Ceny letenek v současné době navzdory koronavirové krizi a tím omezenému létání prakticky nerostou. Například do Londýna se lze nyní dostat i za méně než tisíc korun. Cestující ale musí počítat s tím, že utratí tisícovky korun navíc za povinné testy na koronavirus. Pokud se nechají otestovat na pražském letišti několik hodin před odletem, zaplatí až sedm a půl tisíce. Kromě toho musí lidé počítat s více přestupy, z Prahy míří letadla jen do zlomku dřívějších destinací, třeba do Paříže či Amsterdamu.

Jeden příklad za všechny – ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) měl minulý týden letět služebně na jednání s představiteli Evropské komise a NATO. Jak by taková cesta vypadala bez využití vládního speciálu? A kolik by stála? Přímá letecká linka do Bruselu aktuálně neexistuje a nejbližší přímý spoj je v plánu na konec března.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle cestovatelského webu Cestujlevně.com, který ceny letenek dlouhodobě sleduje, stála jednosměrná letenka do Bruselu před pandemií zhruba od 1750 do 3500 korun. České aerolinie nabízely akční jednosměrnou letenku dokonce za 1675 korun, ta ale byla dostupná jen v předstihu.

Teď by za ni se zhruba týdenním předstihem cestující zaplatil kolem dvou a půl až pěti tisíc korun. Čekat ho ale budou přestupy, do Bruselu aktuálně přímá linka nelétá. Vyhledávače nabízejí třeba cestu přes Ostravu a Varšavu s aerolinkami LOT. Cesta trvá přes sedm hodin. O něco rychlejší je pak trasa přes Amsterdam. Doprava zpět je ještě pomalejší, třeba Poláci nabízejí na některé dny spoj, v rámci kterého musí cestující strávit noc na letišti ve Varšavě.

Pět testů za tři dny

Kromě diplomatů a vládních představitelů řeší podobné problémy i podnikatelé. Nedávno třeba ti, kteří se potřebovali dostat na zbrojní veletrh IDEX do Abú Dhabí. Podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka nebylo možné letět přes Frankfurt, protože Němci i při negativním covidovém testu požadovali, aby také cestující, kteří pouze přestupovali, zůstali v desetidenní karanténě. Do Abú Dhabí by se tak zástupci firem dostali až po skončení veletrhu. Nakonec proto podnikatelé zvolili let z Prahy do Dubaje a zbytek trasy zdolali po zemi. Během třídenní komplikované cesty navíc museli absolvovat pět testů na přítomnost koronaviru.

Do Dubaje je možné koupit zpáteční letenku z Prahy za cenu kolem deseti tisíc korun, a to i několik dní před odletem. Podle webu Cestujlevně.com je dlouhodobá cena letenek na této trase kolem osmi tisíc korun, v minulosti ale více záleželo na době nákupu, den před odletem by letenka zpravidla stála řádově několikrát více.

Podobný vývoj cen ilustruje i spojení mezi Prahou a Paříží s Českými aeroliniemi. Přesně před rokem nabízely jednosměrnou letenku na této trase z Prahy od 1668 korun. Dnes tu samou nabízejí nejlevněji za 2424 korun. Letenky za nejnižší ceny jsou ale, na rozdíl od předpandemického roku 2019, k mání i den před odletem. Výrazně ušetřit tím pádem může ten, kdo kupuje na poslední chvíli.

U jediné linky zůstalo pak spojení do Londýna. Ryanair tam na své jedné z mála zbylých linek z Prahy aktuálně nabízí ceny od 600 do 4200 korun. Ostatní dopravci, kteří z Prahy do Londýna létali na tamní letiště Heathrow, Gatwick, Luton, City a Southend, teď nelétají. Podle rezervačních systémů začnou až v květnu.

Chybí také lety nízkonákladových společností, které podle dat sdružení letišť ACI v březnu poklesly v celé unii o 87 procent, tedy o více než standardní aerolinie s 71procentním propadem. Po rozvolnění restrikcí ale chtějí nízkonákladovky vrátit úder a oznámily nástup extrémně levných letenek. Třeba šéf Ryanairu Michael O’Leary slibuje, že až lidé budou skutečně moci létat, zlevní po zbytek roku na nižší ceny než před pandemií.

Zatímco do některých měst, včetně již zmíněného Bruselu či třeba Barcelony, musí lidé s přestupy, celkem do 25 destinací se teď lidé z Prahy dostanou přímo. "Jedná se především o linky do významných evropských měst, jako jsou Amsterdam nebo Paříž, jež slouží i jako důležité přestupní body do navazujících destinací," popsala aktuální spojení mluvčí pražského letiště Kateřina Pavlíková. 

Aktualizovaný seznam destinací najdou cestující na webu. Problémem je kromě zmíněného Bruselu třeba cesta do Budapešti či Madridu. Do obou těchto destinací vede nejrychlejší cesta často zdlouhavě přes Amsterdam. Jen pro srovnání, ještě v roce 2019 se z Prahy dalo dostat bez přestupu do 121 míst po celém světě.

Povinné testy mohu cenu letenky i znásobit

K cenám za letenky je ale nutné přičíst povinné testy. Ty nově začaly požadovat kromě zemí příletu i některé aerolinky.  "Od pátku 5. března je možné vstupovat na paluby letadel Smartwings a Českých aerolinií jen s písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního nebo PCR testu," uvedla mluvčí skupiny Smartwings Vladimíra Dufková v tiskové zprávě.

Kromě PCR testů před odletem provádí některé země další testy i po příletu. "Je možné, že po příletu budete muset podstoupit další test PCR na covid‑19. Jestliže budete testováni na letišti, musíte zůstat ve svém hotelu nebo v místě pobytu, dokud nebudete mít k dispozici výsledek testu," varuje své cestující do Dubaje aerolinka Emirates. Přestupující v Amsterdamu třeba zas potřebují test i při pouhém přestupu.

Pravidla se navíc neustále mění. "Doporučujeme všem cestujícím, kteří mají aktuálně naplánovaný let, aby si vždy před cestou zjistili všechny aktuálně platné podmínky pro cestování," uvedla Pavlíková. Do některých zemí se smí cestovat jen ve striktně daných případech, například do Německa, Belgie či Norska. Naopak třeba do Dubaje či Španělska je cestování omezeno méně.

PCR test stojí v tuzemsku standardně kolem 1500 korun. Pokud si ho chce cestující nechat udělat na letišti s vyhodnocením do dvou hodin, bude ho stát 7500 korun.

S přispěním Petra Zenknera