Na českém trhu vznikla jednička na rychle rostoucím trhu modulárních staveb. Stojí za ní maďarský fond Oriens, který za poslední čtyři roky postupně spojil pod společnost Moravia Containers tři významné tuzemské výrobce obytných kontejnerů. Jako poslední letos v únoru přibyla firma Contimade podnikatele Kamila Kaisera. Vznikla tak skupina s obratem přes 1,5 miliardy korun, která už má společně podíl 15 procent na důležitém německém trhu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Maďaři vstoupili do byznysu s modulárními stavbami v roce 2017, když koupili firmu Imecon, o dva roky později k ní pak přidali podnik Pegas Container. Tyto firmy měly loni tržby 965 milionů korun. Kaiserův Contimade přináší dalších 600 milionů korun. Společně tato trojice minulý rok vyrobila téměř šest tisíc obytných kontejnerů a jejich provozní zisk EBITDA byl 280 milionů korun.

Podle ředitele Moravia Containers Tomáše Flajsara nejnovější akvizice umožní postupně zvýšit výrobu až na osm tisíc kontejnerů ročně. „Contimade je strategická investice, protože se tam hodně investovalo do nových výrobních hal a technologií. Je tam prostor pro výrazné navýšení výroby, které v našich současných provozech nemáme,“ řekl HN Flajsar. Podle něj skupina posílí i pozici na klíčových trzích v Německu, Belgii a Nizozemsku. Na vývoz jde až 90 procent produkce firmy.

Firmě se, stejně jako její konkurenci, během loňského roku ovlivněného koronavirem dařilo a zvedla tržby o 13 procent. Podle Flajsara zatím objednávky za první čtvrtletí, které je jinak tím slabším, naznačují, že letos by výsledky mohly být ještě lepší.

Cílem maďarských Oriens je v budoucnu zvýšit obrat Moravia Containers na dvě miliardy korun. „Máme ambici vybudovat národního šampiona, který bude patřit k významným hráčům v Evropě. A to jak organickým růstem, tak dalšími akvizicemi v Česku, kde dávají nákupy největší smysl,“ uvedl Krisztian Orbán, zakladatel a řídící partner Oriens.

Maďaři ve svém fondu investují 70 milionů dolarů (1,75 miliardy korun) většinou od amerických investorů. Ačkoli jsou finančním investorem, podle Orbána v dohledné době o prodeji Moravia Containers neuvažují. Chovají se tak stejně jako třeba britský fond TDR Capital. Ten v roce 2004 získal významného francouzského dodavatele modulárních staveb Algeco a postupně koupí řady dalších firem vytvořil světového lídra Modulaire Group s loňskými tržbami 1,2 miliardy eur (přes 30 miliard korun). Podle agentury Bloomberg fond chystá vstup firmy na burzu a předpokládá její ocenění ve výši pěti miliard eur. V Německu jsou největšími hráči rodinné firmy Kleusberg a Alho, jejichž obrat se pohybuje kolem čtvrt miliardy eur. Největším tuzemským výrobcem kontejnerů byl dosud podnik Česko-slezská výrobní z Jeseníků patřící pod rakouskou firmu Containex.

Modulární stavby jsou v Česku i jinde stále populárnější a poptávka po nich roste. Jen v Evropě o více než 10 procent ročně. Třeba v Německu je velikost trhu asi 1,2 miliardy eur ročně, včetně činností, jež u modulárních staveb nesouvisí přímo s dodávkami od výrobců kontejnerů. Hlavní výhodou používání kontejnerů je rychlost stavby, která i u složitějších staveb trvá jen několik týdnů: tedy od svaření kontejneru po jeho přepravu a montáž. Modulární stavby jdou vstříc rovněž současnému ekologickému trendu, a to jak při výstavbě i případné recyklaci.

K největším zákazníkům Moravia Containers patří firmy, které je využívají jako administrativní budovy, dále školy a školky nebo ubytovny. Asi třetinu kontejnerů odebírají společnosti, které je potom dále pronajímají. Kvůli potřebě firem chránit své zaměstnance před nákazou covidem loni rostla poptávka po modulech pro šatny, speciální vrátnice i odběrová místa v nemocnicích. Několik největších zakázek, jež zahrnovaly desítky modulů, mělo hodnotu kolem jednoho milionu eur. Contimade ale dělal i větší.

V Česku má výroba kontejnerů dlouhou tradici, která navazuje na tehdejší vzorový komunistický podnik JZD Slušovice, který je už koncem 80. let dodával na západní trhy. Po zániku Slušovic řada tehdejších zaměstnanců založila vlastní podniky, z nichž některé postupně vyrostly ke stamilionovým obratům. Prvním investorem zvnějšku byl v roce 2015 Kamil Kaiser. Ten koupil Contimade v roce 2015, kdy se během uprchlické krize zvýšila poptávka po mobilních ubytovnách a tento byznys zažíval jeden ze svých vrcholů. V minulosti Kaiser vlastnil firmu na vodovodní baterie Metal Znojmo, investoval i do fotovoltaiky. Až později se objevil maďarský Oriens.

Do pětice hlavních pokračovatelů slušovické tradice patří ještě společnost Fagus. Asi nejznámější je Koma Modular z Vizovic, již založil podnikatel Stanislav Martinec. Tato firma se specializuje na složitější a designově mnohem propracovanější stavby. Spolupracuje při stavbách také s architekty. Nejnověji postavila třípodlažní ortopedické oddělení v Karvinské hornické nemocnici. 

Kromě modulárního byznysu Oriens v Česku před dvěma lety koupili strakonickou firmu Automa, zaměřenou na průmyslovou automatizaci. Jejich první tuzemskou investicí byla síť soukromých klinik Medicover, kterou v roce 2015 prodali holdingu EUC finančníka Jana Blaška. V Maďarsku Oriens také budují holding Pek-Snack, který je zde po firmě Fornetti druhým největším dodavatelem mraženého pečiva.