Už to vypadalo, že prezident Miloš Zeman od svého záměru na vládní rošádu upustil. Šéfové koaličních stran Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) odmítli jeho záměr vystřídat ministra zdravotnictví Jana Blatného za ANO a zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD. Po necelých dvou týdnech klidu se ale prezident ozval znovu. A ještě přitvrdil. Ve středečním rozhovoru v Parlamentních listech premiérovi pohrozil, že pokud Blatného neodvolá, nepřispěje to ke zlepšení jejich "přátelských vztahů".

Podle informací HN z okolí premiéra Babiše a vicepremiéra Hamáčka platí, že celá věc je čistě Zemanův plán. Z něhož by kromě prezidenta, který se v Česku snaží prosadit rychlé nasazení ruské vakcíny Sputnik, nikdo nic neměl.

Babiš sice s Blatným není spokojen, náhradu za něj ale nemá. A Zemanův nápad, že by ANO mohlo přenechat ministerstvo zdravotnictví sociálním demokratům a výměnou převzít zahraničí, naráží zase jinde. Babišovo hnutí by po Ústředním krizovém štábu, kterému šéfuje Hamáček, ztratilo další vlivný post pro řešení pandemie. Lákavá pro ANO není ani představa ministerstva zahraničí. Nikdy o něj nejevilo velký zájem, při vyjednáváních o vládě se sociálními demokraty po volbách v roce 2017 šlo o jeden z prvních úřadů, který Babiš ČSSD nabízel.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

"Šéfovi do hlavy nevidím, ale nemyslím, že by se chtěl vzdát vlivu," prohlásil jeden z Babišových kolegů, který si nepřál být jmenován. Nefunguje podle něho ani úvaha, že by pro Babiše mohlo být výhodné se před volbami obtížného ministerstva zbavit a přenést zodpovědnost za nepopulární téma na ČSSD. "Stejně ví, že by to šlo i za ním," řekl Babišovi blízký politik.

Zemanův plán naráží také u sociálních demokratů. "Pokud by Babiš přiznal své selhání a požádal ČSSD o pomoc, bylo by slušností ministra zdravotnictví nabídnout. ČSSD by měla kandidátů víc, poslanec Jiří Běhounek či ředitel nemocnice Motol Miloslav Ludvík by to jistě zvládli," uvedl místopředseda ČSSD Michal Šmarda. "Ale nevím, proč bychom měli na Babišovo selhání reagovat tím, že odejde některý z našich ministrů," odmítl Zemanův požadavek, aby s Blatným skončil i Petříček.

Právě s Petříčkem se Zeman ve zmíněném rozhovoru nepáral. Vyčetl mu nulové charizma, nedostatek autority ve straně i oznámení plánu kandidovat příští měsíc na sjezdu na post předsedy ČSSD, aniž by za sebou měl podporu své domovské stranické buňky. "To, že Petříček nezvládl ani fázi palebné přípravy, svědčí o tom, že jakmile by se dostal do konfliktu s tím, kdo umí střílet, tak se obávám, že skončí jako jedna z politických mrtvol," poznamenal Zeman.

Prezidentova kritika šéfa Černínského paláce není pro sociální demokraty nic nového. Že Petříček nebude patřit mezi prezidentovy oblíbence, bylo jasné už při jeho nástupu do funkce, kdy měl za sebou několik let v pozici asistenta tehdejšího europoslance ČSSD Miroslava Pocheho. Tedy muže, jehož Zeman kvůli osobním antipatiím odmítl v roce 2018 jmenovat ministrem.

"Trnem v oku jsem proto, že upozorňuji na bezpečnostní rizika tendru na dostavbu Dukovan a odmítám očkování lidí necertifikovanými ruskými nebo čínskými vakcínami," reagoval ve středu na Zemanovy výzvy k odstoupení Petříček.

Zeman už dříve řekl, že v pozici šéfa diplomacie by se mu zamlouval státní tajemník na ministerstvu zahraničí Miloslav Stašek. Místo ministra Blatného, který je spolu s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irenou Storovou podle prezidenta "překážkou" v dovozu Sputniku, by si Zeman představoval lékaře a někdejšího hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka. Ten dříve působil jako prezidentův poradce.

Samotný Běhounek naznačuje, že Zeman svůj plán nemá projednaný. HN ve středu řekl, že s ním dosud prezident ani nikdo další možnou rošádu neprobírali. "Prezident se mnohdy vyjadřuje poměrně kontroverzně a vyvolává tlak na své okolí," uvedl. Krotí také prezidentovy představy o rychlém využití Sputniku. "S tou vakcínou nemám problém, pokud dostaneme všechny podklady k prostudování. Dokud je nedostaneme, je to povídání o ničem," prohlásil Běhounek.

Že ministerská rošáda s cílem dovézt do Česka Sputnik nemá politickou oporu, říkají i další představitelé ČSSD. "Otevřeně jsme se předsedy na tu výměnu zeptali. Řekl, že o tom s ním nikdo nejednal a vůbec to není ve hře," sdělil Šmarda. Nevěří ani spekulaci některých spolustraníků, že by Hamáček mohl Petříčka, s nímž se na sjezdu střetne o post předsedy strany, v zájmu dobrých vztahů s prezidentem obětovat.

Otázkou zůstává, jak se k prezidentovu rostoucímu tlaku postaví Babiš. "Není to nic nového, prezident v tomhle směru má stále stejný názor. Beru to na vědomí," řekl premiér ve středu. Zdroj z jeho okolí připouští, že každý ministr je v ohrožení a do voleb se tak ještě může ledasco změnit. Je však podle něho dost pochybné, co by Babišovi vyhovění prezidentovu požadavku přineslo. Že půjde o test nejen Babišovy trpělivosti, je přesvědčen třeba šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka: "Na rekonstrukci vlády není vůbec vhodná doba. Věřím, že premiér Babiš i vicepremiér Hamáček tlak ze strany prezidenta ustojí."