Vládní strany se nedokážou dohodnout na základních věcech. Jaké mají být v Česku daně, jestli má vláda předložit daňovou reformu. Nemají ani většinovou podporu pro rozpočet. Sledujeme totální rozval vládnutí, který by byl za normálních okolností zodpovědně řešitelný jediným způsobem: předčasnými volbami. O těch se začíná také mohutně spekulovat. Budou, nebo ne?

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

První podmínka, abychom se k dřívějším volbám dostali, zní: komunisté nesmí podpořit rozpočet na příští rok. Tím také do poslední chvíle hrozí, chtějí, aby se 10 miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany přesunulo jinam. Na to vláda může těžko přistoupit, protože nejde o nic jiného než o symbolický kopanec do spolupráce Česka v rámci NATO. Komunisté sice zatím vždy v podobných situacích couvli, ale tentokrát se to nemusí stát. Pokud chtějí dát svým zbývajícím − většinou proruským − voličům důvod, aby nevolili v dalších volbách ANO, je to dobrá cesta, jak se od Babišovy strany odlišit. Pokud rozpočet neprojde, Česko vstoupí do roku 2021 v rozpočtovém provizoriu, což se stalo jen jednou − v roce 1998 na začátku vlády Miloše Zemana. Ve stavu, kdy je nutné pracovat na řešení ekonomických důsledků koronavirové krize, by to bylo pro vládu mimořádně nekomfortní. Řeklo by se, situace pro pád vlády jako stvořená.

Jenže v tom případě by nastoupil další faktor. K vyslovení nedůvěry vládě je potřeba 101 hlasů. Pro by tedy musely být i všechny demokratické opoziční strany. Jenže v případě, že by Babišovu vládu svrhly, dostal by se ke slovu podle ústavy Miloš Zeman. Už v roce 2013 prokázal, že je schopen si bez skrupulí najmenovat vlastní vládu, která bude hájit do voleb zájmy jeho a jeho kamarádů. V tomto případě je jasné, jaké zájmy to jsou: posunout zakázku na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany co nejblíž k náruči ruského Rosatomu. A to je něco, z čeho musí mít demokratická opozice upřímnou hrůzu. Není tedy vůbec jisté, že by pro pád Babišovy vlády ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a STAN hlasovali.

Jedinou cestou, jak k předčasným volbám dospět bez rizika Zemanovy kremelské eskapády, je dohoda politických stran na samorozpuštění sněmovny, podobně jako se to stalo v roce 2013. K tomu je ale potřeba 120 hlasů, neobejde se to bez dohody ANO a opozice. Musely by tudíž být splněny současně dvě podmínky. Andrej Babiš by si musel říci, že se mu dřívější volby vyplatí, protože zabrání opozici v konsolidaci koalic a představení alternativního programu. A opozice by musela dospět k závěru, že se jí vyplatí pokusit se co nejdřív kapitalizovat koronavirový chaos oslabující Andreje Babiše, protože premiérova podpora by se mohla do října vzpamatovat. Jsou to v jádru dva motivy jdoucí proti sobě.

Když k tomu připočteme, že se poslancům zpravidla moc nechce opouštět křesla předčasně, můžeme vyslovit závěr: Předčasné volby klepou na dveře, ale nikdo jim patrně neotevře.

Související
Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností sdílet přátelům.

Vyzkoušejte předplatné HN+

Komentáře ke článku

Pavel Jantač 14.12.2020 12:08
ANO doslova odrbalo o voliče ČSSD i komunisty, obě strany budou už jen ztrácet, čím dříve učíní řez, tím pro ně lépe, zejména pro komunisty. Podle trendu průzkumů posledních měsíců 5 stran demokratické opozice nebude proti a SPD může také na marasmu vnímání vlády jen vydělat, dokonce obrat naopak i ANO. Odečteme li 78 poslanců ANO, zůstane nám 122... normalizační produkt Babiš symbolicky jako jakešovský osamnělý kůl v plotě....
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru