Premiér Andrej Babiš prohlásil, že "nerozumí" tomu, proč by měla vznikat vyšetřovací komise, která by objasnila, kde je jádro selhání státu ve druhé vlně koronaviru. Je to od něj pozoruhodná formulace. Když v politice řeknete, že něčemu "nerozumíte", dáváte tím najevo, že je to podle vás úplný nesmysl a že to každý soudný člověk musí vnímat stejně jako vy. Druhou stranu tím dostáváte do nekomfortní pozice, kdy nese břemeno vysvětlování a obhajování návrhu. V tomto případě ovšem figura "nerozumím" selhává, protože odpověď na ni je zcela zřejmá. Česko je na tom nejhůře ze všech okolních zemí a je potřeba zjistit, kdo za to může. Skutečný důvod, proč tomu Babiš "nerozumí", je jasný − bojí se, že by mohlo vyjít najevo, že hlavním viníkem je on sám.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Poněkud bizarně samozřejmě působí, že zřízení parlamentní vyšetřovací komise navrhuje vicepremiér Jan Hamáček, který sedí ve vládě hned vedle Andreje Babiše. Člověk by něco takového čekal spíš od opozice. Co k tomu vicepremiéra může motivovat? Pravděpodobně vycítil příležitost odstřihnout se od Babiše, který ztrácí podporu veřejnosti (věří mu nyní jen 39 procent lidí). A dál pracovat na popularitě své (už teď je s jednašedesáti procenty nejdůvěryhodnějším politikem). Vycítil, že může být správný čas všechno hodit na Babiše a sám se stylizovat do role toho, který by to dělal lépe, kdyby mohl. A přitáhnout zpět voliče, kteří utekli od ČSSD k ANO. Dalo by se jedovatě říci: vládní loď se potápí a Hamáček ji opouští jako první.

Může mu to vyjít? Může se zachránit na Babišův úkor? Vyloučeno to není. Pro Babiše není povzbudivé už jen to, že Hamáček parlamentní vyšetřování vůbec navrhuje. Pokud to předseda ČSSD dělá, musí si být zatraceně jistý, k čemu vyšetřovací komise dojde. Přece ho nebude navrhovat vyšetřování v situaci, kdy by měl jen stín obav, že za viníka bude označen on sám. Hamáčka sice od spoluzodpovědnosti nikdo neosvobodí, ovšem je tu otázka míry zavinění. I když Andrej Babiš říká, že Hamáček byl u "všeho", tak to vůbec není jisté. Opravdu byl přímo u toho, když Babiš zakázal Adamu Vojtěchovi zavést povinné roušky ve vnitřních prostorách s argumentem, že mu to "hlava nebere"? Opravdu u toho Babišovi svítil, když si premiér vzal osobně na starosti chytrou karanténu, která nakonec nebyla ani chytrá, ani karanténa? Těžko. Stejně tak je zjevné, že Babiš opět dlouho ignoroval Hamáčkovo volání po aktivaci Ústředního krizového štábu. Jistě, pokud Hamáček s něčím nesouhlasil, měl křičet daleko hlasitěji. To, co reálně předvedl, bylo jen nesmělé kuňkání. Ale v jeho prospěch hraje to, že je přece jen rozdíl závadnému jednání jen nečinně přihlížet a přímo se ho dopouštět. Hamáček teď rozehrál hru, ve které má lepší karty než Babiš.

Má samotná komise jiný smysl než souboj Babiš−Hamáček? Ano. A to jak věcný, tak politický. Babiš teď samozřejmě tvrdí, že komise by byla k ničemu. "Parlamentní komise nikdy nic nevyšetřily, je to čisté politikum a akorát to bude politicky zneužíváno," pravil. Jenže poněkud zapomíná na to, že v případě komise vyšetřující krach OKD to viděl jinak. "Je dobře, že poprvé konečně ta komise pojmenovala lidi, kteří tady selhali a umožnili jeden z největších tunelů v rámci naší historie," chválil pre­miér trestní oznámení na několik bývalých ministrů. Teď by přece práce komise mohla také docela dobře skončit konstatováním, že koronavirový průšvih, který stál tisíce životů, byl jedním z největších selhání vlády v rámci naší historie. Ba mohla by padnout i nějaká ta trestní oznámení. Takže kde je rozdíl? Aha! Komise OKD hrála premiérovi do karet, tedy měla smysl, komise koronavirová by vyšetřovala jeho samotného, takže smysl nemá. Chápeme premiérovu železnou logiku. Ale to nic nemění na tom, že všichni, kdo smysluplné a nesmyslné nedělí podle toho, jestli to vyhovuje premiérovi, mají právo vědět, jak to celé bylo.

Babiš má nesporně pravdu, že závěry parlamentní vyšetřovací komise by se staly argumentem v politickém boji. Jenže na tom není nic špatného, naopak. Můžeme si být jisti, že se před říjnovými volbami rozjede mašinerie, která se bude snažit vinu za průšvih rozmělnit, odpovědnost rozmlžit. Bude se házet vina na "opozici na Karlově mostě", na to, že "všichni chtěli rozvolňovat", a na "ty, co měli přijít, a nepřišli". Vše se bude stokrát opakovat s nadějí, že se to stane pravdou. Není proti tomu jiná obrana než nezvratná fakta. A ta přinese parlamentní komise s pravomocí vyšetřovatelů jistěji a s větší autoritou než sebelepší mediální investigace.

I když komisi navrhuje Hamáček v zoufalé snaze zachránit si vlastní kůži, je potřeba mu přitakat. Závěry parlamentní vyšetřovací komise mohou být užitečným bestsellerem literatury faktu před volbami, které rozhodnou (nejen) o Babišově osudu.