Na první pohled to může vypadat jako docela bizarní situace. Ekonomiky zažívají jedno z nejhorších období ve své moderní historii, přesto je ale největším strašákem obcházejícím Wall Street inflace. Obavy vzbuzuje obří podpůrný balík americkým domácnostem, kdy každý chudší Američan dostane jednorázový šek 1400 dolarů. Pokud ale dáte chudším lidem peníze ve spojení s rozjezdem ekonomiky, začnou je utrácet. A když se začne ve velkém utrácet, začne růst inflace. A když roste inflace, mění se pohled na hodnotu řady akcií a jejich ceny klesají.

Na tom nejspíš nic nezmění ani současné výkyvy, kdy v úterý po týdnech klesání technologické akcie prudce rostly a ve středu zase klesaly. Jde o projev panující nervozity, protože proti sobě jdou očekávání vyšší inflace a zároveň otázka, kolik peněz ze zmiňovaných šeků přiteče na akciové trhy a kolik půjde do spotřeby. Trhy se nyní nacházejí v jednom z nejnapínavějších období.

V takové situaci je o to více potřeba akcie velmi pečlivě vybírat. Vhodné kandidáty do dob nepohody lze najít třeba v portfoliích dolarových miliardářů. Podle analýzy HN je navíc možné díky současným pohybům na trhu řadu už proklepnutých akcií koupit se slevou.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Nejdříve se ale podívejme, jaký dlouhodobější trend přichází na trhy a jakou roli v tom všem hraje inflace. Když se investoři rozhodují, zda do dané akcie investovat, snaží se často spočítat její vnitřní hodnotu. Vnitřní hodnota je slovy Warrena Buffetta číslo, které vám vyjde, pokud dokážete odhadnout veškerý diskontovaný tok peněz, který vám jako akcionáři může firma vyplatit od současnosti až do soudného dne. Z pohledu inflace je důležité v Buffettově definici slovo diskontovat.

Každý diskontuje, i když tomu tak neříká. Pokud vám někdo nabídne sto korun dnes, nebo sto korun za týden, sáhnete nejspíš po první variantě. Když ale nabídne buď sto korun dnes, nebo sto dvacet korun za týden, už nad tím začnete přemýšlet. Začnete v hlavě diskontovat. Z toho vyplývá, že každý člověk má subjektivní diskontní míru. Někdo, komu zbývá týden života, bude mít diskontní míru velmi vysokou. Každý den čekání je pro něj drahý, a proto radši vezme sto korun dnes. Každý má zkrátka jinou časovou preferenci na základě věku, kultury nebo vychování.

Všechny tyto osobní vlastnosti a preference ovlivňuje inflace. Když budete očekávat vyšší inflaci, budete mít vyšší diskontní míru a naopak. Vyjádřeno čísly je třeba vaše diskontní míra při nulové inflaci tři procenta. A dostanete za úkol spočítat, jestli je pro vás lepší vzít 10 tisíc korun dnes, nebo 10,5 tisíce za rok. Diskontujete tak, že částku 10 500 korun vydělíte vaší diskontní mírou, ke které předtím přičtete jedničku, a umocníte ji na prvou. Tím získáte takzvanou přítomnou hodnotu, která činí 10 194 korun. Tuto hodnotu porovnáte s 10 000 korunami a vzhledem k tomu, že je vyšší, zvolíte variantu nechat si vyplatit 10 500 korun za rok.

Nyní ale dojde k prudké změně inflačního očekávání a čekáte inflaci tři procenta. V tu chvíli už diskontujete mírou svých tří procent plus tříprocentní inflací, tedy šesti procenty. Když si nyní spočítáte přítomnou hodnotu, vyjde vám 9905 korun, tudíž berete 10 tisíc korun dnes. Inflace úplně změnila vaši preferenci. A při výpočtu hodnoty akcií se dělá přesně toto, diskontuje se. Pokud se inflace zvýší, atraktivita řady akcií najednou opadne. Přestane to vycházet a investoři se začnou daných akcií zbavovat. To se v posledních týdnech u řady titulů opravdu dělo.

Je tu ale zároveň druhá strana rovnice, na kterou investoři podle ekonomických výzkumů velmi často zapomínají. Je sice pravda, že inflace zatočí s diskontní mírou (rostou výnosy dluhopisů, a tím jejich atraktivita proti akciím), zároveň je ale třeba si uvědomit, že firmy své ceny mění, tudíž se vlivem inflace změní i jejich očekávané tržby a zisky. Na zvýšenou poptávku danou větším množstvím peněz v ekonomice při daných ekonomických zdrojích reagují zvyšováním cen. Oba efekty inflace se tedy vyrovnají.

Celé to má několik důsledků. Hrozba vyšší inflace je nepříjemná pro takzvané růstové akcie. To jsou často firmy, které ještě negenerují zisk nebo jej generují třeba díky prodejům emisních povolenek. U těchto společností se sází na jejich rychlý růst a možnou hegemonii v budoucnu, jenže inflace zvyšuje nároky na budoucí výši tržeb a zisků.

Výhodu v dobách inflace proto mají firmy, které už stabilně generují investorům peníze. Zde tedy dochází k vyšší preferenci přítomnosti před budoucností. Akciím těchto firem se říká hodnotové. A opravdu platí, že hodnotové akcie podávají v dobách vyšší inflace lepší výsledky než akcie růstové. Druhým důsledkem vyšší inflace je, že se bude lépe dařit firmám, které si mohou dovolit zvýšit ceny bez toho, aby jim hrozila ztráta tržního podílu nebo aby si lidé našli náhradní zboží. Když prodáváte jablka a zvýšíte cenu, lidé začnou kupovat třeba hrušky. Když jste ale výrobce specifického léčiva a nasadíte vyšší cenu, lidé vám ji pravděpodobně zaplatí.

Rostoucí inflace je také spojována s vrcholem hospodářského cyklu, kdy se dá očekávat, že následně dojde k útlumu ekonomik. A útlum znamená nižší tržby a zisky prakticky pro všechny firmy. Jenže dnešní svět ohromných dluhů a praktik ve stylu házení peněz z vrtulníku poněkud mění situaci. Centrální banky ani vlády si nemohou dovolit žádné prudké propady hospodářství a růst úrokových sazeb. Začaly by totiž krachovat slabé firmy přežívající na dluzích. Nemohou si dovolit ani prudké propady akciových trhů, stárnoucí populace by neměla v důchodu z čeho žít, kdyby o našetřené peníze přišla.

Co si z toho všeho vzít? Na trzích můžeme očekávat změnu orientace na hodnotové akcie. Zároveň to znamená příležitost poohlédnout se po zajímavých investicích. Vzhledem k dlouhodobým důsledkům současných měnových a fiskálních politik jsou akcie pořád atraktivní. Vytipovat ty pravé ke koupi můžete třeba tak, že si projdete portfolia největších světových investorů. Ve Spojených státech musí každý z nich čtvrtletně zveřejňovat, jaké akcie koupil nebo prodal. Díky tomu máme příležitost tyto reporty projít a najít takové akcie, které daný investor koupil a nyní je díky výprodejům můžete koupit ještě levněji než on. Samozřejmě to také může znamenat, že nakoupíte akcie, u nichž se zrovna investoři spletli. Na to je třeba myslet a zjistit si, jestli není k dispozici nějaká zásadní nová informace.

Za zvážení stojí zejména akcie hodnotových investorů. Takový investor má velmi dlouhý investiční horizont a počítá s tím, že firmu bude držet roky. Navíc málokdo má čas, prostředky a schopnosti udělat si sám analýzu, která se vyrovná analýze od Warrena Buffetta nebo Michaela Burryho. I oni se ale mohou mýlit, investice není nikdy bez rizika. Některé tituly ale stojí za zamyšlení. My jsme jich vybrali celkem pět.

Merck & Co

Akcie jedné z největších farmaceutických společností na světě přikoupili do svého portfolia v posledním čtvrtletí loňského roku Warren Buffett, Mario Gabelli, Tom Russo i Prem Watsa. Za celé čtvrté čtvrtletí akcie neklesla pod hodnotu 75 dolarů za kus. Současná cena 74 dolarů je tedy nižší, než za kolik akcii nakupovali zmínění miliardáři.

Společnost obchodovaná s ticketem MRK se ocitla v nemilosti trhu poté, co nedokázala naplnit očekávání a vykázala za loňské poslední čtvrtletí meziroční růst zisku na akcii ve výši 13,7 procenta na 1,32 dolaru. Analytici očekávali o šest centů víc. Tržby vzrostly na 12,5 miliardy dolarů, meziročně o pět procent. Po zveřejnění výsledků klesla hodnota akcií o 1,3 procenta. Špatná nálada trvá dál a akcie firmy od začátku roku odepsaly více než třináct procent.

Merck & Co vyrábí léky na předpis, vakcíny a volně dostupné prostředky pro péči o zdraví. Její byznys sahá ale i do veterinářství, kde vyvíjí léčiva a vakcíny pro domácí i hospodářská zvířata. Aktuálně je aktivní v akvizicích.

Hodnota P/E1 aktuálně činí 26, tedy průměr v daném odvětví. Společnost vyplácí dividendu ve výši 2,48 dolaru na akcii, což znamená výnos 3,56 procenta. Firma není předlužená, má velmi slušné ROA2 i ROE3.

Chemed

Společnost zaměřenou na zdravotnické služby přidali do svého portfolia v minulém čtvrtletí Kenneth Griffin a Mario Gabelli. Nakoupit mohli nejméně za cenu 470 dolarů za jednu akcii, nyní ji lze pořídit za 433 dolarů za akcii. 

Holding Chemed prostřednictvím svých dceřiných společností poskytuje služby hospicové a paliativní péče skrze síť lékařů, registrovaných zdravotních sester, domácích zdravotních asistentů, sociálních pracovníků, duchovních a dobrovolníků. 

Od začátku roku se akcie propadly už o pětinu. Příčinou je nepříznivý vývoj pandemie koronaviru, kvůli kterému byly aktivity v oblasti péče v domovech seniorů, domácnostech i hospicích výrazně omezeny. S postupujícím proočkováním americké populace jsou ale vyhlídky do budoucna nadějné.

Chemed přesto loni navýšil tržby i zisk ze všech svých činností. Vzrostla mu i marže. Hodnota P/E je ve výši 22,3, což je jedna z nejlepších v daném oboru. Zároveň vyplácí dividendu, což není běžné. Společnost má velmi příznivé zadlužení a poměr dluhu k aktivům činí lehce nad 40 procent. ROA i ROE jsou nad dvaceti, respektive necelých čtyřiceti procentech, což je také velmi pěkné.

Crown Castle

Do Crown Castlu zainvestovali miliardáři Prem Watsa a Joel Greenblatt. Nakupovali za cenu nad 156 dolary, nyní lze akcii pořídit za 149 dolarů. Crown Castle není typická firma, jde o realitní investiční fond, který se zaměřuje na poskytování komunikační infrastruktury ve Spojených státech. Je to druhý největší vlastník vysílačů v USA.

Mezi zákazníky patří americké společnosti Verizon Communications, AT&T a T-Mobile, které dohromady tvoří 75 procent tržeb. To je pozitivní v tom smyslu, že tyto společnosti se jen tak do platební neschopnosti nedostanou. Nástup 5G technologií znamená i velký potenciál pro další spolupráci. Problém by nastal, pokud by se některá z těchto firem rozhodla vydat jinou cestou. Zmiňovaný Verizon je mimochodem jedna z firem v Buffettově portfoliu, kterou lze aktuálně také koupit levněji, než za kolik ji koupil sám Buffett.

Crown Castle dlouhodobě zvyšuje tržby, zisky i hrubou marži. Roste mu ale zároveň zadlužení, kdy poměr dluhu vůči aktivům dosáhl na 75,6 procenta. Zároveň generuje slušnou volnou hotovost. Vyplácí dividendu 4,93 dolaru na akcii, což znamená výnos 3,62 procenta. To už tak slavné není a lze najít mnohem zajímavější fondy s vyššími dividendami. Pokud jde o prodej či nákup akcií vlastními zaměstnanci, tak převažují nákupy nad prodeji.

Teladoc

Společnost zaměřená na telemedicínu se od všech předchozích zásadně odlišuje. Jde totiž o růstovou akcii a firma stále generuje ztrátu. Pro období rostoucí inflace proto není až tak vhodná, na druhou stranu její nemalý potenciál vybízí k dlouhodobému držení. Myslí si to miliardáři Ray Dalio, Joel Greenblatt, Cathie Wood i Mario Gabelli.

Akcie pořídili za ceny kolem 180 dolarů, aktuálně se dají pořídit za 177 dolarů. Korekce ze začátku roku shodila cenu společnosti téměř o čtyřicet procent. Teladoc se zaměřuje na poskytování lékařské pomoci na dálku. Pečuje o pacienty s chřipkou, dýchacími obtížemi i o lidi s cukrovkou nebo rakovinou. V portfoliu má i služby zaměřené na psychické zdraví.

Příjmy rostou v řádu desítek procent. Zároveň ale společnost není předlužená, respektive její dluh vůči aktivům poklesl na třináct procent. V minulém roce se počet placených členství v programu firmy zvýšil o 41 procent na 51,8 milionu. V tomto roce očekává růst příjmů o osmdesát procent. Nicméně analytici čekali lepší výhled.

Společnost loni provedla několik akvizic, které mají zajistit další růst. Teladoc se připravuje na expanzi mimo území Spojených států, konkrétně zatím do Německa.

Pfizer

Díky vyvinutí vakcíny proti koronaviru se Pfizer dostal i do povědomí retailových investorů. Zaujal i velké investory, kdy akcie přikupují Michael Burry, Prem Watsa i Joel Greenblatt. Na druhou stranu se na konci minulého roku akcií Pfizeru se ziskem zbavil Warren Buffett, který je nakoupil o čtvrt roku dříve.

Nakupující miliardáři investovali při minimální ceně 36 dolarů za akcii, aktuálně stojí 34 dolarů. Od začátku roku cena klesla o deset procent. Firma má ale perspektivu rostoucích zisků do budoucna, protože příjmy z vakcíny proti koronaviru se promítnou ve velkém teprve letos. Pfizer je navíc jednou ze společností, které využívají mRNA vakcíny. Od klasických vakcín se liší tím, že do těla pacienta nevpravují celý virus, vůči němuž si má imunita vytvořit protilátky, ale pouze specifickou bílkovinu daného viru. Kromě toho má Pfizer portfolio dalších léčiv, které generuje solidní příjmy.

Firma ve velkém investuje do dalšího vývoje, aby si udržela konkurenční výhodu. To může být zároveň rizikem, jež se se společnostmi tohoto typu pojí. Řada vyvíjených léků totiž neprojde testovacím procesem. 

Pfizer má ve srovnání se svým oborem P/E solidních 20. Vyplácí dividendu ve výši 1,53 dolaru na akcii, což znamená dividendový výnos 4,54 procenta. Jde o třetí nejvyšší číslo v sektoru.


1 Jde o poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na jednu akcii. Pokud má firma čistý zisk milion dolarů a má milion akcií, pak čistý zisk odpovídá jednomu dolaru na akcii. Pokud se jedna akcie obchoduje za deset dolarů, pak poměr P/E dosahuje deseti, neboť deset děleno jedním dolarem je deset. Ukazatel říká, jakou cenu je investor ochotný zaplatit za zisk společnosti. Ve zmíněném případě by to bylo 10 dolarů za každý dolar zisku. Lze také zjednodušeně říci, že při stále stejné výši zisku na akcii udává poměr P/E počet let, kolik je akcii firmy potřeba držet k tomu, aby se zisky na akcii postupně vyrovnaly kupní ceně akcie. Zpět

2 Ukazatel měří, jak efektivně vedení firmy využívá aktiva ke generování zisku. Počítá se jako poměr čistého zisku vůči celkové průměrné výši aktiv za daný rok. Když firma vykáže čistý zisk milion dolarů a její aktiva na konci prvního roku byla dva miliony dolarů a na konci druhého roku čtyři miliony dolarů, pak ROA vychází na 33 procent. Zpět

3 Ukazatel dává do poměru čistý zisk a vlastní kapitál - emitované akcie. Vlastní kapitál se také spočítá jako rozdíl mezi celkovými aktivy společnosti a jejími celkovými závazky. Ukazatel ROE tak říká, jak efektivně jsou využívány peníze akcionářů ke generování zisku. Zpět