroky by ale neměly pro vládu představovat výrazné riziko. Stát aktuálně splácí dluhopisy, které vydal před více než deseti lety, jejichž výnosy dosahovaly ještě vyšší úrovně než ty současné. Podle Táborského by měl právě tento faktor tlumit zdražování dluhu v letošním roce. S tím, že růst úroků vládu příliš netrápí, souhlasí i Marek. Ten ale zdůrazňuje, že se jedná o prozatímní situaci, která se může rychle zvrtnout.

Vývoj na trhu se státními dluhopisy bude mít dopad i na úroky u komerčních půjček, například hypoték. „Úrokové sazby pro hypotéky i firemní úvěry dosud stagnovaly, nebo dokonce ještě mírně klesaly. To se ale velmi brzy změní,“ říká Marek. V únoru dosáhla průměrná sazba hypotečního úvěru 1,93 procenta, zatímco před rokem se nacházela o půl procentního bodu výše. Že sazby hypoték nezůstanou takto nízké, předpokládá i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „Na finančních trzích je již viditelný tlak na růst sazeb. Během několika málo měsíců jej uvidíme i v sazbách komerčních bank,“ podotýká Sobíšek.

S přispěním Jaroslava Krejčího

V textu bylo původně uvedeno, že státní dluh dosáhl výše 2,05 miliardy korun. Jedná se o 2,05 bilionu korun. Za chybu se omlouváme.

Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností odemykat placené články pro přátele.

Vyzkoušejte předplatné HN+
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru