V béčkových autobazarech to chodí tak, že porůznu sflikovaný vrak perfektně nalakují, vyleští, stočí najeté kilometry a prodávají ho jako zánovní skvělé auto. Bohužel česká vláda v koronavirové pandemii postupuje podobně. Na jejím přístupu nefunguje skoro nic, mrtvých rychle přibývá a ona zvesela tvrdí, že má vše pod kontrolou. A když je přichycena přímo při fabulaci, přijde s tím, že za problémy může někdo jiný. Jsme v rukou hochštaplerů.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Nejprve ke "stáčení kilometrů". Na mapě Česka vypadá nehezky, když je skóre PES takřka všude v pátém stupni. Co udělá vláda? Intenzivně řeší příčiny? Zabývá se třeba návrhem skupiny vědců kolem mezinárodně uznávaného imunologa Zdeňka Hela na třítýdenní lockdown, kterým by srazila počet případů a mohla najet na skutečnou chytrou karanténu a vrátit zemi rychleji k normálu? Kdepak. Místo toho přepočítá rizikové skóre a přepisuje seznam opatření. Například nově se ve čtvrtém stupni budou moci, byť s negativním testem, vykonávat činnosti, které se dosud vykonávat nemohly. A ejhle, hned to vypadá lépe! Možná si tak někteří naivnější voliči dokážou nevšimnout podstaty. Tedy že Česko je ve zvládání epidemie aktuálně nejhorší na světě. A uvěří, že to vláda vlastně tak špatně nevede a její zrezivělou káru koupí. A o to Babišovi, podobně jako majiteli béčkového autobazaru, jde.

Lakování. Vláda nejčastěji prodává tvrzení, že náš zdravotní systém stíhá, že nemocnice nekolabují. To je zatím pravda, ale není záruka, že k tomu nedojde. Například krematorium v Ostravě už zase nestíhá. A především to, že se nemocnice dosud drží, není zásluha vlády − je to zásluha toho, že náš zdravotní systém je dlouhodobě jeden z nejrobustnějších na světě. A především neuvěřitelného nasazení a obětavosti lékařů a sester. Co si řada z nich myslí o vedení státu, ukázal šéf jihlavské nemocnice, který přišel s tričkem "Čau lidi, snad se ho do roka zbavíme". Mínil tím samozřejmě nejen virus, ale i Andreje Babiše. Ne na každého úporné pokusy o lakování rezavého vládního vraku platí.

Leštění. Tvrdí se, jak skvěle jsme připraveni na očkování. Realita je ale taková, že sice máme jakýsi návrh strategie, ale ta je obestřená řadou otázek. Víme, jaké skupiny mají být očkovány nejdříve − lidé nad 80 let, pak rizikové skupiny a tak dále. Ale jak to uvést do praxe? Opravdu to naše pohříchu analogové zdravotnictví zvládne? Jak se vypořádáme s tím, že o sobě bude někdo lhát, že trpí dejme tomu cukrovkou? Opravdu, když někdo přijde na očkování bez zdravotní zprávy, pošlou ho lékaři pryč a budou riskovat zdržení celého procesu? Zatím převažují otázky. Moc nadějí na odpovědi nedává dosavadní bizarní komunikační postup, kdy strategii mlhavě představil na propagandistickém kanálu Čau lidi Andrej Babiš, načež vše dodatečně vysvětloval ministr zdravotnictví Blatný s jen o něco méně mlhavým závěrem, že se vše bude ještě připomínkovat. Hotové není prakticky nic. Dokonce ani propagační kampaň, která je přitom klíčová, protože očkovat se chce nechat jen něco přes padesát procent Čechů. To je už samo o sobě selhání.

Stěžovat si a svádět problémy na jiné samozřejmě premiér umí, po vzoru majitele béčkového autobazaru, dokonale. Zpoždění v očkování svádí na to, že EU při objednávání vakcín zaspala. Jenže Česko nestíhá využít ani ten počet vakcín, který zatím dostalo. Co by asi vláda dělala, kdyby jich měla už teď miliony? Shodila by je na lidi z vrtulníku stylem "něco se ujme"? A zadruhé: V EU se vše děje podle harmonogramu, který Andrej Babiš podepsal. Souhlasil se vším. Od toho, že se bude nakupovat centrálně, přes důkladnost při schvalování vakcín po cenu dodávek. Takže podstata kritiky je tradiční: Když něco nefunguje, svedeme to na Brusel, na faktech nezáleží.

Jenže jak říkalo volební heslo ANO "Ukázaná platí". Fakta jsou taková, že v Česku je v současnosti přes 12 tisíc mrtvých. V poměru k počtu obyvatel jsme osmí na světě. Před USA, Velkou Británií, předehnali jsme i odstrašující příklad první vlny pandemie Španělsko a doháníme Itálii, na kterou jsme se na jaře dívali jako na zjevení apokalypsy.

V téhle situaci bychom potřebovali vládu, která bude řídit zemi profesionálně, s respektem k odborným názorům. Bohužel máme premiéra, který ji řídí polocirkusovým způsobem − jako béčkový autobazar. Potíž je, že zákazník autobazaru, když vidí, co jeho šéf dělá, má možnost jít nakupovat jinam. My bohužel ne. Jinou vládu nemáme. Tak snad ji aspoň co nejvíc lidí přežije.