Minulý pátek zaznamenala opozice v Poslanecké sněmovně nečekaný úspěch. Na pokračování mimořádné schůze, kterou svolali zejména poslanci Pirátů, STAN a KDU-ČSL kvůli novelám exekučního řádu a insolvenčního zákona, prošel první ze zákonů zhruba po roce a čtvrt od prvního projednávání druhým čtením. Závěrečné schvalování zásadní normy by mohlo podle poslance Marka Výborného (KDU-ČSL) přijít na řadu v březnu. Česko by tak konečně mohlo mít nový exekuční řád, jehož současná podoba se přežila.

Před dvaceti lety vznikla soustava exekučních pravidel, která reagovala na stav v devadesátých letech, kdy mnozí podnikatelé i spotřebitelé zjistili, že nesplácet dluhy může být výhodné. Norma tak zvýhodnila částečně věřitele, také ale exekutory, advokáty a nebankovní či inkasní společnosti, kteří mohli rozjet rozsáhlý byznys s pohledávkami.

V ekonomické krizi způsobené pandemií covidu-19 ale s takovými pravidly podle opozice nelze pokračovat. "Je tady jistý posun v tom, že i vedení poslaneckého klubu ANO si uvědomuje, že nyní už není možné věc dál zdržovat," říká Výborný a naráží na dlouhodobou neochotu většiny poslanců vládního hnutí se zásadními změnami zabývat.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

HN: Kdy můžeme čekat třetí čtení, tedy to rozhodující, ve kterém se již bude o nové podobně zákona hlasovat?

Hovořil jsem s předsedy poslaneckých klubů včetně hnutí ANO, kterým je pan Faltýnek. Když bude vůle, tak bychom mohli v pátek 26. března odhlasovat finální znění a návrh posunout do Senátu.

HN: Takže by se země měla dočkat nového zákona ještě do voleb.

Věřím, že se to povede do prázdnin. Na novelu čekají lidé, kteří si za sebou vlečou obrovské exekuční břímě, z malých původních dluhů řádově v tisícikorunách dnes dluží stovky tisíc. A jako důsledek ekonomické krize způsobené pandemií covidu-19 se může do obdobných potíží dostávat řada dalších. Musíme na to být připraveni. Nedovedu si představit, že by se sněmovna chtěla chovat obstrukčně, že by vláda, která to má v programovém prohlášení, neudělala vše pro to, aby byl zákon řádně projednán.

Klíčové změny

◼ Přednostní splácení jistiny – dříve než úroky a penále by dlužník splácel základní dluh.
◼ Marné drobné exekuce – exekuce beznadějně nevymožitelných drobných částek do 1500 korun by skončily.
◼ Teritorialita – soud by přiděloval všechny případů exekutorům podle místa bydliště dlužníka.
◼ Spotřebitelská teritorialita – platila by jen v případě pohledávek od spotřebitelů, tedy fyzických osob nepodnikajících. Více exekucí u jednoho dlužníka by se kumulovalo u jednoho exekutora. V případě vymáhání pohledávek na podnikatelích a pohledávek výživného a náhrady škody by zůstala možnost výběru exekutora věřitelem.
◼ Nepravá teritorialita – platila by jen u dluhů vůči státu a jeho organizacím. U dluhů v soukromém sektoru by si mohl věřitel exekutora dále vybírat.
◼ Princip jeden dlužník – jeden exekutor – každý dlužník by měl i pro více dluhů a exekucí jen jediného exekutora. Každý další dluh by řešil zase on.

HN: Věříte, že už ANO projednávání nebude odsouvat jako v minulosti? Že předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek, který je známý vstřícností k zájmům velkých exekutorů, svolí ke změnám, nebude své poslance přesvědčovat, aby volili v jejich prospěch?

Role pana Faltýnka je známá a popisujete ji poměrně přesně. Od listopadu jsem opakovaně navrhoval zařazení druhého čtení na program sněmovny, možná šestkrát či sedmkrát, a vždy neúspěšně. Takže je pravda, že hnutí ANO skutečně v uplynulých měsících nedělalo nic pro to, abychom novelu projednali co nejdříve.

Ale v klubu ANO je třeba i Patrik Nacher, který o přijetí novely upřímně a dlouhodobě usiluje a se kterým jsme připravili řadu smysluplných pozměňovacích návrhů. Vnímám nyní jistý posun v tom, že si vedení poslaneckého klubu uvědomuje, že to nyní už není možné zdržovat.

