V tělocvičně hned vedle pražské O2 areny je otevřeno, ale ne proto, že by tam lidé chodili tajně, navzdory vládním zákazům, cvičit. Fitness studio má v nájmu společnost FreshKruháč, která provozuje kruhové tréninky − při nich se rychle za sebou střídají cviky na několika stanovištích, většinou s vlastní vahou nebo s menšími činkami a jinými cvičebními pomůckami. A právě kvůli nim je otevřeno − firmě docházejí peníze, a tak pomůcky rozprodává. "Třeba nám to pomůže přežít další měsíc," říká Jan Janečka, jednatřicetiletý spolumajitel společnosti FreshKruháč.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Prodej nářadí je nutný − politici se sice chlubí tím, jak firmám pomáhá stát, podle Janečky ale tato pomoc ve skutečnosti ani zdaleka nestačí na pokrytí nákladů.

Než začala pandemie, byl přitom FreshKruháč tak úspěšný, že Vysoká škola ekonomická (VŠE) jeho majitele zvala, aby o založení a provozování své společnosti přednášeli studentům oboru podnikání malých a středních firem. Sám FreshKruháč se v rámci této univerzitní specializace zrodil. Její studenti dostávají za úkol přijít s nějakým vlastním podnikatelským záměrem. Janečka a jeho dva kamarádi, Dan Chmelík a Michael Hladník, rádi sportovali, a tak si vymysleli, že by mohli provozovat tělocvičnu s kruhovým tréninkem.

17 mil. Kč

měla podle záměrů z doby před pandemií za loňský rok utržit společnost FreshKruháč.

Kvůli covidu-19 ale firma o většinu příjmů přišla.

Projekt, který společně vymysleli ve 23 letech v prvním ročníku magisterského studia, se rozjel tak, že je už pět let živí. V Praze pod něj patřily tři tělocvičny, před pandemií do nich chodilo více než tři tisíce lidí týdně. Chodívala si sem zacvičit například i čerstvá mistryně světa v biatlonu Markéta Davidová. Firma utržila přes milion měsíčně, za celý rok 2020 se měla dostat v tržbách někam k 17 milionům korun. Plný rozjezd nově získané čtvrté tělocvičny měl příjmy dostat přes hranici 20 milionů. Na počátku přitom byl jednoduchý nápad a náklady ve výši pouhých 2400 korun na cvičební pomůcky.

Sektor fitness ale patří k těm nejvíce postiženým omezeními kvůli šíření nemoci covid-19. FreshKruháč tak o drtivou většinu příjmů přišel, tréninky provozované on-line dokázaly výpadek nahradit jen minimálně. Ale náklady, které musí majitelé dál hradit, zůstaly. "Bývalo to až půl milionu měsíčně, díky úsporám jsme se dostali zhruba na 400 tisíc. Ale další úspory už možné nejsou, jedná se o nájem a splátky půjček," dodává Janečka.

Otázka, co říká na tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO), který prohlásil, že pomoc podnikatelům je v Česku velmi štědrá a řada z nich má díky tomu více, než si dokázala vydělat před pandemií, ho rozesměje. "Ani všechny covidové programy dohromady nám nepokryjí náklady. Podpora navíc chodí pozdě, například náhrada říjnových mezd v rámci programu Antivirus dorazila začátkem února. Splátky faktur ale odložit nemůžeme," upozorňuje Janečka. Odhaduje, že pokud by pomoc od státu začala přicházet včas, mohla by pokrýt 50 až 60 procent nákladů, které se svým podnikáním má. Zbytek musí platit ze svého. Všichni tři majitelé FreshKruháče už se kvůli tomu zadlužili jako fyzické osoby − vzali si spotřebitelské úvěry nebo úvěr zajištěný nemovitostí.

Janečkovi podle jeho slov ani nevadí, že politici o podpoře podnikatelů veřejně neříkají pravdu. "Ale mrzí mě, že běžný člověk, který o tom nemá přehled, tomu věří, protože slyší, jak to politici neustále opakují." Z podobného důvodu, tedy aby mezi lidmi nevyvolali nepodložené představy, také s FreshKruháčem nechce jít na Hithit nebo podobné crowdfundingové platformy. "Vybrali bychom třeba dva miliony korun, což by vypadalo jako velká částka, která by nám ale pokryla náklady jen na čtyři až pět měsíců. Ale lidé by si třeba říkali, že jsme na tom ještě zbohatli."

FreshKruháč tak raději rozprodává činky, kettlebelly, expandéry a další cvičební pomůcky. Podle Janečky byly tělocvičny vybavené až příliš velkoryse, takže navzdory prodejům by mohly opět otevřít, pokud by omezení skončila. Za necelý týden takto FreshKruháč vybral přes čtvrt milionu korun.

Janečka, Chmelík a Hladník by i s pomocí těchto peněz chtěli vydržet do jara, kdy, jak doufají, přijde zmírnění vládních restrikcí. Případně plánují provozovat tréninky pod otevřeným nebem, pokud bude možné, aby se lidé mohli začít shromažďovat aspoň venku. Kdyby pandemie v nezměněné podobě trvala dál, museli by se postupně jednotlivých tělocvičen zbavovat. "Doufáme, že omezení skončí, ale bojíme se, že to bude trvat delší dobu a bude to pomalejší, než jsme čekali," připouští Janečka.

Zároveň vzpomíná na to, že při přednáškách na VŠE se studenty spolu s Chmelíkem a Hladníkem mluvili hlavně o tom, jakých chyb se při vlastním podnikání dopustili. "Špatně jsme si domluvili obchodní podmínky na půjčku, špatně jsme nakupovali, nabrali špatné zaměstnance, udělali jsme administrativní chyby," říká a zmiňuje třeba pokutu za to, že na chodbu před jednou z tělocvičen umístili kameru, aniž by si k tomu předem zařídili příslušné povolení. "Netušili jsme, že je něco takového nutné. Kameru jsme tam dali jen proto, že lidem někdo kradl boty," vzpomíná Janečka. A dodává, že i kvůli všem překonaným překážkám nechce, navzdory těžké době, pohřbít projekt, který se dvěma společníky doslova vypiplal z nuly ještě na studiích.

Není s kým cvičit. Jana Janečku přivedla k podnikání záliba ve cvičení. V době covidových zákazů prožívá v byznysu nejhorší chvíle od doby, co firmu FreshKruháč se dvěma společníky založil.
Není s kým cvičit. Jana Janečku přivedla k podnikání záliba ve cvičení. V době covidových zákazů prožívá v byznysu nejhorší chvíle od doby, co firmu FreshKruháč se dvěma společníky založil.
Foto: HN – Radek Vebr