O co vlastně jde, je to jen krátkodobá korekce, nebo začíná opadat spekulativní bublina? Bitcoin, tedy nejrozšířenější kryptoměna světa, předvedl v posledních dnech skok dolů. Ještě v neděli se jeho cena pohybovala na rekordní úrovni okolo 41 tisíc amerických dolarů. Pak ale přišel prudký pokles a do pondělního rána cena propadla přibližně o 20 procent, pod 33 tisíc dolarů. Během dne potom bitcoin klesal dál.

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

"Bitcoin je po překonání hranice 35 tisíc dolarů zranitelný. Je načase vybrat část zisků," napsal v pondělí ráno na Twitteru ekonom Scott Minerd, investiční ředitel americké společnosti Guggenheim Investments. Rychlý růst z posledních týdnů podle něj nebyl udržitelný, situace navíc investory pobízí k vybírání zisků. Ještě v prosinci přitom Minerd prohlašoval, že dlouhodobě by se cena bitcoinu měla vyšplhat až na 400 tisíc dolarů.

Od poloviny prosince se cena nejoblíbenější digitální měny více než zdvojnásobila, za poslední rok se zvýšila více než čtyřnásobně. Rychlý růst oživil vzpomínky na spekulativní mánii z roku 2017. Tehdy hnaly kurz bitcoinu vzhůru nákupy milionů menších investorů zejména z asijských zemí.

Infografika

Tentokrát je ale situace jiná. Cenu bitcoinu daleko více ovlivňuje příliv peněz z velkých fondů, které dříve investovaly do tradičních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity či měny. V bitcoinu teď vidí příležitost na lepší dlouhodobé zhodnocení peněz. Nahrává tomu i skutečnost, že výnosy bezpečných státních a firemních dluhopisů jsou velmi nízké, často i záporné. Pro dosažení vyššího výnosu tak musí jít investoři do většího rizika.

V portfoliích řady investorů navíc bitcoin přebírá roli zlata, ve kterém investoři vidí nástroj ochrany před inflací a znehodnocováním tradičních měn. Zatímco centrální banky ve snaze podpořit ekonomiky svých zemí pumpují do finančního systému stovky miliard nových dolarů či eur, u bitcoinu to možné není. Jeho množství je omezené, nelze "natisknout nové peníze".

V budoucnu se může elektronicky vytěžit maximálně 21 milionů virtuálních bitcoinových mincí. Díky tomu by mohla tato kryptoměna čím dál lépe hrát roli uchovatele hodnoty.

Zájem fondů podporuje také fakt, že na rozdíl od situace před třemi čtyřmi lety není bitcoin záležitostí nadšenců. Burzy, kde se s bitcoinem a dalšími digitálními měnami obchoduje, jsou teď mnohem lépe technologicky vybaveny, a to i z hlediska zajištění kryptoměn před krádežemi hackerů. Mnohem jasnější je navíc postoj úřadů, které na finanční trhy dohlížejí.

Investiční společnost Guggenheim je jedním z tradičních finančních domů, jež se v posledních měsících rozhodly dát do bitcoinu alespoň část peněz, které mají ve správě. V listopadu u jednoho ze svých největších fondů − The Guggenheim Macro Opportunities Fund − upravila status. Fond tak může investovat do bitcoinu až desetinu svých aktiv, která činí pět miliard dolarů.

Guggenheim má celkově ve správě majetek za více než 200 miliard dolarů, do bitcoinu však neinvestuje přímo. Využívá k tomu jiný americký fond, Grayscale Bitcoin Trust. Ten nakupuje pouze bitcoiny a má jich ve svém vlastnictví 639 tisíc, což z něj dělá jednoho z největších vlastníků této digitální měny na světě. Hodnota virtuálních mincí v majetku fondu v současnosti dosahuje 24 miliard dolarů.

Fond Grayscale byl na kryptoměnovém trhu ve druhé polovině loňského roku hodně aktivní a pomáhal hnát cenu k rekordu. Nakupoval dvojnásobek až trojnásobek všech nově vytvořených bitcoinů. Nejspíš i vzhledem k obrovskému nárůstu ceny na přelomu prosince a ledna však nákupy pozastavil. Jeho chybějící poptávka pak mohla vést k aktuálnímu propadu.

Přestože o bitcoin více než kdy v minulosti projevují zájem fondy a také pojišťovny, stále se objevují názory expertů, kteří cenový nárůst označují za spekulativní bublinu. Mezi skeptiky patří známý americký ekonom Nouriel Roubini. Podle jeho názoru je vzestup výrazně způsoben manipulacemi ze strany některých hráčů na trhu. "Jde o zcela iracionální bublinu. Bitcoin je pseudoaktivum s nulovou vnitřní nebo fundamentální hodnotou," řekl nedávno.

Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností sdílet přátelům.

Vyzkoušejte předplatné HN+

Komentáře ke článku

Michael Irišek 13.01.2021 08:15
Volatilita ke kryptoměnám vždycky patřila a patrně ještě minimálně desetiletí (ne-li déle) patřit bude. Je možné, že jednou dosáhne Bitcoin stavu, kdy bude kvůli své přirozené deflační podstatě jen drobně růst. Tahle meta je ale ještě hodně daleko a do té doby je nutné se smířit s tím, že kryptoměny nejsou tradiční investiční nástroj a i přes připodobňování k virtuálnímu zlatu a bůhvíčemu dalšímu od nich nemůžeme čekat stejné chování. Důležité je si uvědomit, že s kryptoměnami se zkrátka nedá obchodovat na základě stejných best-practices jako s jinými komoditami. Provádět short i long obchody umí jen několik zkušených obchodníků, zbytku investorů se vyplatí jen průběžně nakupovat a věřit v rostoucí trend, který má ale cyklus 3-4 roky, takže může působit zmateně. Stačí se ale podívat na logaritmický graf BTC, nebo ETH. Pád 10,000$ zní jako šílená částka, ale když si člověk uvědomí, že se jednalo v podstatě o "drobnější korekci", která navíc dostala BTC jen na úroveň, na které byl cca před dvěma týdny, musí být hned klidnější. Ještě před měsícem by hodnota BTC i jiných kryptoměn spoustě lidem připadal šílená a dnes nám připadá nízká. Spousta ukazatelů nasvědčuje tomu, že nynější stav okolo 30,000$/BTC bude nový market minimum, ke kterému se bitcoin propadne za pár let, jen co během následujících měsíců nastane další překotný růst. Jakmile tento propad nastane, opět se budou psát podobné články a lidé budou mluvit o praskající bublině. V tento moment ale většina kryptoměnových investorů začne do BTC přelévat značnou část svých prostředků, protože se bude jednat o dlouhodobě nesmírně výhodnou investici s růstem 200-500%, jak už se za historii již čtyřikrát ukázalo. Historicky jste mohli nakoupit naprosto kdykoliv a pokud jste vydrželi dostatečně dlouhou dobu, vždy jste jenom vydělali. Problém je, že toto výhledové myšlení většině tradičním investorům (nemluvě o těch nezkušených, kteří chtějí naskočit na pomyslný kryptoměnový vlak) chybí. Je to vše jen o úhlu pohledu a uvědomění si, že zkrátka máme co dočinění s něčím, co zde ještě nebylo a zdaleka se na to nevztahují stejné principy jako na jiné investice.
Pavel Ševčík 12.01.2021 18:01
Jan Kotek: Taky se podívejte jak Bitcoin Cash, Bitcopin Gold a další shitcoiny dopadly. Nemají téměř žádnou hodnotu a ani využitelnost. Šance, že by se většina uživatelů (full nodes) rozhodla změnit pravidla je v čase čím dál menší.
Pavel Ševčík 12.01.2021 17:58
Nouriel Roubini není ekonom, ale šarlatán. Nechápe, že nic jako vnitřní hodnota neexistuje.
Jan Kotek 12.01.2021 14:34
Dobrý den, zásadní chybou článku je tvrzení že "v budoucnu se může elektronicky vytěžit maximálně 21 milionů virtuálních bitcoinových mincí". Tento limit, který z BTC dělá přirozeně deflační měnu, je pouze a jen výsledkem dohody, respektive úvodního nastavení z pera autora systému. Tento limit může být kdykoliv změněn - jedinou podmínkou je dohoda dostatečného množství "těžařů" (registrátorů BTC transakcí) a samozřejmě zájem veřejnosti takto modifikovaný "BTC" používat. BTC se třeba může zdvojit - na BTC-1 s limitem a BTC-2 bez limitu. Tak vznikla měna Bitcoin Cash nebo Bitcoin Gold. Skutečná hodnota Bitcoinu je tak zajištěna pouze a jen důvěrou v jeho použitelnost dnes a v budoucnu. Tedy v zachování stávajících podmínek, které ale nejsou "tesány do kamene".
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru