Pandemie koronaviru mění zaběhlé pořádky a je otázka, které dočasně a které trvaleji. Definitivní odpovědi budeme znát až s odstupem času, pohled na vývoj ceny různých aktiv od počátku letošního roku nám ale může už teď leccos naznačit.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Z několika desítek globálních trhů, které sledujeme a kde investujeme, můžeme vyhlásit dosavadního vítěze. Tím je rýže. Její cena vzrostla o 18 procent, což symbolicky ukazuje, že v době opravdové paniky má jídlo větší hodnotu než sebelepší investice.

Na druhém místě je zlato se ziskem přes 10 procent, které tak spolehlivě obhájilo svůj status bezpečného přístavu v dobách krize. Vzhledem k expanzivní politice centrálních bank i bezbřehému utrácení státních peněz si lze nyní jen obtížně představit, že by zlato ve své jízdě směrem vzhůru nemělo dál pokračovat.

Na dalším místě se umístily americké státní dluhopisy, když například desetileté papíry posílily o osm procent. Při pohledu do budoucnosti je však dobré si uvědomit, že potenciál dalšího posilování je dost limitovaný tím, že úroky jsou na nule. Použití dluhopisů pro diverzifikaci a ochranu akciového portfolia již nemusí fungovat tak, jak jsme byli zvyklí poslední čtyři desítky let. Dobře to předvedly ceny evropských státních dluhopisů, kde byly úroky na nule již před koronavirem a při panice v březnu jejich ceny dokonce padaly spolu s akciemi.

Na akciových trzích jsou vítězem jednoznačně technologie. Index americké burzy Nasdaq je dokonce od počátku roku v plusu, zatímco širší indexy, jako je například Euro­Stoxx 50, se stále topí ve ztrátách přes 20 procent.

Dává to smysl, vždyť zatímco se off-line ekonomika zastavila, on-line ekonomika jede dál na plné obrátky, a navíc ještě zrychluje. Pracovní schůzky i party jedou přes Zoom či Teams, nákupy probíhají přes e-shopy a je otázka, nakolik se chování lidí po opadnutí koronaviru vrátí do předchozího "normálu" či nakolik se změní do normálu nového. Trhy naznačují, že se v lecčems změníme trvaleji.