HN: Z vládní podoby po zásahu ústavně-právního výboru ale zmizel důležitý princip jeden dlužník − jeden exekutor, který měl řízení zjednodušit a zlevnit.

Byl to jeden z důležitých aspektů novely. Nicméně nyní bude záležet na tom, zda se poslanci přikloní k některému z návrhů místní příslušnosti (exekutora by jmenoval soud podle kraje, ve kterém má dlužník trvalé bydliště. Taková úprava by zrušila volný trh mezi exekutory − pozn. red.), který v sobě tento princip obsahuje.

Variant teritoriality je tam načtených několik. Od úplné krajské, kdy by krajský soud přiděloval dlužníkovi jakýmsi kolečkem vždy jen jediného exekutora, po můj návrh na spotřebitelskou teritorialitu. To je kompromisní řešení, při kterém by si věřitel mohl exekutora vybírat jen pro případy, kdy dlužníkem je podnikatelský subjekt.

Pro všechny ostatní by platila krajská teritorialita včetně klíčové podmínky jeden dlužník − jeden místní exekutor.

HN: Co říkáte na návrh na takzvanou nepravou teritorialitu, která by se týkala jen dluhů u státních či veřejnoprávních institucí, včetně třeba zdravotních pojišťoven? Ty by ale i v novém režimu dál mohly svoje pohledávky přeprodávat, jak se to často děje i dnes, soukromým inkasním společnostem a ty by si už exekutora vybíraly. Podle kritiků by se tak obchod s pohledávkami mohl dále točit.

Nebezpečí tam skutečně je. Hlasování by proto podle mě mělo probíhat od té nejširší čisté varianty teritoriality (navrhují Piráti − pozn. red.) přes spotřebitelskou a nepravou až k verzi bez teritoriality, což je podoba zákona, který je nyní na stole.

Marek Výborný (44), KDU-ČSL

Vystudoval historii a teologii na Univerzitě Palackého v Olomouci, je bývalým středoškolským pedagogem, učil dějepis, základy společenských věd a latinu.

V roce 2012 se stal ředitelem Gymnázia Pardubice, Mozartova.

Ve volbách v roce 2017 získal poslanecký mandát, od března 2019 do ledna 2020 byl dokonce předsedou strany, odstoupil kvůli rodinnému neštěstí. Je předsedou podvýboru sněmovny pro exekuce, insolvence a oddlužení.

Výborný je synem bývalého ministra spravedlnosti a soudce Ústavního soudu ČR Miloslava Výborného, má tři děti.

 

HN: Je územní příslušnost jádrem sporu?

Píše se o ní nejčastěji, ale je to trochu chyba. Součástí projednávání je řada dalších, neméně důležitých návrhů, jež řeší minulost, kterou si s sebou vlečeme.

Například naše lidovecké milostivé léto. Pokud by byl princip přijatý, tak kdo má dluh vůči státu, včetně společností se státní účastí, dostal by jednorázově příležitost ho během půlroku splatit bez doplácení celého příslušenství, tedy úroků a penále. Pouze by ještě zaplatil exekutorovi náklady zastavené exekuce 750 korun. A pro soukromé věřitele by platil princip jedna plus jedna, tedy nutnost splatit původní dluh, jistinu, plus nejvýše jednou tolik na příslušenství, tedy nákladech řízení, úrocích a penále.

Vedle milostivého léta je tu i návrh na zastavování marných bagatelních exekucí do výše 1500 korun. To by dalo možnost ukončit statisíce takových exekucí.

HN: Existují ale výhrady, že je to velmi výhodné zejména pro ty exekutory, kteří se nechovali fér, neslučovali drobné exekuce a vymáhali je po jedné, aby si mohli účtovat zvláště odměny a náklady na každou z nich. A nyní je ještě stát odmění, když jim skutečně za každou zaplatí.

Samozřejmě. Ale ideální spravedlnost nenajdeme. Jako navrhovatelé jsme však s Patrikem Nacherem do návrhu zakomponovali omezení. Snížili jsme původní vyčíslení nákladů na zastavení každé marné exekuce na 750 korun z původních několika tisíc, navíc jich u jednoho dlužníka bude možné účtovat nejvýše deset.

HN: V čem spočívá návrh na humanizaci mobiliárních exekucí, tedy laicky řečeno polidštění zabavování věcí přímo v místě bydliště dlužníka?

Chceme chránit zvláště zranitelné skupiny osob, jako jsou invalidé, děti do 18 let, a také omezit souběh srážek z příjmů a mobiliárních exekucí. Důležitý je i zdánlivě vedlejší návrh povinného nahrávání hovorů exekutora či jeho pracovníka s dlužníkem, často dochází k nemístnému nátlaku ze strany některých exekučních úřadů.

HN: Co nejvíc pomůže v době pandemie?

Jestli chceme být připraveni na budoucnost, musíme mít vyčištěnu minulost. Je tu stále skoro 800 tisíc lidí v exekuci, přes 4,5 milionu exekučních řízení. K tomu směřují návrhy na zastavení bagatelních exekucí, stejně jako milostivé léto. Pomoci tomu může i nějaká forma teritoriality, která by samozřejmě směřovala do budoucna.

HN: Důležitý je také návrh, aby se nejdříve splácela jistina, a až poté všechny úroky a poplatky.

Ano, to už je zaneseno v tisku schváleném ústavně-právním výborem. Po nákladech soudu bude hned následovat jistina.

HN: SPD má na billboardech návrh na zestátnění exekutorů. Dala takový pozměňovací návrh?

Ne. Je to od SPD velmi pokrytecké, přitom neustále vykřikují, jak jim jde o dlužníky a jak bojují s exekuční mafií. Ale v situaci, kdy se mají ve sněmovně zapojit do debaty a diskuse, tak si nepamatuji, že by některý poslanec i na podvýboru nějak aktivně vystupoval a připravil jakýkoli pozměňovací návrh.

HN: Lze s jistou nadsázkou, co do škod a zničených lidských životů, srovnat dluhovou pandemii se současnou pandemií covidu?

Je to srovnatelné. I když mnohé už se podařilo zlepšit. Ale nyní jsme ve specifické situaci, kdy si ještě před rokem či rokem a půl někteří lidé vůbec nedokázali představit, že by měli potíže se závazky. Nyní se ale do potíží dostávají a i jim hrozí riziko dluhové pasti. S exekucemi ale tvoří spojitou nádobu insolvence, možnost oddlužení. Vláda předložila novelu insolvenčního zákona, která mění dobu oddlužení na tři roky, což je například v Německu standardní. Tady ale vláda příliš aktivity k tomu, abychom to stihli projednat, nevyvíjí. Bohužel u špiček hnutí ANO není vůle vůbec žádná.

HN: A co ODS? Ta také nebyla vstřícná k zásadním změnám v exekucích ani insolvencích.

ODS novelu exekučního řádu podporuje, je poněkud kritičtější k novele insolvenčního zákona. Bavíme se například o možnosti, aby tříleté oddlužení platilo jen pro první oddlužení (nyní je pět let − pozn. red.). Nelze si říkat o oddlužení stále dokola bez jakýchkoli následků a systém je třeba postavit vyváženě i s ohledy na oprávněné zájmy věřitelů.

HN: Často se říká, že dosud byly váhy spravedlnosti vychýlené ve prospěch věřitelů a že nyní se to mnozí snaží napravit tím, že je vychýlí ve prospěch dlužníků. Není ale systém vychýlený spíše ve prospěch těch, kteří mají zájmy věřitelů zajistit? Tedy zejména exekutorů, advokátů, inkasních společností. Věřitel je velmi často bitý stejně jako dlužník.

Je pravda, že často řada i nedobrovolných věřitelů, například majitelé bytových domů, na celém systému prodělávají stejně jako řada dlužníků. Platí, že chceme ošetřit práva seriózního věřitele a pomoci zodpovědnému dlužníkovi. A pak je tady třetí hráč − ti, kteří celý systém administrují, tedy například exekutoři, ale i soudy. A v tomto trojúhelníku je třeba hledat vyváženost, abychom ho nevychýlili ani na jednu ze tří stran.

Marek Výborný (KDU-ČSL) říká, že už i vedení poslaneckého klubu ANO si uvědomuje, že nyní není možné zákon o exekucích dál zdržovat.
Marek Výborný (KDU-ČSL) říká, že už i vedení poslaneckého klubu ANO si uvědomuje, že nyní není možné zákon o exekucích dál zdržovat.
Foto: ČTK