Víte, jak se to dělá, když někoho nepohodlného chcete odvolat, a nic něj nemáte? Obviníte ho, že špatně hospodaří. Přesně tak to provedl Miloš Zeman, když si nechal zpracovat složku na šéfa nenáviděné BIS Michala Koudelku. Stejné to bylo i v roce 2006, když ČSSD vadil šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice − vyrukovalo se s tím, že Kubiceho lidé "falšovali cesťáky".

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Teď podobnou operaci sledujeme v případě České televize. Nová rada, kde získali převahu lidé, již jen špatně skrývají záměr odstranit generálního ředitele Petra Dvořáka a dostat vysílání pod kontrolu vlády a Hradu, na to jde také přes hospodaření. Odvolala pětičlennou dozorčí komisi, která má přístup do všech dokumentů ČT, a bleskově najmenovala komisi novou, která má zřejmě vyhovovat lépe.

Že by skutečně dělala stará dozorčí komise něco tak hrozného, aby to bylo na odvolání, to tedy ne. Záminkou byla špatně prezentovaná směna a nákup pozemků pod ČT Ostrava za 1,3 milionu korun. Hrálo se jen o slovíčka "schvaluje" a "bere na vědomí". Je to právně pochybné, což radní, kteří do popravčí čety nepatří − Šarapatka, Kühn a Dědič − dali najevo tím, že se volby nové komise raději nezúčastnili.

Trochu to pomohlo. Kandidáti nejokatěji vysazení proti ČT, jako tajemník institutu Jany Bobošíkové Václav Musílek, neprošli. Ale na druhou stranu byla zvolena například Eva Hubková, která se neúspěšně soudila s ČT o neplatnost výpovědi, přičemž to dotáhla až k Ústavnímu soudu, takže lze předpokládat, že má na ČT a konkrétně generálního ředitele také pořádnou pifku.

Co bude dál? Stačí si poslechnout iniciátorku celé operace, radní Hanu Lipovskou: "Řádně zvolená dozorčí komise následně musí začít plnit svůj zákonem svěřený úkol, tedy sledovat, zda jsou účelně a hospodárně využívány finanční prostředky a majetek České televize, upozorňovat Radu České televize na zjištěné nedostatky a předkládat návrhy na jejich odstranění."

Zní to hezky, ale přeložme to pro dnešní podmínky. Ti, kteří budou ochotni spolupracovat, mají rychle na generálního ředitele "něco" najít, třeba nějaké ty špatně vyplněné cesťáky. Aby se s ním a následně nepohodlnou televizní publicistikou dala vymést podlaha. Věřme, že se nikdo takový v nové dozorčí komisi nenajde. Bude to víra naivní, ale nic jiného v současné mocenské konstelaci nezbývá. Už samotná výměna dozorčí komise je ten nejlepší dárek, jaký mohla Hana Lipovská své společnici Janě "Bobovize" Bobošíkové a dalším, kteří ČT upřímně nesnášejí, dát. Kolem ČT můžeme v dalších měsících očekávat šrumec, proti kterému je dvacet let stará televizní krize jen žertovným kočkováním.